Ana SayfaMakaleler KategorisiEn Çok Kullanılan İndikatörler nelerdir?

En Çok Kullanılan İndikatörler nelerdir?

Şaşırtıcı bir şekilde, dünya çapında tüccarlar tarafından en çok kullanılan indikatörler ve teknik göstergeler hakkında kamuya açık çok fazla veri yoktur. Paul Ciana’nın ‘Teknik Analizde Yeni Sınırlar’ kitabı , bu bilgilerin bir kısmını nicel bir şekilde çerçevelemeye çalışan ilk kitaplardan biridir.

Bu bilgiler neden yararlıdır? En çok kullanılan indikatörler nelerdir (hatta aşırı kullanılan) bilmek, bir bireye teknik olarak yönlendirilen fiyat hareketlerini tahmin etmesi açısından bir avantaj sağlayabilir. Ya da bunlardan uzak durabilir ve grafikleri ve fiyat / hacim / eğilim hareketini analiz etmenin yeni yollarını bulmaya çalışabiliriz.

Kitapta Ciara, 2005-2010 yılları arasında Bloomberg Profesyonel Hizmetini kullanan piyasa katılımcılarının bir örneğini kullanıyor. % 44’ü Kuzey Amerika merkezli,% 38 Avrupa,% 12 Asya,% 2 Orta Doğu ve Afrika idi.

Yatırımcıların yaklaşık yarısının Çizgi Grafikleri kullandığı sonucu ortaya çıktı:

en çok kullanılan indikatörler

2009 yılında, yazarın bu süre içinde yaşanan büyük dalgalanmaya atfettiği günlük ölçekli grafiklerin kullanımında bir artış yaşandığı görülmüştür. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Asya’nın Mum grafikleri (Şamdan) kullanımı Avrupa veya Amerika’dan çok daha fazladır … Asya’da % 43’ü Mum Grafiklerini kullanmıştır.

Ayrıca günlük (veya daha uzun) “tarihsel” tablolar kullanan gün içi yatırımcıların verilerine baktığımızda:

Ciana, incelenen zaman diliminde (2005-2010) kullanımlarında bir artış olduğunu belirtse de Trader’ların yaklaşık % 70’inin gün içi grafikler kullanmadığı ortaya çıktı – piyasa katılımcılarının gün içi grafikleri ayı piyasalarında daha sık seçtiklerini teorize ediyor.

Yazar teknik göstergelerin tam olarak kavranabilmesi adına teknik göstergelerin hesaplama ve eğilimlerini daha derinlemesine incelemeyi önermektedir. Ayrıca, Yumuşatma (MACD), Momentum (RSI) ve Dağıtım (Bollinger Bantları) gibi farklı göstergelerle hedeflerinizi analiz etmenizi önermektedir.

Muhtemelen en popüler gösterge olan Basit Hareketli Ortalamayı (SMA) göz ardı eden Ciana’nın verileri en çok tercih edilen teknik göstergeleri şu şekilde gösteriyor:
Göreceli Güç Endeksi (RSI)
Hareketli Ortalama Yakınsama / Iraksama (MACD)
Bollinger Bantları (BOLL)
Stokastik (STO)
Yönlü Hareket Endeksi (DMI)
Ichimoku (GOC)
Zamandaki Hacim (VAT)

en çok kullanılan indikatör yüzdeleri

Yazarın analizi sonucunda en çok kullanılan indikatörler kullanım yüzdelerine oranla RSI, Volume at Time (VAT) ve Bollinger Bantları olduğu belirtilmektedir.
Bahsettiğimiz gibi, diğer trader’ların ne kullandıklarını bilmek kendi ticaret gelişiminiz için yararlı bilgilerdir.

Latest Posts

İletişimde Kalın

Gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın.