Ağırlıklı Hareketli Ortalama ( WMA ) Göstergesi

0

AĞIRLIKLI HAREKETLİ ORTALAMA ( WMA )

Ağırlıklı hareketli ortalamalar sinyalleri açısından basit hareketli ortalama ile aydır. Ayrıştığı nokta ise ortalamanın hesaplanmasında kullanılan yöntemdir. Basit hareketli ortalamada uzun dönemlerde geçmiş hareketlerin ortalamayı etkileme sorunu ağırlıklı hareketli ortalama da giderilmeye çalışılmaktadır. Seçilen periyoda göre bugünki fiyata daha çok önem vererek geçmişe doğru da önem derecesini azaltarak hesaplama gerçekleştirir.
Örneğin 21 periyod seçildiğinde bugün ki hareketin kapanış fiyatı 21 ile çarpılırken bir önceki hareketin kapanış fiyatı 20 ile çarpılır. 21 gün önceki hareketin kapanış fiyatına ise ağırlık verilmez.Böylece geçmiş hareketin daha yakın zamanı etkileme oranı aza indirgenmeye çalışılmaktadır.
Örnek grafikte kırmızı renge sahip olan hareketli ortalama basit hareketli ortalamadır. Mavi renge sahip ortalama ise ağırlıklı hareketli ortalamadır. Yine grafikte 21 periyodlu hareketli ortalamalar kullanılmıştır. Grafikte görüldüğü üzere; ağırlıklı hareketli ortalama fiyatı daha yakından takip etmekte ve daha hızlı sinyal verebilmektedir. Geçmiş harekete verilen daha az ağırlık şu an ki hareket için daha yakından takip etme olanağı tanımaktadır.

ağırlıklı hareketli ortalama
Ağırlıklı Hareketli Ortalama

 

 

 

 

İLGİLİ TERİMLER

200 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü 
200 günlük hareketli ortalama indikatörü, uzun vadeli eğilimleri analiz etmek ve belirlemek için kullanılan teknik bir göstergedir. Esasen son 200 günün devamını oku..

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz