İşsizlik Oranları

0

ABD işsizlik oranı verisinin piyasalar üzerindeki etkileri

Genellikle işsizlik oranı verisinin direkt olarak dolara etki etmesi beklenilmektedir. Ancak bazı durumlarda işsizlik oranı verisinden dolar değil ABD borsaları etkilenmektedir. Bu nedenle de ABD borsaları ile dolar endeksindeki ters korelasyon düşünüldüğünde sonucu doğru yorumlamayan trader başarısız işlemler gerçekleştirebilir.

Peki ne zaman bu duruma dikkat edeceğiz?

 Öncelikle işsizlik oranı değerinin hangi yönde gerçekleştiği çok önemlidir. Eğer beklenti ile açıklanan rakam arasında çok farklılık yoksa (Beklenti “%7,8”, Açıklanan “%7,7 ya da %7,9” gibi) bu durumda direkt olarak dolar endeksi yani dolar etkilenecektir.

Ancak eğer arada çok farklılık varsa yani (Beklenti “%7,8”, Açıklanan “%7,5, %7,4, %8,1, %8,2” gibi) bu durumda direk abd borsaları etkilenecektir. Böylelikle “ABD borsaları yükselirse dolar değer kaybedecek, ABD borsaları düşerse  değer kazanacaktır”.

Örneğin 5 Ekim 2012 tarihinde açıklanan işsizlik oranı verisinde beklentiden çok iyi gelen bu sonuç karşısında direkt olarak ABD borsaları değerlendi ve dolar değer kaybetti.

 

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz