Elmas Formasyonu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0

Bir yatırımcı fiyat tablosunu analiz ederken ne aradığının farkında olmalıdır, aksi durumda fiyat tablosunda göreceği şey iki renkten oluşan düzensiz mum çubuklarının oluşturduğu şekillerden farklı bir şey olmayacaktır.

Bir teknik analistin fiyat tablosunda aradığı şey, bir trendin ne zaman kırılacağı, kırıldıktan sonra hangi yönde devam edebileceği, devam edip etmeyeceğini analiz etmesine yardımcı olabilecek teknik analiz araçlarının görsel kalıpları olmalıdır çünkü bu kalıplar aracılığıyla bunları erken fark etmek ve piyasaya ne zaman girip çıkılacağını bilmek yatırımcıya büyük getiriler gelmesi anlamına gelecektir.

İşte bu makalemizde bu yardımcı araçlardan biri olan her ne kadar nadir görülse de tespit edildiğinde büyük getiri sağlayabilen bir model olan, elmas formasyonunu inceleyeceğiz.

Elmas Formasyonu Nedir?

Elmas Formasyonu (diamond formasyonu diyenler de vardır ), finansal piyasalarda meydana gelen, gelişmiş ve güvenilir bir grafik oluşumudur. Tüm zaman dilimlerinde ve tüm menkul kıymetlerde görülür. Ancak modelin tersine dönüşleri tahmin etmedeki etkinliği, zaman çerçevesi küçüldükçe azalır.

Elmas formasyonu genellikle bir varlığın fiyatının yeni bir trend başlatacağının bir işaretidir, en basit ve en anlaşılır araçlar olarak kabul edilen desenlerden biridir. Şamdan analiziyle ilişkili karmaşık formüller veya kafa karıştırıcı oluşumlar yoktur. Her şey olabildiğince basit ve nettir.

Teknik tüccarlar ve yatırımcılar tarafından daha az bilinen bir formasyon türüdür. Modelin grafikte nadiren görünmesinin nedeni, yalnızca benzersiz koşullar altında oluşabilmesidir. Bununla birlikte, nadir olması nedeniyle elmas desenini tespit etmek zor olabilir, bu da bir tüccarın onu beklemeyeceği veya nasıl göründüğüne aşina olmayacağı anlamına gelebilir. Bu nedenle, elmas modeli ticaretinde en önemli şey modeli bulmak ve kafanızın karışmaması ve yanlış bir şekilde tanımlamamasıdır.

Elmaslar baş ve omuz formasyonlarının bir varyasyonu olduğundan, her baş ve omuz oluşumunu bir elmas oluşumu olarak sınıflandırma isteğine karşı koymalısınız. Bundan kaçınmak istemenizin nedeni, elmas formasyonunun bir baş ve omuzlar formasyonundan çok daha erken bir trend kırılma sinyali vermesidir, bu da vaktinden önce bir pozisyon açmanıza sebebiyet verebilir.

Genellikle nadir olmalarına rağmen, oluştuklarında, elmas tepe oluşumları, mevcut bir yükseliş trendinin yakında tersine çevrilmesi için güvenilir göstergeler olabilir.

Elmas grafik tersine dönüşleri nadiren piyasa diplerinde olur, çoğunlukla büyük tepelerde ve yüksek hacimde meydana gelir. Elmas kalıpları, yüksek getiri için iyi güvenilirlikleri nedeniyle ticarette kullanılacak en iyi kalıplardan bazılarıdır.

Düşük riskli ticaret modelleri olarak kabul edilirler. Düşük risk ve yüksek getiri kombinasyonu, elmas modelini uzun vadeli tüccarlar arasında favori yapar.

Elmas Formasyonunun Oluşmasının Arkasında Yatan Nedenler.

Bir trendin tepesinde oluşan elmas formasyonu

Trendin tepesindeki oluşum şu şekilde gerçekleşir. İlk olarak, fiyat genişleyen bir üçgen oluşturur: ikizkenar veya biraz düzensiz olabilir. Fiyat zirvelere ulaştıktan sonra solmaya başlar ve grafikte fiyat dalgalanmalarının genliği azalır. Bu, çoğu piyasa oyuncusu, özellikle de büyük oyuncular pozisyonlarını alıp diğer oyuncuların harekete geçmesini beklemeye başladıklarında, bir anlamda oynaklığın azalmasıdır.
Ardından ikinci oyuncu dalgası sahneye girer: kalıbı fark ettiler ve sinyalden para kazanmaya can atıyorlar. Mesele şu ki, Elmas modelinin işleyişi piyasaya geç gelenlerin açgözlülüğüne dayanıyor; ancak, ilk dalgadaki oyuncularla rekabet edemezler ve sadece ilk dalgadaki oyuncuların satmaya başladıkları yerden satın alırlar (halihazırda bir miktar kar sağlamış olan pozisyonları kapatarak).

Sonuç olarak, kotasyonlar hızla düşmeye başlar ve piyasada belirli bir paniğe yol açar, böylece ikinci alıcı dalgası da pozisyonlarını kapatmak için acele eder. Böylece, yükseliş trendinin tepesinde Elmas şekli oluşur.

Bir trendin tepesinde oluşan elmas formasyonu

Bir trendin dibinde oluşan elmas formasyonu

Benzer bir durum düşüş trendinin dip noktalarında da görülebilir, sadece piyasa katılımcıları yer değiştirir. Bir süreliğine, piyasaya düşüş trendini kışkırtan ayılar hakim oldu. Belirli bir noktada, fiyat yatay bir hareket başlatır, genliği genişletir (genişleyen bir üçgen oluşturur), ardından volatilite küçülür ve grafikte ikinci bir yakınsak üçgen oluşur.
Sonra piyasa oyuncuları Elması görür ve açgözlülükleri onları alt eder. Aktif olarak satış yapmaya başlarlar, ancak genel olarak satıcılar, ilk dalgadan karı alanlardan daha azdır (kar, ters bir satın alma emriyle alınır). Sonuç olarak, teklifler artmaya başlar.
Sonra tacirlerin ikinci dalgasının açgözlülüğü onlara kötü bir şaka yapar ve kaybettikleri pozisyonların kapanması fiyatların hızla artmasına neden olur. İlk satıcı dalgası pozisyonlarını kârla, ikincisi ise zararla kapatır. Sonuç olarak, Elmas grafiği formasyonunun ne sıklıkta veya nadiren oluştuğu önemli değil, her zaman ilk dalgaya geç kalanlar olacaktır ve onların açgözlülükleri ve deneyimsizlikleri formasyonun işlemesine neden olur.

Bir trendin dibinde oluşan elmas formasyonu

Bazı durumlarda, ikinci dalganın kritik kütlesi birinci dalgayı geçtiğinde, Elmas formasyonunun ticaret devam formasyonuna dönüşmesi mümkündür. Ancak bu durum bir kalıp çalışması değildir ve atlanması daha iyidir.

Elmas Formasyonu Kuralları

Formasyonun mükemmel şekilde eşit olması gerekmez. Bu nedenle, kenarları hafifçe gerilmiş veya düzleştirilmiş bir eşkenar dörtgeni andıran bir desen oluştuğunda, şekli gözden kaçırmayın. Muhtemelen, bir tüccar için önemli bilgiler içermektedir.

Elmas grafik deseni genellikle obo formasyonu ile karıştırılır. Bu oluşumların her ikisi arasında benzerlikler olsa da, iki oluşum arasında bazı belirgin farklılıklar vardır.

Aşağıda, tobo ( ters omuz baş omuz ) formasyonu gibi görünen sahte bir elmas grafik deseni göreceksiniz.

elmas formasyonu

Fiyat hareketinin Tobo formasyonu içerdiğini görün. Sağdaki sahte elmas formasyonu çok keskin kenarlar oluşturur.

Bu grafikte oluşan fiyat hareketinin bir elmas formasyonu oluşturduğunu söylemek yanlış olacaktır. Doğrusu fiyat hareketinin bir tobo formasyonu oluşturduğudur.

Şimdi gerçek bir elmas grafik modelini gözden geçirelim:

diamond formasyonu

Yine, önceki örneğimizde olduğu gibi benzer bir fiyat hareketimiz var.
Bu sefer desenin omuzları o kadar keskin değil. Bu nedenle, elmas’ın alt tarafları zıt taraflara göre daha simetriktir. Bu, elmas oluşumunun yapısının “sniff” testinden geçtiğini doğrular.
Şimdi, doğru resme bakın. İki omuzun esas olarak mum gövdelerinden değil, mum fitillerinden oluştuğunu görün. Aynı zamanda, baş ve ikinci omuzdaki mumlar nispeten büyüktür.
Bu, hacimlerin yüksek olması nedeniyle stokun değişken olduğu anlamına gelir. Muhtemelen fark ettiğiniz gibi, bu, mum gövdelerinin daha küçük olduğu ve fiyat hareketinin değişken olmadığı önceki örnekte bulunmayan bir şeydir.

Elmas Formasyonu ile Nasıl İşlem Yapılır?

Hareketli ortalama yakınsama sapması (Macd) ve göreli güç endeksi (RSI) gibi bir fiyat osilatörü eklemek, bu araçlar fiyat hareket ivmesini ölçebildiğinden ve destek veya direncin kırılmasını doğrulamak için kullanılabildiğinden, işleminizin doğruluğunu artırabilir.

Modelin sağladığı sinyaller, özellikle düşük likiditeye sahip varlıklar söz konusu olduğunda, H4’ten daha küçük zaman dilimlerinde oldukça doğru bir tahmin olarak değerlendirilmemelidir. Böyle bir durumda, Elmasın öngörü değeri kaybolacak kadar küçük olur.

Küçük zaman dilimlerinde, elmas’ın oluşması çok az zaman alır ve sinyali birkaç mum çubuğu ile kapatabilir. Daha geniş zaman dilimlerinde, D1 ve daha yüksek seviyelerde, formasyonun tamamlanması aylar sürebilir, bu da tüccarlar için çekiciliğini arttırmaz.

İşleme giriş noktası

Her grafik oluşumunun, işleme nereden girilmesi gerektiğinin kararının verilmesi gerektiğini sağlayan bir tetik çizgisi vardır.
Baş ve omuz kalıbı için bu, iki omuz arasındaki boyun çizgisidir. Elmas grafik deseni için bu, aşağı yönlü elmas deseninin sağ alt tarafı ve yükseliş elmas deseninin sağ üst tarafıdır.

bearish elmas formasyonu

Yukarıda bir düşüş elmas formasyonu örneği verilmiştir. Kırmızı daire, fiyat hareketinin elmasın sağ alt tarafını kırdığı anı göstermektedir. Bu çizgi aşıldığında, grafikte sahip olduğunuz elmasın türüne bağlı olarak kırılma yönünde bir işlem açmalısınız.
Bu durumda, elmas deseni düşüş trendinde olduğundan ve kırılma da aşağı yönde olduğundan, hisse senedini açığa satmak zorundayız.

Zarar Durdur (Stop-loss) Konumu

Elmas formasyonu üzerinden işlem yapacaksanız şayet her zaman zarar durdur emri (stop loss) kullanmalısınız.
Stop-loss’un doğru konumu, düşüş kurulumları için elmasın içindeki son tepenin üzerinde ve yükseliş kurulumları için elmasın içindeki son alt noktanın altında olmalıdır.

tepe elmas deseni

Yukarıdaki durumda, aşağı yönlü bir elmas oluşumuna sahibiz. Bu nedenle, zarar durdur emri, desen içindeki son tepenin üzerine yerleştirilmelidir.

Yukarıdaki resim, bir elmas ticaretinin zararı durdurma emrinin doğru yerini göstermektedir.

Diğer bir seçenek de zararı durdur emrinizi elmasın en yüksek seviyesinin üzerine yerleştirmektir, ancak bu işlem için riski artıracaktır.

Kâr alma noktası

Yukarıda da belirttiğimiz gibi elmas grafik deseninden beklenen minimum fiyat hareketi formasyonun büyüklüğüne eşittir.
Örneğin, elmasın üst ve alt kenarı arasındaki mesafe hisse başına 1,50 $’a eşitse, o zaman hisse başına 1,50 $’lık bir hareket izlemelisiniz.

elmas formasyonu hedefi
Elmas formasyonu hedefi

Grafik, yukarıdaki durumlardan aynı elmas örneğidir. Ancak bu sefer kalıbın minimum hedefini ekledik.
İlk mavi çizgi, elmas deseninin boyutunu ölçer. İkinci mavi ok, ilk mavi okun boyutuna eşittir, ancak fiyat hareketinin üzerine uygulanır. Yeşil yatay çizgi, bu formasyonla işlem yaparken yerleştirmemiz gereken minimum hedefi gösterir. Fiyat bu seviyeyi kırdığı anda, ticaretten çıkma seçeneğimiz var.
Ancak, hepsi bu değil. Ayrıca birçok durumda elmasın minimum hedefinin fiyat hareketinin sonu olmadığını söyledik.
Bu nedenle, elmasınızın hedefini genişletmek için iyi bir yaklaşım, hacim ağırlıklı hareketli ortalama eklemektir. Hisse hacimleri elmas deseninin teyidi için önemli olduğundan çıkış noktalarının belirlenmesi için de önemlidir. Bir elmas ticaretine girdiğinizde, fiyat VWMA’yı ters yönde kırana kadar veya stop loss’nuza ulaşana kadar pozisyonunuzu tutmalısınız.

Elmas Formasyonu Hedefi

Elmas formasyonu deseninden beklenen minimum fiyat hedefi formasyonun büyüklüğüne eşittir.
Örneğin, elmasın üst ve alt kenarı arasındaki mesafe hisse başına 1,50 $’a eşitse, o zaman hisse başına 1,50 $’lık bir fiyat hedefi izlemelisiniz.

Elmas Formasyonu Sonrası

Elmas formasyonları tersine dönüş kalıpları arasında sayıldıklarından dolayı elmas formasyonlarının oluşumundan sonra mevcut trendin yön değiştirmesi güçlü bir olasılıktır.

Elmas Formasyonu ile İlgili Örnek İşlemler

Şimdi bu ticaret kurallarını eksiksiz bir elmas desen stratejisine uygulayalım.
Grafikte bir elmas şeklinin varlığını onaylayacağız. Ardından, elmasın tetik çizgisi kırıldığında piyasaya gireceğiz ve desenin içindeki son üst/altın ötesine bir stop loss koyacağız.
Elmasın kendisine eşit bir minimum fiyat hareketi için ticarete devam edeceğiz. Minimum hedefe ulaşmadan önce VWMA kesintilerini göz ardı edeceğiz.
Hedefe ulaştıktan sonra VWMA ters yönde kırılana kadar piyasada kalacağız.
Aşağıda gerçek bir ticaret örneği verilmiştir:

 

işlem örneği

Boeing’in 13 Haziran 2016 tarihli 3 dakikalık grafiğine bakıyorsunuz.

Görüntü, aşağı yönlü fiyat hareketini tersine çeviren bir elmas dip modelini (siyah şekil) göstermektedir.

Modelin potansiyeli yükseliş eğiliminde olduğu için yükseliş elmas formasyonuyla çalışıyoruz.

Grafikteki iki mavi ok, elmasın boyutunu ticaretimizin minimum hedefi olarak ölçer ve uygular.

Ayrıca, ticaretten elde edilen potansiyel karları genişletmek için grafiğe hacim ağırlıklı hareketli ortalama ekledik.

Grafiğin alt kısmında Boeing’in işlem hacimlerini izlemek için bir hacim göstergesi de bulunmaktadır.

Grafik görüntüsünün bir fiyat düşüşüyle ​​başladığını görün. Aniden fiyat hareketi konsolidasyon aşamasına girer ve grafikte bir elmasa dönüşür.

Elmasın oluşması sırasında hacimler nispeten yüksektir. Fiyat hareketinin şekli, ters çevrilmiş baş ve omuzlardan çok uzakta.

Bu nedenle, grafikte bir yükseliş elmas deseninin varlığını doğruladık.

Fiyat hareketi şeklin sağ üst tarafını kırdıktan sonra, formasyonun son alt kısmının altına stoploss koyarak uzun süre devam ederiz. Zararı durdur emrinin doğru konumu, grafikte kırmızı yatay çizgi ile gösterilmiştir.

Fiyat daha sonra yükseliş hareketi başlatır. Uzun ticaretimizi açtıktan üç dönem sonra fiyat hareketi minimum hedefi yerine getiriyor.

Bu, VWMA’nın sinyallerini takip etmeye başladığımız zamandır. Fiyat artışla devam ediyor ve kazancımızı artırıyoruz.

Fiyat minimum hedefi tamamladıktan kırk dakika sonra, fiyat hareketi VWMA’yı aşağı kıran büyük bir düşüş mumuyla kapanır.

Grafikte bir çıkış sinyali alıyoruz ve ticaretimizi kapatıyoruz.

Asgari hedef, hisse başına 0,11 dolarlık bir fiyat artışı getirdi. Genişletilmiş hedef, hisse başına ek 0,08 ABD doları oluşturuyordu.

Sonuç olarak, bir saatten az bir süre için %0,15’e eşit bir kâr elde ettik.

Şimdi bir yükseliş elmas deseni ticaretine yaklaşalım:

işlemden çıkış

Bir sonraki örneğimiz, son zamanlardaki en değişken hisse senetlerinden biri olan – Netflix.

Grafik 22 Haziran 2016’ya aittir ve siyah bir elmas ayı formasyonudur.

Netflix daha değişken olduğundan ve daha büyük günlük fiyat hareketlerini hesaba kattığından VWMA’mızın dönemlerini 20’ye çıkarıyoruz.

Görüntü, bir elmas üst desenle biten bir fiyat artışıyla başlar.

Fiyat, desenin sağ alt tarafını kırdığında desen onaylanır. Bu bize Netflix’i satmamız için bir sinyal veriyor. NFLX’i açığa satarız ve resimde gösterildiği gibi desenin içindeki son tepenin üzerine bir stop loss koyarız.

Ardından, rakamın minimum fiyat hedefini ölçen grafik üzerinde mavi okları oluşturuyoruz.

Fiyat daha sonra düşmeye başlar. Netflix hissesi üzerinden kısa bir pozisyon açtıktan yirmi dakika sonra fiyat hareketi minimum hedefe ulaşır. Ancak, ticarette daha uzun süre kalarak kârımızı artırma seçeneğimiz var.

Gördüğünüz gibi fiyat daha da düşüyor. Hacimlerin o sırada büyüdüğünü görün, bu da Elmas modelinin ve düşüş eğiliminin varlığının daha fazla onaylanmasını sağlar.

Minimum hedefe ulaşıldıktan 1 saat sonra fiyat hareketi 20 dönemlik VWMA’yı yukarı doğru kırar.

Bu bize grafikte bir yükseliş sinyali veriyor, bu da kazançlarımızı toplamamız ve ticaretten çıkmamız gerektiği anlamına geliyor.

Minimum hedef, hisse başına 0,38 dolarlık bir fiyat hareketini tamamladı. Genişletilmiş fiyat hareketi, hisse başına 0,33 dolar daha getirdi. Bu şekilde, ticaretimizden elde edilen genel sonuçlar, hisse başına 0,70 $’lık bir düşüş fiyatı hareketine eşittir, bu da yatırılan tutar üzerinden %0,77’lik bir kâra eşittir.

Diğer bir İşlem Örneği

Bir yükseliş veya düşüş eğilimi gösteren elmas grafik formasyonunun ticareti basit bir işlemdir. Aşağıdaki USD/JPY örneği , prosedürü yukarıdan aşağıya özetlemektedir.

Yukarıdaki işlemin nasıl yürütüldüğü aşağıda açıklanmıştır:

1. Hakim yükseliş trendi belirlendi.
2. Elmas bir tepe inşa edildi.
3. Modelin altına 115.40’ta bir satış emri girildi.
4. Modelin üzerine 115.73’te bir stop-loss yerleştirildi.
5. Kâr hedefi, elmasın yüksekliğiyle 1:1 oranında, 114.96’da bulunuyordu.
6. Kâr alma isabet aldı ve 44 piplik bir kazanç sağladı.

Dipte elmas formasyonu ve Tepede elmas formasyonu Örnekleri

Bitcoin ( BTC ) grafiğindeki iki elmas deseni: birincisi, dip elmas formasyonu; ikincisi, tepe elmas formasyonu. (Kaynak: tradingview.com )

SONUÇ

 • Elmas formasyonu, nadiren görünür fakat güvenilir bir grafik formasyonudur.
 • Grafikte bir eşkenar dörtgen gibi görünüyor. Bununla birlikte, bir baş ve omuz deseni ile kolayca karıştırılabilir.
 • Elmas formasyonunun trendi tersine çevirme özelliği vardır:
  – Boğa Elmas Deseni (Alt Elmas)
  – Ayı Elmas Deseni (Üst Elmas)
 • Hisse senedi ticaretinde, yükseliş trendlerinin tepesindeki düşüş elmasları daha yaygındır. Dip elmas desenleri nadirdir.
 • Bir düşüş elmas grafik deseni ticareti yaparken aşağıdaki kurallara uymalısınız:
  Nispeten büyük işlem hacimlerini keşfederek elmas modelini onaylayın. Desenin dikey yerine daha yatay olduğundan emin olun. Şekil yataydan daha dikeyse, muhtemelen bir baş ve omuz grafiği modeline bakıyorsunuzdur.
 • Fiyat, elmasın sağ alt tarafını kırdığında sat.
 • Grafikteki elmas şeklinin içindeki son üst kısmın üzerine bir zararı durdur emri yerleştirin.
 • Elmas deseninin boyutuna eşit minimum düşüş hareketi için ticarette kalın.
 • Hacim ağırlıklı hareketli ortalama ekleyerek kârınızı artırabilirsiniz. Minimum hedefi tamamladıktan sonra fiyat VWMA’yı yukarı kırdığında, ticaretten çıkmalısınız. Hisse senedinin daha değişken olduğu biliniyorsa, daha büyük bir VWMA kullanın.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz