Trix

0

Trix, hisse senedi kapanış fiyatının üçüncü dereceden hareketli ortalamasının belirli bir dönemdeki yüzde değişimi olarak tanımlanabilir. Kapanış fiyatının hareketli ortalamasının hareketli ortalamasının hareketli ortalaması kullanıldığından göstergenin duyarlılığı azalmış ve fiyat hareketlerindeki küçük dalgalanmalar bir ölçüde filtre edilmiştir.

Bu yönüyle kısa vadeli bir göstergeden çok orta ve uzun vadeli bir gösterge olarak tanımlayacağımız trix, 0 seviyesi etrafında dolaşan bir göstergedir. 0 referans değerinin altında yer alan trix değerleri piyasa eğiliminin satış yönlü olduğuna işaret ederken üzerinde yer alan değerler eğilimin alışa doğru kaydığını gösterir.

Trix’in de Macd gibi 9 günlük hareketli ortalamasının alınmasıyla bulunan bir trigger yardımıyla kullanılması da oldukça yaygın bir yöntemdir. Bu yöntemde trix triggerın üzerine çıktığında alım, altına indiğinde ise satım yapılır.

Yorumlamada kullanılan bir diğer yöntemse uyumsuzluklardır. Yükselen bir piyasada Trix’deki yeni oluşan dip ve tepelerin bir önceki dip ve tepelerden daha yüksekte oluşmaması, yine aynı şekilde alçalan bir piyasada Trix’deki dip ve tepelerin bir önceki dip ve tepelerden daha aşağıda oluşmaması uyumsuzluk olarak kabul edilir ve trendin yakın bir gelecekte sonlanabileceği sinyallerini taşır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz