Alligator ve Gator

0

Bill Williams, “Alligator”u (Timsah) işlem yaparken doğru yolda olmanızı sağlayan bir pusula olarak tanımlamakatadır. Alligator, gerçek trendi bulmanıza ve her zaman kayba yol açan yatay kanal içindeki işlemlerden uzak kalmanıza yardımcı olur. Timsah, üç denge çizgisinin bir bileşimidir:

Timsahın Çenesi (Mavi Çizgi): Ortalama fiyatla [(En Yüksek + Endüşük) /2] oluşturulan, geleceğe doğru 8 çubukluk uzatılan 13 dönemlik hareketli ortalamadır.

Timsah’ın Dişleri (Kırmızı Çizgi): Ortalama fiyatla [(En yüksek + En düşük ) / 2] oluşturulan, geleceğe doğru 5 çubukluk uzatılan 8 periyodluk  hareketli ortalamadır.

Timsah’ın Dudakları (Yeşil Çizgi): Ortalama fiyatla [(En yüksek + En düşük) / 2] oluşturulan, geleceğe doğru 2 çubukluk uzatılan 5 periyodluk  hareketli ortalamadır.

(MetaTrader 4 programında “Alligator” oluşturmak için, menüden: “Insert -> Indicators -> Bill Williams – Alligator” seçeneklerini kullanmak gerekir.)

Eğer bu üç çizgi birbirine girerse, Timsah uyuyor demektir; yani piyasa yatay bir kanal içindedir. Uyku süresi uzadıkça timsah daha da acıkacaktır. Timsah uzun bir uykudan uyandığı zaman ise, daha uzaktaki fiyatların peşinden koşacaktır ve bu yüzden de fiyat hareketi oldukça güçlü olacaktır.  Timsah uyuyorken, dikkatli olun. Timsah bir kere uyandı mı, ağzını açar (denge çizgileri birbirinden uzaklaşır) ve timsah avlanmaya başlar. Yeterince yedikten sonra ise yine uykuya geçer (denge çizgileri yine birleşmeye başlar). İşte bu dönem de kârları alma zamanıdır.

Eğer Timsah uykuda değilse, piyasa aşağı ya da yukarı yönde bir trend içindedir.

 • Eğer fiyatlar, timsahın ağzının üzerindeyse, yukarı doğru bir trend;
 • Eğer fiyatlar, timsahın ağzının altındaysa, aşağı doğru bir trend vardır.

Timsah aynı zamanda, Eliot dalgalarının yapısını da belirlememize yardımcı olur.

 • Eğer fiyatlar, timsahın ağzının dışındaysa, fiyat dalgaları iticidir;
 • Eğer fiyatlar, timsahın ağzının içindeyse, yaşanan dalga düzeltmedir.

Timsah için formül aşağıda gösterilmiştir:
Timsah’ın Çenesi: SMMA ( Orta Fiyat, 13, 8 )
Timsah’ın Dişleri = SMMA (Orta Fiyat, 8, 5 )
Timsah’ın Dudakları = SMMA (Orta Fiyat, 5, 3 )

Burada,

 • En yüksek: O çubuktaki en yüksek fiyat
 • En Düşük: O çubuktaki en düşük fiyat
 • SMMA (A, B, C) – Düzleştirilmiş Hareketli Ortalama (A-Düzleştirimiş veri, B-Düzleştirme  periyodu, C-geleceğe doğru kaydırma)
 • Timsahın Çenesi: Mavi Çizgi
 • Timsahın Dişleri: Kırmızı Çizgi
 • Timsahın Dudakları: Yeşil Çizgi

Gator Göstergesi

Gator göstergesi, denge çizgileri arasındaki yakınsama/ıraksama’nın derecesini gösterir.

Gator
(MetaTrader 4 programında “Gator” oluşturmak için, menüden: “Insert -> Indicators -> Bill Williams – Gator Oscillator” seçeneklerini kullanmanız gerekir.)

Gator göstergesi, iki histogram olarak gösterilir:

 • Sıfır çizgisinin üzerindeki histogram, mavi ve kırmızı çizgiler arasındaki mesafeyi gösterir. (Timsah’ın çenesi ve dişleri arasındaki mesafe)
 • Sıfır çizgisinin altındaki histogram, kırmızı ve yeşil çizgiler arasındaki mesafeyi gösterir. (Timsah’ın dişleri ve dudakları arasındaki mesafe)

Histogramdaki tüm çubuklar ya yeşil ya kırmızı renktedir:

 • Eğer histogramdaki bir çubuk bir öncekinden düşükse renk kırmızı olur,
 • Eğer histogramdaki bir çubuk bir öncekinden yüksekse renk yeşil olur.

Gator göstergesi, denge çizgilerinin, Timsah’ın uyukladığı yada uyanık olduğu zamanlarda birbirine yaklaştığı yada iç içe geçtiği durumları gösterir ve bu da trendi tanımlamamıza yardımcı olur.

 

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz