Boğa Piyasası

0

Boğa Piyasası ne demektir

Boğa piyasası, varlık fiyatlarının sürekli yükseldiği birkaç aylık veya yıllık dönemlerdir.

boğa piyasası
boğa piyasası nedir

“Boğa piyasası” terimi çoğunlukla borsaya atıfta bulunmak için kullanılır, ancak gayrimenkul, tahvil veya döviz gibi belirli sektörlere de uygulanabilir. Bir boğa piyasasının tersi, düşüş fiyatları ile karakterize edilen ve tipik olarak karamsarlıkla örtülen bir ayı piyasasıdır.

Piyasaları tanımlamak için “boğa” ve “ayı” ifadelerinin kullanımı, hayvanların rakiplerine saldırma tarzlarından kaynaklanır. Bir boğa boynuzlarını havaya fırlatır, bir ayı ise pençelerini aşağıya doğru uzatır. Bu eylemler, bir piyasanın hareketi için metaforlardır. Trend yükselirse, boğa piyasası. Eğilim düşerse, bir ayı piyasasıdır.

Nasıl Çalışır (Örnek):

Boğa piyasalarını tanımlamak ve ölçmek hem bir sanat hem de bir bilimdir

Boğa piyasası, iyimserlik, yatırımcı güveni ve genellikle aylar ya da yıllar boyunca güçlü sonuçların devam etmesi beklentileri ile karakterize edilir. Piyasadaki eğilimlerin değişebileceği zamanı tutarlı bir şekilde tahmin etmek zordur fakat imkansız da değildir. Zorluğun bir kısmı, psikolojik etkilerin ve spekülasyonların bazen pazarlarda büyük rol oynayabileceği yönündedir.

Yaygın olarak belirtilen bir ölçüye göre, tüm hisse senedi fiyatlarının en az % 80’inin uzun bir süre boyunca yükselmesi durumunda bir boğa piyasasının var olduğundan bahsedilebilir. Diğer bir ölçü, piyasa endekslerinin en az % 15+ oranında yükselmesi halinde bir boğa piyasasının var olduğu söylenmektedir. Tabii ki, farklı pazar sektörleri farklı zamanlarda boğa pazarları yaşayabilir.

Boğa piyasasının nedenleri ve özellikleri farklıdır ancak çoğu finansal teorisyen hem ekonomik döngülerin hem de yatırımcı duyarlılığının hem boğa piyasasının yaratılmasında hem de momentumunda rol oynadığı konusunda hemfikirdir. Genel olarak, yüksek istihdam, yüksek harcanabilir gelir ve yüksek iş karı ile gösterilen güçlü veya güçlenen bir ekonomi , genellikle bir boğa piyasasında kullanılır.

Yükselen yatırımcı güveni de bir boğa piyasasının varlığına işaret edebilir ve belki de bu güven herhangi bir ekonomik göstergeden çok daha güçlüdür. Yatırımcılar bir şeyin gerçekleşeceğine inandıklarında (örneğin bir boğa piyasası), eylemleri onu kendi kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüştürebilir. Ölçmek zor olsa da, yatırımcı duyarlılığı, get / call oranı , avans / düşüş çizgisi, halka arz faaliyeti ve ödenmemiş marj borcu miktarı gibi matematiksel ölçümler de gösterilebilir .

Boğa Piyasasının Özellikleri

Boğa piyasası genellikle ekonomi güçlendiğinde veya zaten güçlü olduğunda gerçekleşir. Gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) ve işsizlik oranındaki düşüşe paralel olarak gerçekleşir ve çoğu zaman şirket kârlarındaki artışla çakışır. Boğa piyasasının varlığıyla birlikte yatırımcı güveni de yükselişe geçer. Toplam piyasa talebi genel olarak stoklar için olumlu olur. Ayrıca, boğa piyasası sırasında halka arz faaliyeti miktarında da genel bir artış olacaktır.

Menkul kıymetlere arz ve talep artacak: Talep güçlü olacakken arz zayıf olacaktır. Yatırımcılar az miktarda satış yapmaya istekli olacakken, daha çok menkul kıymet satın almaya istekli olacaklar. Bir boğa piyasasında, yatırımcılar kar elde etmek için (stok) piyasasına katılmaya daha isteklidir. Bir boğa piyasasından yararlanmak isteyen yatırımcılar, yükselen fiyatlardan yararlanmak ve zirveye ulaştıklarında bunları satmak için erken satın alma gerçekleştirmelidirler. Alt ve pikin ne zaman gerçekleşeceğini belirlemek zor olsa da, çoğu kayıp minimum düzeyde olup genellikle geçici olacaktır.

Neden Önemlidir ?

Boğa ve ayı piyasaları kesin başlangıç ​​ve bitişlerinden zamanlarından bağımsız olarak genellikle dört aşamadan oluşan ekonomik döngü ile örtüşmektedirler: genişleme, zirve, daralma ve ani düşüş.

Bir boğa piyasasının başlangıcı, genellikle ekonomik genişlemenin önde gelen bir göstergesidir. Gelecekteki ekonomik koşullara ilişkin kamuoyu hisseleri hisse senedi fiyatlarını artırdığı için, pazar, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesi gibi daha geniş ekonomik önlemler alınmadan önce sık sık yükselmektedir. Benzer şekilde, ayı piyasaları genellikle ekonomik daralmanın gerçekleşmesinden önce devreye girer.

İlk aşamada fiyatlar düşük, yatırımcı hissi düşük ve yatırımcılar gelecekteki fiyatlar konusunda karamsardırlar.

İkinci aşamada, hisse senedi fiyatları, ticaret faaliyeti ve kurumsal kazançlar artmaya başlamış ve ekonomik göstergeler ortalamanın üstünde olmuştur. Yatırımcı duyarlılığı da daha iyimser bir durumdadır.

Üçüncü aşamada, piyasa endeksleri ve birçok menkul kıymetler yeni alım-satım zirve noktalarına ulaşmaktadır. Ticaret faaliyeti artmaya devam ediyor ve temettü getirileri tarihi düşük seviyelere ulaşıyor.

Dördüncü ve son aşamada, aşırı halka arz, ticaret faaliyeti ve spekülasyon vardır. Stok P / E   oranları da tarihi zirvelerdedir.

Yatırımcılar kar aldıkça veya kötü haberlere ya da olumsuz göstergelere tepki gösterdikçe, boğa piyasasında çözülmeler gerçekleşmeye başlar. Bir nevi sonun başlangıcı da denilebilir.

Boğa piyasası genellikle yatırımcılar için çok sayıda para kazanma fırsatı sunar, çünkü fiyatlar genel olarak piyasa ekranında bir hat boyunca yükselir. Ancak, boğa piyasası sonsuza kadar sürmez ve her zaman gelişlerini önceden bildirmezler, bu yüzden yatırımcı ne zaman satın alınacağını ve ne zaman ne kadar kâr elde edeceğini bilmek zorundadır. Bu, yatırımcının piyasayı zamanlamaya, bir boğa piyasası başladığında ve sona ermesi durumunda bu süreleri ölçümleyebilme ve buna göre pozisyon alma zorunluluğunda olduğu anlamına gelir .

Analistler, bir sonraki boğa piyasasını neyin tetikleyeceğini ve ne kadar süreceğini belirlemek için yüzlerce saat harcıyorlar. Bu eforun en büyük kısmını ise işin teknik analiz boyutu alıyor

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz