Destek ve Direnç Temelleri

0

Makalede neler var ?

Destek ve direnç kavramları şüphesiz en çok tartışılan teknik analiz özelliklerinden ikisidir. Grafik modellerini analiz etmenin bir parçası olan bu terimler, analistler tarafından, bir varlığın fiyatının belirli bir yöne doğru ilerlemesini engelleyen, engeller gibi davranan grafiklerde fiyat seviyelerini ifade etmek için kullanılır. İlk başta, bu seviyeleri tanımlamanın arkasındaki açıklama ve fikir kolay görünüyor olabilir, ancak göreceğiniz gibi, destek ve direnç çeşitli şekillerde gelebilir ve bu kavramlara hakim olmak ilk göründüğünden daha zordur.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

• Teknik analistler, olasılıkların geçerli bir trendin duraklatılmasını veya tersine çevrilmesini tercih ettiği bir grafikteki fiyat noktalarını belirlemek için destek ve direnç seviyelerini kullanırlar.
• Destek, talebin yoğunlaşması nedeniyle düşüş eğiliminin duraklaması beklendiğinde ortaya çıkar.
• Direnç, arz yoğunluğundan dolayı yükseliş trendinin geçici olarak duraklaması beklendiğinde ortaya çıkar.
• Piyasa psikolojisi, tüccarların geçmişi hatırlamaları ve gelecekteki piyasa hareketini tahmin etmek için değişen koşullara tepki vermeleri nedeniyle önemli bir rol oynar.
• Destek ve direnç alanları, trend çizgileri ve hareketli ortalamalar kullanılarak grafiklerde tanımlanabilir.

Destek ve Direnç Tanımlama

Destek, talebin yoğunlaşması nedeniyle düşüş eğiliminin duraklaması beklenen bir fiyat seviyesidir. Varlıkların veya menkul kıymetlerin fiyatı düştükçe, hisse talebi artar ve böylece destek hattını oluşturur. Bu arada, direnç bölgeleri fiyatlar arttığında satıştan dolayı ortaya çıkar.
Bir destek veya direnç alanı veya ‘bölgesi’ belirlendikten sonra, bu fiyat seviyeleri potansiyel giriş veya çıkış noktaları olarak kullanılabilir, çünkü
bir fiyat destek veya direnç noktasına ulaştığında, iki şeyden birini yapar – ya destek veya direnç seviyesinden geri sıçrar ya da fiyat seviyesini ihlal eder ve bir sonraki destek veya direnç seviyesine ulaşana kadar yönünde devam eder.

Çoğu işlem türü, destek ve direnç bölgelerinin kırılmayacağı inancına dayanmaktadır. Fiyat ister destek ister direnç seviyesi tarafından durdurulur ya da kırılırsa, analistler yön üzerinde “bahis oynayabilir” ve doğru olup olmadığını hızlı bir şekilde belirleyebilirler. Fiyat yanlış yönde hareket ederse, pozisyon küçük bir kayıpla kapatılabilir. Ancak fiyat doğru yönde hareket ederse, hareket önemli olabilir.
Temeller
Çoğu deneyimli yatırımcı, belirli fiyat seviyelerinin yatırımcıların temeldeki bir varlığın fiyatını belirli bir yönde itmesini nasıl önleyebileceği hakkında birçok hikaye anlatabilecektir. Örneğin, Ahmet’in Mart ve Kasım ayları arasında piyasada bir pozisyonda olduğunu ve hisselerin değerinin artmasını beklediğini varsayalım.
Ahmet’in bu seviyenin üzerine çıkmaya çok yakın olmasına rağmen, fiyatın birkaç ay boyunca birkaç kez 39 doların üzerine çıkmadığını fark ettiğini düşünelim. Bu durumda, trader’lar 39 $ seviyesindeki direnç seviyesini bir direnç seviyesi olarak adlandıracaklardır. Aşağıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi, direnç seviyeleri de tavan olarak kabul edilmektedir, çünkü bu fiyat seviyeleri piyasanın fiyatları yukarı taşımasını engeller.


Madalyonun diğer tarafında, destek olarak bilinen fiyat seviyelerimiz var. Bu terminoloji, bir varlığın fiyatının aşağıya doğru itilmesini önleyerek, zemin üzerinde hareket etme eğilimi gösteren bir grafik üzerindeki fiyatları ifade eder. Aşağıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi, bir destek düzeyini belirleme yeteneği de iyi bir satın alma fırsatı ile çakışabilir, çünkü bu genellikle piyasa katılımcılarının iyi bir değer gördüğü ve fiyatları tekrar yükseltmeye başladığı alandır.


Trend Çizgileri

Yukarıdaki örnekler, sabit bir seviyenin bir varlığın fiyatının daha yüksek veya daha düşük olmasını önlediğini göstermektedir. Bu statik bariyer, en popüler destek / direnç biçimlerinden biridir, ancak finansal varlıkların fiyatı genellikle yukarı veya aşağı eğilimlidir, bu nedenle bu fiyat engellerinin zaman içinde değiştiğini görmek nadir değildir. Bu nedenle, destek ve direnç hakkında bilgi edinirken trend ve trend çizgileri kavramlarını anlamak önemlidir.
Piyasa yukarı yönlü seyrederken, fiyat hareketi yavaşladığında ve trend çizgisine doğru geri çekilmeye başladığında direnç seviyeleri oluşur. Bu, belirli bir konu veya sektör için kar alma veya kısa vadeli belirsizliğin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ortaya çıkan fiyat eylemi, bir “plato” etkisine veya hisse senedi fiyatında hafif bir düşüşe uğrayarak kısa vadeli bir tavan yaratır.
Birçok teknik analist, trend çizgisinin daha geniş desteğine doğru düştüğü için bir menkul kıymetin fiyatına çok dikkat edecektir çünkü tarihsel olarak bu, varlığın fiyatının önemli ölçüde düşmesini engelleyen bir alandır. Örneğin, aşağıdaki grafikten görebileceğiniz gibi, bir trend çizgisi bir varlığa birkaç yıl boyunca destek sağlayabilir. Bu durumda, trend çizgisinin Newmont’un hisselerinin fiyatını uzun süre nasıl desteklediğine dikkat edin.

dizisinde kullanılan ve aynı zamanda doğa ve sosyal yapıda tekrar tekrar gözlenen “altın oran”.


Öte yandan, piyasa olumsuz yönde seyrederken, trader’lar bir dizi azalan zirve izleyecek ve bu zirveleri bir trend çizgisiyle birleştirmeye çalışacaklar. Fiyat trend çizgisine yaklaştığında, çoğu trader varlığın satış baskısıyla karşılaşmasını izleyecek ve kısa bir pozisyon girmeyi düşünecektir çünkü bu, fiyatı geçmişte aşağıya doğru iten bir alan olmuştur.
İster trend çizgisiyle ister başka bir yöntemle keşfedilsin, belirlenen bir seviyenin desteklenmesi / direnişi, fiyatın tarihsel olarak bunun ötesine geçemediğinden daha güçlü olduğu düşünülmektedir. Birçok teknik analist, belirlenen destek ve direnç seviyelerini stratejik giriş / çıkış noktalarını seçmek için kullanacaktır, çünkü bu alanlar genellikle bir varlığın yönünü en çok etkileyen fiyatları temsil eder. Çoğu işlemci bu seviyelerde varlığın temel değerine güvenir, bu nedenle hacim genellikle normalden daha fazla artar, bu da tüccarların fiyatı daha yüksek veya daha düşük sürmeye devam etmesini çok daha zor hale getirir.

Finansal modellerin tasvir ettiği rasyonel ekonomik aktörlerin aksine, gerçek insan trader ve yatırımcılar duygusaldır, bilişsel hatalar yapar ve sezgisel taramalara veya kısayollara geri döner. İnsanlar rasyonel olsaydı, destek ve direnç seviyeleri pratikte işe yaramazdı!

Yuvarlak Sayılar

Destek / direncin bir diğer ortak özelliği de, bir varlığın fiyatının 50 $ gibi yuvarlak bir fiyat seviyesinin ötesine geçmekte zorlanabileceği gerçeğidir. Çoğu tecrübesiz trader, fiyat bir tam sayıdayken varlık satın alma veya satma eğilimindedir, çünkü bir hisse senedinin bu seviyelerde oldukça değerli olduğunu hissetme olasılığı daha yüksektir. Perakende yatırımcılar veya büyük yatırım bankaları tarafından belirlenen çoğu hedef fiyat veya stop emir 50.06 $ gibi fiyatlardan ziyade yuvarlak fiyat seviyelerine yerleştirilir. Aynı seviyede çok sayıda sipariş verildiğinden, bu yuvarlak rakamlar güçlü fiyat engelleri gibi davranma eğiliminde olurlar. Bir yatırım bankasının tüm müşterileri, örneğin 55 $ gibi önerilen bir hedefe satış emirleri koyarsa, bu satışları absorbe etmek çok fazla satın almayı gerektirir ve bu nedenle bir miktar direnç yaratılır.

Hareketli ortalamalar

Çoğu teknik analist, gelecekteki kısa vadeli momentumu tahmin etmeye yardımcı olmak için hareketli ortalamalar gibi çeşitli teknik göstergelerin gücünü birleştirir, ancak bu analistler bu araçların destek ve direnç seviyelerini tanımlama yeteneğini asla tam olarak anlayamazlar. Aşağıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi, hareketli ortalama, geçmiş fiyat verilerini düzelten ve aynı zamanda yatırımcının destek ve direnci belirlemesine izin veren sürekli değişen bir çizgidir. Varlığın fiyatının, eğilim yükseldiğinde hareketli ortalamada nasıl destek bulduğuna ve eğilim düştüğünde direnç olarak nasıl davrandığına dikkat edin.


Yatırımcılar, fiyat çizgileri önemli bir hareketli ortalamanın üzerine çıktığında yukarı doğru hareketleri tahmin etmek veya fiyat hareketli bir ortalamanın altına düştüğünde işlemlerden çıkmak gibi hareketli ortalamaları çeşitli şekillerde kullanabilirler. Hareketli ortalama nasıl kullanılırsa kullanılsın, genellikle “otomatik” destek ve direnç seviyeleri oluşturur. Çoğu yatırımcı bu önemli görev için en uygun olan hakeketli ortalamayı bulabilmek adına hareketli ortalamaların farklı zaman periyotları ile denemeler yapacaktır.

Diğer Göstergeler

Teknik analizde, gelecekteki fiyat hareketinin önündeki engelleri belirlemek için birçok gösterge geliştirilmiştir. Bu göstergeler ilk başta karmaşık görünüyor ve bunları etkili bir şekilde kullanmak genellikle pratik ve deneyim gerektiriyor. Bununla birlikte, bir göstergenin karmaşıklığından bağımsız olarak, tanımlanan bariyerin yorumlanması daha basit yöntemlerle elde edilenlerle tutarlı olmalıdır.

Örneğin, Fibonacci retracement aracı, birçok kısa vadeli işlem yapan yatırımcı arasında favoridir, çünkü potansiyel destek / direnç seviyelerini açıkça tanımlar. Bu göstergenin çeşitli destek ve direnç seviyelerini nasıl hesapladığının ardındaki mantık bu makalenin kapsamı dışındadır, ancak Şekil 5’te tanımlanan seviyelerin (noktalı çizgiler) fiyatın kısa vadeli yönünün nasıl engellendiğini fark edin.

Bölgelerin Öneminin Ölçülmesi

Destek için “zemin” ve direnç için “tavan” terimlerini nasıl kullandığımızı hatırlıyor musunuz?
Ev benzetmesine devam edersek, menkul varlık bir odada sıçrayan bir lastik top olarak görülebilir, zemine çarpar (destek) ve ardından tavandan geri döner (direnç). Zemin ve tavan arasında sıçramaya devam eden bir top, destek ve direnç bölgeleri arasında fiyat konsolidasyonu yaşayan bir ticaret enstrümanına benzer.
Şimdi topun git gel sırasında bir bowling topuna dönüştüğünü hayal edin. Bu ekstra kuvvet, yukarı doğru uygulanırsa, topu direnç seviyesinden itecektir; aşağı inerken, topu destek seviyesinden itecektir. Her iki durumda da, destek veya dirençten kurtulabilmek için boğalardan veya ayılardan fazladan güç veya coşku gerekecektir.
Çoğu zaman, fiyat yükselmeye çalıştığında bir destek seviyesi sonunda bir direnç seviyesi olur ve tersine, fiyat geçici olarak düştükçe bir direnç seviyesi bir destek seviyesi haline gelir. Fiyat grafikleri, yatırımcıların destek ve direnç alanlarını görsel olarak tanımlamalarını sağlar ve bu fiyat seviyelerinin önemi hakkında ipuçları verir. Yatırımcılar daha spesifik olarak şunlara bakarlar:

Dokunma Sayısı

Fiyat bir destek veya direnç alanını ne kadar çok test ederse, seviye o kadar önemli hale gelir. Fiyatlar bir destek veya direnç seviyesinden sekmeye devam ettiğinde, daha fazla alıcı ve satıcı, ticaret kararlarını bu seviyelere dayandırır.

Önceki Fiyat Hareketleri

Destek ve direnç bölgelerinin önünde dik yükselmeler veya düşüşler olduğunda daha önemli olmaları muhtemeldir. Örneğin, hızlı, dik bir ilerleme ya da yükselme eğilimi daha fazla rekabet ve coşku ile karşılanacak ve yavaş, istikrarlı bir ilerlemeden daha önemli bir direnç seviyesi ile durdurulabilecektir. Yavaş ilerleme fazla dikkat çekmeyebilir. Bu, pazar psikolojisinin teknik göstergeleri nasıl yönlendirdiğine iyi bir örnektir.

Belirli Fiyat Seviyelerindeki Hacim

Belirli bir fiyat seviyesinde ne kadar çok alım ve satım olursa, destek veya direnç seviyesi de o kadar güçlü olur. Bunun nedeni, yatırımcıların bu fiyat seviyelerini hatırlamaları ve tekrar kullanmaya yatkın olmalarıdır. Yüksek hacimde güçlü bir aktivite meydana geldiğinde ve fiyat düştüğünde, fiyat bu seviyeye döndüğünde çok fazla satış gerçekleşecektir, çünkü insanlar için bir zarara uğramaktan ziyade başabaş bir noktada bir ticareti kapatmak çok daha rahattır.

zaman

Seviyeler uzun bir süre boyunca düzenli olarak test edilmişse destek ve direnç bölgeleri daha belirgin hale gelir.

Sözün Özü

Destek ve direnç seviyeleri, teknik analistler tarafından kullanılan temel kavramlardan biridir ve çok çeşitli teknik analiz araçlarının temelini oluşturur. Destek ve direncin temelleri, ticaret fiyatlarının altındaki zemin olarak düşünülebilecek bir destek seviyesinden ve tavan olarak düşünülebilecek bir direnç seviyesinden oluşur. Fiyatlar düşer ve “engel” olacak olan destek seviyesini test eder ve fiyat geri döner ya da destek seviyesi ihlal edilir ve fiyat destek üzerinden düşer ve muhtemelen bir sonraki destek seviyesine inmeye devam eder.
Gelecekteki destek düzeylerinin belirlenmesi, kısa vadeli bir yatırım stratejisinin getirilerini büyük ölçüde artırabilir, çünkü yatırımcılara, bir düzeltme durumunda hangi fiyat seviyelerinin belirli bir menkul kıymetin fiyatını desteklemesi gerektiği konusunda doğru bir resim verir. Tersine, bir direnç seviyesinin öngörülmesi avantajlı olabilir, çünkü bu, potansiyel olarak uzun bir pozisyona zarar verebilecek bir fiyat seviyesidir ve yatırımcıların menkul kıymetleri satmaya istekli olduğu bir alanı gösterir. Yukarıda belirtildiği gibi, destek / direnci tanımlamak için seçilecek birkaç farklı yöntem vardır, ancak yönteme bakılmaksızın yorum aynı kalır – temeldeki bir varlığın fiyatının belirli bir yönde hareket etmesini önler.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz