Pivot İndikatörü

1

Pivot İndikatörü: Pivot noktaları, yatırımcıların yönlü hareketi ve potansiyel direnç / destek seviyelerini tespit etmek için kullandıkları önemli seviye çizelgeleridir . Gelecekteki destek / direnç seviyelerini tahmin etmek için önceki dönemin yüksek, düşük ve kapanışını kullanırlar. Bundan dolayı, pivot noktaları öncü veya tahmine dayalı göstergeler olarak adlandırılır. Pivot noktası göstergesinin ayrıntılarına girelim.

Yer tüccarları başlangıçta önemli seviyeler belirlemek için pivot noktası göstergelerini kullandılar. Günümüz tüccarları gibi, yer tüccarları kısa vadeli bir odaklanma ile hızlı hareket eden bir ortamda faaliyet gösterdi. İşlem gününün başlangıcında, zemin tüccarları bir önceki günün en yüksek, en düşük ve kapanışına bakacaktı. Bir ticaret günü için bir pivot noktası hesaplamak için ona bakarlar.

Pivot İndikatörü nedir?

Piyasanın çeşitli zaman dilimlerinde genel eğilimini belirlemek için bir teknik analiz göstergesidir. Pivot noktasının kendisi, önceki işlem günündeki yüksek, düşük ve kapanış fiyatlarının ortalamasıdır. Mevcut gün pivot noktasının üzerinde işlem yapmak, devam eden yükseliş hareketini gösterir. Pivot noktasının altında işlem yapmak düşüş eğilimi gösteriyor.

Pivot noktası, bu göstergenin temelidir ve ayrıca pivot noktası hesaplamasına göre gösterilen diğer destek / direnç seviyelerinden oluşur. Tüm bu seviyeler, yatırımcıların fiyatın destek / dirençle karşılaşabileceği yönü görmelerine yardımcı olur. Ayrıca, fiyat bu seviyelerden geçerse, tüccara fiyatın bu yönde trend olduğunu söyler.

Pivot Noktaları yatırımcılara ne anlatır?

Pivot noktaları göstergeleri, vadeli işlemler, emtialar ve hisse senetleri ticareti için gün içi sinyallerdir. Diğer hareketli osilatörlerin aksine statiktirler ve gün boyunca aynı fiyatlarda kalırlar.

Böylece, tüccarlar alım satımlarını önceden planlamak için seviyeleri kullanabilirler. Örneğin, fiyat pivot noktasının altına düşerse, muhtemelen erken dönemde kısa devre yapacaklarını biliyorlar. Fiyat pivot noktasının üzerine çıkarsa, satın alacaklar.

Tüccarlar genellikle pivot noktalarını diğer trend göstergeleriyle birlikte kullanırlar . Hareketli bir ortalama veya Fibonacci uzatma seviyesi ile çakışan bir pivot noktası, güçlü bir destek / direnç seviyesi haline gelir .

Pivot Noktası seviyeleri

Pivot noktalarının grafikte yedi temel seviyesi vardır. Bu seviyeleri eklediğinizde, grafikte beş paralel yatay çizgi göreceksiniz. Seviyeler:

T

 • Temel Pivot Seviyesi (PP) – Grafikteki orta ve temel pivot noktasıdır
 • Direnç 1 (R1) – Temel pivot seviyesinin üzerindeki ilk pivot seviyesidir
 • Direnç 2 (R2) – Temel pivot noktasının üzerindeki ikinci pivot seviyesi ve R1’in üzerindeki ilk pivot seviyesi
 • Direnç 3 (R3) – Temel pivot noktasının üzerindeki üçüncü pivot seviyesi ve R2’nin üzerindeki ilk pivot seviyesi
 • Destek 1 (S1) – Temel pivot noktasının altındaki ilk pivot seviyesidir
 • Destek 2 (S2) – Temel pivot noktasının altındaki ikinci pivot seviyesi ve S1’in altındaki ilk pivot seviyesi
 • Destek 3 (S3) – Temel pivotun altındaki üçüncü pivot seviyesi ve S2’nin altındaki ilk pivot seviyesi

Pivot Noktaları nasıl çalışır?

Bir pivot noktası göstergesi, fiyat tablosunda standart bir destek ve direnç işlevi verir. Fiyat hareketi pivot seviyeye geldiğinde şunlar olabilir:

Desteklenen / Direnen
Uzatılmış ( aralar )
Fiyat hareketinin grafikte bir pivot noktasına geldiğini fark ederseniz, durumu normal bir işlem seviyesi olarak değerlendirin. Bu seviyeye gelindiğinde fiyat tereddüt etmeye başlarsa ve aniden ters yönde sıçrarsa, sıçrama yönünde işlem yapın.

Gösterge ile nasıl işlem yapılır

Gösterge tüm zaman dilimlerinde kullanılabilir.
Bir önceki işlem gününün yüksek, düşük ve bitiş fiyatlarının ortalamasını gösteren teknik göstergelerdir. Tüccarlar, olası destek / direnç seviyelerini bulmak için kullanabilirler.

Olası destek / direnç seviyelerini bulmak ve ticaret tutarlılığınızı artırmak için saatlik, günlük, aylık ve haftalık pivot noktalarını kullanın.

Pivot Noktası göstergesi farklı zaman dilimlerinde nasıl kullanılır?

1, 5, 10 ve 15 dakikalık desenler için pivot noktası göstergesi, önceki günün yüksek, düşük ve kapanışını kullanır. Yani bugün gün içi grafikler için pivot noktaları dünün en yüksek, en düşük ve kapanışına dayanacaktır. Pivot noktaları ayarlandıktan sonra değişmez. Gün boyunca oyunda kalırlar.

30, 60 ve 120 dakikalık modeller için pivot noktası osilatörleri, önceki haftanın yüksek, düşük ve kapanışını kullanır. Bu hesaplamalar takvim haftalarına bağlıdır. Hafta başında, pivot noktaları tüm hafta boyunca sabit kalır.

Pivot Noktaları nasıl hesaplanır

Bu göstergeler bir grafiğe eklenebilir ve seviyeler otomatik olarak hesaplanıp gösterilecektir. Bunları kendiniz hesaplamak istiyorsanız, pivot noktalarının ağırlıklı olarak günlük tüccarlar tarafından kullanıldığını ve önceki işlem gününün yüksek, düşük ve kapanışına bağlı olduğunu unutmayın.

Salı sabahıysa, Salı günkü işlem günü için pivot noktası seviyelerini oluşturmak için Pazartesi gününden itibaren en yüksek, en düşük ve kapanışı kullanın.

 • Piyasa kapandıktan sonra veya ertesi gün başlamadan önce, en son günün en yüksek, en düşük ve kapanışını bulun.
 • Yüksek, düşük ve yakın olanları toplayın ve üçe bölün
 • Bu fiyatı grafikte P olarak işaretleyin
 • P’yi belirledikten sonra, S1, S2, R1 ve R2’yi hesaplayın. Bu hesaplamalardaki en yüksek ve en düşük değerler, önceki işlem gününe aittir

Pivot Noktası Göstergesi Türleri

Standart Pivot Noktaları

Temel bir pivot noktasıyla başlarlar. Bu sadece yüksek, düşük ve yakınların ortalamasıdır. Orta nokta, destek ve direnç noktaları arasında güçlü bir çizgi olarak belirtilir. Yüksek, düşük ve kapanışların hepsinin önceki dönemden geldiğini unutmayın.

Fibonacci Pivot Noktaları

Standart pivot noktalarıyla aynı şekilde başlarlar. Temel noktadan, yüksek-düşük diferansiyellerin Fibonacci katları, direnç noktaları oluşturmak için dahil edilir ve destek noktaları oluşturmak için çıkarılır.

Demark Pivot Noktaları

Bunlar farklı bir temelle başlar ve destek ve direnç için çeşitli formüllerden yararlanır. Açık ve kapanış arasındaki ilişkiye bağlıdırlar.

Pivot Noktası Göstergesinin Sınırlamaları

Bu göstergeler basit bir hesaplamaya bağlıdır ve bazı tüccarlar için çalışsalar da diğerleri onları önemli bulmayabilir. Fiyatın duracağı, tersine döneceği ve hatta grafikte yapılan seviyelere ulaşacağı kesin değildir.

Diğer zamanlarda fiyat bir seviye boyunca ileri geri hareket eder. Tüm göstergelerde olduğu gibi, tüccarlar bunu yalnızca eksiksiz bir ticaret planının parçası olarak kullanmalıdır.

SONUÇ :

Pivot noktası göstergeleri, yatırımcılara fiyatın yönünü belirleme ve ardından destek ve direnç seviyelerini yerleştirme olanağı sağlar. Fiyat yönü, cari dönemin fiyat hareketinin pivot noktasına göre gözlemlenmesiyle tahmin edilir. Pivot noktasının üstünde veya altında başlayın veya işlem sırasında her iki yönde de geçin.

Yatırımcılar fiyat yönünü belirledikten sonra, belirlenen destek ve direnç noktalarına ihtiyaç vardır. Pivot noktalarının arkasındaki kavramlar, başlangıçta yer tüccarları için yapılmış olsalar bile, farklı zaman dilimlerinde kullanılabilir.

Yatırımcılar, pivot noktası göstergesini teknik analizin diğer bölümleriyle doğrulamalıdır. Bir kaba mum ters desen , ikinci rezistans ile bir ters anlamına gelebilir. Aşırı satım RSI , ikinci destekte aşırı satım koşulları anlamına gelebilir. Başarılı destek testlerini onaylamak için MACD‘deki bir yükseliş geçerli olabilir.

Son olarak, bazen ikinci veya üçüncü destek / direnç seviyeleri grafikte açık değildir. Bunun nedeni, seviyelerinin sağdaki fiyat ölçeğinin ötesine geçmesidir. Yani çizelgenin dışında olduklarını söylemek.

 

Pivot noktaları, günlük işlemlerde en çok kullanılan göstergelerden biridir. Araç, pazardaki gün içi dönüm noktalarını bulmayı amaçlayan yedi destek ve direnç seviyesinden oluşan özel bir grafik sunar.

Aşağıda AUD / JPY döviz çiftinin bir saatlik grafiğinde nasıl göründüklerine dair bir görünüm bulunmaktadır. Yedi seviyenin tamamı görüş alanı içindedir.

pivot göstergesi

 

Tüccarlar genellikle piyasada önceki dönüm noktalarını bularak kendi destek ve direnç seviyelerini bulurken, pivot noktaları günlük olarak otomatik olarak çizilir. Birçok piyasa katılımcısı bu seviyeleri takip ettiğinden, fiyat bunlara tepki verme eğilimindedir.

Pivot İndikatörü Noktalarının Hesaplanması

Pivot İndikatörü:Göstergeyi özelleştirmenize izin veren bazı grafik yazılım programlarında çeşitli zaman dilimleri için pivot noktaları hesaplanabilir. Örneğin, bazı programlar haftalık veya aylık bir aralık için pivot puanları hesaplamanıza izin verebilir. Ancak standart gösterge günlük düzeyde çizilir.

Merkezi fiyat seviyesi – pivot noktası – piyasanın önceki güne (veya daha genel olarak döneme) göre yüksek, düşük ve kapanışının bir fonksiyonu olarak hesaplanır. Bu değerler toplanır ve üçe bölünür. Bu, “tipik fiyat” ile aynı kavramdır.

Pivot Noktası = [Yüksek (önceki) + Düşük (önceki) + Kapat (önceki)] / 3

Diğer altı fiyat seviyesi – üç destek seviyesi ve üç direnç seviyesi – hesaplamalarının bir parçası olarak pivot noktasının değerini kullanır.

Üç destek seviyesi uygun bir şekilde destek 1, destek 2 ve destek 3 olarak adlandırılır. Üç direnç seviyesi, direnç 1, direnç 2 ve direnç 3 olarak adlandırılır. Sırasıyla S3 ve R1, R2, R3.

Bu değerler şu şekilde hesaplanır:

 • Direnç 1 = (2 x Pivot Noktası) – Düşük (önceki dönem)
 • Destek 1 = (2 x Pivot Noktası) – Yüksek (önceki dönem)
 • Direnç 2 = (Pivot Noktası – Destek 1) + Direnç 1
 • Destek 2 = Pivot Noktası – (Direnç 1 – Destek 1)
 • Direnç 3 = (Pivot Noktası – Destek 2) + Direnç 2
 • Destek 3 = Pivot Noktası – (Direnç 2 – Destek 2)

Fiyat seviyeleri bir önceki günün en yüksek, en düşük ve kapanışına dayandığından, bu değerler arasındaki aralık ne kadar genişse, sonraki işlem gününde seviyeler arasındaki mesafe o kadar büyük olur. Aynı şekilde, işlem aralığı ne kadar küçükse, ertesi gün seviyeler arasındaki mesafe o kadar düşük olacaktır.

Tüm seviyelerin bir grafikte aynı anda görünmeyeceği unutulmamalıdır. Bu basitçe, fiyat grafiğinin ölçeğinin, bazı seviyelerin görüntüleme penceresine dahil edilmeyeceği şekilde olduğu anlamına gelir.

Pivot indikatörü noktaları Kullanımları

Gösterge, forex piyasasında günlük alım satım işlemlerine geniş çapta uyarlanmış olsa da, başlangıçta hisse senetlerinde ve vadeli işlem piyasalarında pivot noktaları kullanıldı.

Pivot indikatörü, öncü bir gösterge olma avantajına sahiptir, bu da yatırımcıların göstergeyi piyasadaki potansiyel dönüş noktalarını önceden ölçmek için kullanabilecekleri anlamına gelir. Destek veya direnç olarak kullanarak ya da zarar durdurma ve / veya kar alma seviyeleri olarak kullanarak ticari giriş hedefleri olarak hareket edebilirler.

Örneğin, aşağıda destek görevi gören birden fazla S1 durumu görebiliriz.

pivot indikatörü

 

Orta çizgi ve diğer her şeyin hesaplandığı seviye olan pivot noktası birincil odak noktasıdır. Fiyat, pivot noktasının üzerinde işlem görüyorsa, piyasa duyarlılığı gün için yükseliş olarak kabul edilebilir (bu doğruysa, bir piyasanın o gün için düşmesi hala mümkün olsa da).

Piyasa sabitse, fiyat pivot noktası etrafında inişli çıkışlı olabilir. Bu tür fiyat davranışlarını aşağıdaki grafikte gözlemleyebiliriz.

pivot indikatörü nasıl kullanılır

 

R1, R2 ve R3, piyasa yükseldikçe muhtemelen direnç olarak hareket edebilecekleri anlamında adlandırılsa da, fiyat onların üzerine çıkarsa, fiyatın düşmesi durumunda destek görevi de görebilirler. Aynısı S1, S2 ve S3 için de geçerlidir ve destek olarak kırıldıklarında herhangi bir harekette direnç görevi görebilir.

Örneğin, burada destek görevi gören bir direnç seviyesi görüyoruz.

 

Olasılıkları Ölçmek için Pivot Göstergesi Kullanma

Pivot noktaları, bazı tüccarlar tarafından bir fiyat hareketinin kendini sürdürme olasılığını tahmin etmek için de kullanılır. Piyasaya bağlı olsa da, aşağıdaki olasılıklar genellikle fiyatın işlem gününü aşağıdaki seviyelerin üstünde veya altında kapatma olasılığı açısından rapor edilir:

 • Zamanın% 40’ında R1’den daha yüksek kapanır
 • Zamanın% 40’ında S1’den daha düşük kapanır
 • Zamanın% 15’inden daha yüksek oranda kapanır
 • % 15 oranında S2’den daha düşük kapanır
 • Zamanın% 5’inden daha yüksek oranda kapanır
 • Zamanın% 5’inde S3’ten daha düşük kapanır

Elbette bunlar sadece kaba tahminlerdir. Basitçe, fiyatın dış seviyelerin üstünde veya altında hareket etmesi, hareketlerin mutlaka geçerli veya sürdürülebilir olmadığı anlamına gelmez. Örneğin, yukarıdaki bilgilere dayanarak, fiyat S2’ye ulaştığında uzun bir pozisyon alırsanız, bir ticareti kazanma şansınızın% 85 olduğu asla varsayılmamalıdır. Bu kesinlikle kendi başına doğru olmayacak.

Zarar Durdurma Olarak Pivot indikatörü

Bazı tüccarlar, bir sonraki seviyeyi (uzun bir ticaret durumunda) veya üstünü (kısa bir ticaret durumunda) stop-loss olarak kullanırken, dokunuşta bir tersine dönmeyi beklerken, bir seviyede alım satım yapacaklar.

Örneğin:

 

Burada R1’de kısa bir giriş ve R2’de bir stop-loss görüyoruz.

“Pivot indikatörü” Kullanarak Ticaret Yapma

Bu noktada, pivot noktalarının piyasada muhtemel dönüm noktaları olarak kullanılması oldukça basit görünmelidir. İşlemleri bu seviyelerde beklenen tersine çevirme yönünde almak çok yaygın bir teknik stratejidir.

Bu stratejinin uygulanabilirliğini artırmak için tüccarlar, pivot noktaları stratejisini diğer göstergelere bağlayacaklar. Örneğin, trendi ölçmek için 50 dönemlik basit hareketli ortalama kullanabilir ve alım satımlarını yalnızca bu trend doğrultusunda saptırabilir.

Dahası, bir pivot indikatörü ilk dokunuşunu yapmak yerine, seviyenin bir dönüm noktası olarak geçerli olduğunu teyit etmek için ikinci bir dokunuş gerekebilir. Aşağıda, basit bir dokunuşla işlem yapmadan önce bir seviyenin geçerliliğini “onaylamanın” en iyi olmasının bir örneği bulunmaktadır. Bu, EUR / USD’nin beş dakikalık bir çizelgesidir.

 

Veriler veya haberler çıktığında, hacim belirgin bir şekilde yükselir ve önceki ticaret hareketi ve gün içi destek ve direnç seviyeleri hızla geçerliliğini yitirebilir. Büyük yeşil çubukta, fiyat gerçekten de iki pivot seviyesi arasında kaldı. Ancak, pivotların her dokunuşuyla işlem yapsaydık, beş dakika içinde hem uzun hem de kısa bir ticaret yapmış olurduk.

Bu noktadan sonra, piyasa güçlü bir şekilde düşüşe geçti ve pivot noktalarına duyarlılık göstermeden istikrarlı bir şekilde düştü.

Bu nedenle, dikkatli olmanız ve piyasada büyük hacimler varken piyasanın saygı duyma niyetinin olmadığı seviyelerde ticaret yapmaya çalışmadığınızdan emin olmanız gerekir.

Bu sistem için kurallarımızı yazacak olsaydık:

1. a) 50-dönemlik basit hareketli ortalama pozitif olarak eğimli ise, sadece uzun alım satımları yapın.

b) 50 dönemlik basit hareketli ortalama negatif eğimliyse, yalnızca kısa işlemleri alın.

2. İlk dokunuşun seviyenin reddi olduğunu onayladıktan sonra, pivot seviyesinin ikincil bir dokunuşuyla ticaret yapın.

Bu 5 dakikalık bir çizelgeye uygulanacak, ancak daha yüksek (veya daha düşük) süreli sıkıştırmalara da uygulanabilir.

Günlük pivot indikatörü kullanan günlük tüccarlar için 5 dakikalık ila saatlik grafiği kullanmak en mantıklı olanıdır. Swing tüccarları haftalık pivot noktaları kullanabilir, stratejiyi dört saatlik ve günlük grafikte uygulamak en iyisidir. Pozisyon tüccarları muhtemelen günlük veya haftalık grafikte aylık pivot noktaları kullanmaya en uygun olanıdır.

Ancak bu, etkili olabilecek oldukça basit bir sistemdir.

Misal

Burada EUR / USD döviz çiftinin 5 dakikalık bir grafiğine sahibiz.

 

Fiyat, gün için bir düşüş trendi içindedir, fiyat bir kez geri çekildikten sonra S2 seviyesinden (direnç olarak hareket eder) sıçrar ve S2’nin ikincil bir dokunuşuyla kısa bir ticarete yol açar.

 

Bu ticaret, kısa bir süre sonra düşüş trendini sürdürdükten sonra kendi kendine iyi çalıştı.

 

Şimdi, tabii ki soru şu, nereden çıkacağınızı nasıl belirleyeceksiniz?

Bir işlem yapmadan önce bir çıkış planına sahip olmanız gerekir. Bu, birden çok biçimde olabilir.

Aşağıdaki şemada birkaç seçenek gösterilmektedir.

 

Ticaret bizim yönümüze doğru hareket etmeye başladıktan kısa bir süre sonra bir direnç seviyesi oluşur. Doğal olarak, gelecekte yeniden direnişin oluşmasını beklemek makul olabilir.

Dahası, fiyat konsolide olmaya başlarsa ve trenddeki herhangi bir momentum (veya bir bütün olarak piyasadaki hacim) azalırsa, o zaman ticaretten çıkmayı seçebiliriz.

Veya hareketli ortalamaya biraz dokunabiliriz. Bazı tüccarlar, destek ve direnç seviyeleri olarak daha popüler hareketli ortalamaların bazılarını (50-, 100- ve / veya 200-dönem) kullanır veya fiyat izlenen hareketli ortalamanın üzerine çıkacaksa trendde bir değişiklik düşünür.

Bir pivot indikatörü puan sisteminde doğal bir kar elde etme de hiyerarşide bir sonraki seviyededir elbette. Bu durumda, S2’de kısa bir işlem yapıyorsak, kar alma seviyemiz S3 olabilir. Ancak daha önce belirtildiği gibi, S3 ve R3 gibi en dış seviyelere ulaşmak genellikle nadirdir.

Günlük işlemcilerin, işlem gününün sonuna doğru işlem hacminin önemli ölçüde düştüğü işlem gününün sonuna doğru işlemlerini masadan kaldırması tamamen savunulabilir.

Saat Dilimleriyle İlgili Bir Söz

Pivot noktalarının saat dilimlerine duyarlı olduğu da unutulmamalıdır. Pivot noktalarının çoğu, New York veya Londra’daki kapanış fiyatlarına göre görüntülenir.

Bu nedenle, San Francisco veya Tokyo’da veya başka bir zaman diliminde bir kapanış saati kullanan grafik yazılımı kullanan bir kişi, grafiklerinde uluslararası ölçekte herhangi bir büyük ölçekte izlenmeyen farklı pivot noktalarına sahip olabilir. Bu, potansiyel olarak onları sessize alabilir veya değersiz hale getirebilir.

Buna göre, grafik zamanlarınızın New York saatlerine veya Londra saatlerine ayarlanması önerilir. Bunların GMT veya UTC ile nasıl ilişkili olduğu, her iki şehir de gün ışığından yararlanma saati kullandığından, her birinin takvimde nerede olduğuna bağlıdır.

Hangi saat dilimini seçerseniz seçin, pivot noktalarının önceki fiyat verileri üzerinden tekrar test edilebileceğini bilin. İşlem yaptığınız piyasada fiyatın bu seviyelere duyarlı olmasını sağlamak önemlidir.

Sonuç

Pivot noktaları, pazardaki gelecekteki potansiyel destek ve direnç seviyelerine bir bakış sağlar. Bunlar özellikle tüccarlar için fiyatın nerede dönebileceğini veya konsolide edebileceğini bilmede öncü bir gösterge olarak yararlı olabilir. Zararı durdur veya kar al seviyeleri olarak da kullanılabilirler.

Günlük pivot noktaları, günlük işlemciler için en yaygın ve en uygun olanı olsa da, bazı grafik platformları bunları diğer zaman dilimleri için de (örneğin haftalık, aylık) planlamanıza izin verecektir.

Pivot İndikatörü: Tüm göstergelerde olduğu gibi, alım satımlarınızı dayandırdığınız tek şey olarak kullanılmamalıdır. Diğer analiz şekillerine ve / veya diğer teknik göstergelere ek olarak kullanılmalıdırlar.

1 Yorum

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz