Williams %R

0

L.Williams tarafından geliştirilen bu gösterge aynı Stochastic’de olduğu gibi  periyodun içinde yer alan kapanışları periyottaki en yüksek ve en düşük değere olan yakınlıklarına göre değerlendiren bir osilatördür. Ancak Stochastic’in tersine 0 ile 100 arasında değil -100 ile 0 arasında değerler alır.

Yine Williams%R nin kullandığı referans değerleride Stochastic’le benzer şekilde -20 ve -80 dir.

Diğer referans değeri kullanan göstergelerde olduğu gibi burada da bu değerlerin alt ve üst kısımları aşırı alım ve aşırı satım bölgeleri olarak adlandırılır. Bir senedin fiyatının -80 referans değerinin altına inmesi aşırı satıma ve bir süre sonra toparlanma olacağına,  -20 referans değerinin üzerine çıması ise aşırı alıma ve bir süre sonra gevşeme olacağına işaret eder.

Stochastic gibi kısa vadeli ve öncü bir gösterge olan Williams %R nin bir diğer kullanımı da fiyatlarla olan uyumsuzlıklarına bakmaktır. Fiyatların yapmış olduğu dip ve tepelerin göstergedeki yansımaları birebir örtüşmediği sürece bir uyumsuzluktan söz etmek mümkündür. Her zaman için fiyatlardaki yükselen tepe ve dipler Williams %R tarafından yükselen tepe ve diplerle, fiyatlardaki alçalan tepe ve dipler de Williams %R tarafından alçalan dip ve tepelerle teyit edilmelidir.

Ayrıca Williams %R’yi de kısa vadeli bir hareketli ortalamasıyla çizmek ve bu iki çizginin birbirlerine göre olan durumlarını al sat sinyali olarak kullanmak da mümkündür. Williams %R eğrisinin hareketli ortalamasını yukarı doğru keserek üzerine çıktığı durumlar “al”, aşağı keserek altına indiği durumlar da “sat” sinyali olarak algılanmalıdır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz