Trend Analizi nedir?

0

Trend analizi, teknik analizde , yeni gözlemlenen trend verilerine dayanarak mevcut ürünün gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışan bir tekniktir.

Trend analizi
Aşağı yönlü bir trend

Trend analizi, geçmişte yaşananların traderlara gelecekte ne olacağı hakkında bir fikir vermesi fikrine dayanıyor. Üç ana eğilim türü vardır: kısa, orta ve uzun vadeli.

trend analizi
Yukarı yönlü bir trend

Trend Analizi

Trend analizi, boğa piyasası (Yukarı yönlü piyasa) veya ayı piyasası (Aşağı yönlü piyasa) türünden bir eğilimi tahmin etmeye çalışmak ve bu tahminleri veriye dökmektir. Trendlerle birlikte hareket etmek teknik analiz açısından ve yapılacak hamlenin başarıya ulaşması açısından son derece faydalıdır ve trendlerle birlikte hareket eden bir yatırımcıya kar sağlayacaktır.

Trend, belirli bir süre boyunca piyasanın genel olarak aldığı yöndür. Eğilimler, sırasıyla, yukarı yönlü ve aşağı yönlü olabilir. Bir yönün bir eğilim olarak kabul edilmesi için belirli bir süre gerekli olmamakla birlikte, yön ne kadar uzun olursa,  trend daha da belirgin hale gelir.

Nasıl Çalışır

Trend analizi , yatırımcıların gelecekte bir hisse senedinin,döviz çiftinin vs. ne yönde bir seyir izleyeceğini tahmin etmelerine olanak sağlayan bir analiz yöntemidir . Trend analizi, piyasanın genel eğilimleri ve pazardaki belirli göstergeler dikkate alındığında hisse senedi,döviz çifti vs. performanları hakkındaki geçmiş verilere dayanır .

Trend analizi bir hisse senedi için tarihsel veri noktalarını dikkate alır ve sektördeki genel değişiklikler, piyasa koşulları, benzer hisse senetleri için rekabet gibi diğer faktörleri kontrol eder, yatırımcıların stok için kısa, orta ve uzun vadeli olasılıkları tahmin etmelerini sağlar .

Trend analizi, gelecekte olabilecek durumları tahmin etmek için mevcut eğilimlere bakmaya çalışmaktır ve karşılaştırmalı bir analiz biçimi olarak kabul edilir. Bu, belirli bir piyasa sektöründeki kazançlar gibi mevcut bir piyasa eğiliminin devam edip etmeyeceğinin yanı sıra, bir pazar alanındaki bir eğilimin bir diğerinde bir eğilimin ortaya çıkıp çıkmayacağının belirlenmesini de içerebilir. Bir analiz büyük miktarda veri içerebilse de, sonuçların doğru olacağının bir garantisi yoktur.

Trend Analizi’ni Kullanma

Uygulanabilir verileri analiz etmeye başlamak için öncelikle hangi pazar segmentinin analiz edileceğini belirlemek gerekir. Örneğin, otomotiv veya ilaç sektörü gibi belirli bir sektöre veya tahvil piyasası,döviz piyasası vs.  gibi belirli bir yatırım türüne odaklanılabilir . Sektör seçildikten sonra sektörün genel performansını incelemek mümkündür. Bu, sektörün iç ve dış güçlerden nasıl etkilendiğini içerebilir. Örneğin benzer bir sektördeki değişiklikler veya yeni bir hükümet düzenlemesinin oluşturulması piyasayı etkileyen güçler olarak nitelendirilebilir. Analistler daha sonra bu verileri alırlar ve piyasanın hangi yönde ilerleyeceğini tahmin etmeye çalışırlar.

Trend Takibi

Trend takibi, trend analizinin kullanılması ve hangi yatırımların yapılacağının belirlenmesi için önerilen tavsiyeye dayanan bir ticaret sistemidir. Çoğu zaman, analiz, bilgisayar analizi ve ilgili verilerin modellenmesi yoluyla yapılır ve piyasa momentumuna bağlıdır.

Trend analizi, yazımızın sonuna geldik.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz