On Balance Volume

0

On Balance Volume, fiyatlardaki değişimin yönüyle işlem hacmini ilişkilendiren bir göstergedir.

Basit bir şekilde senedin kapanışının bir önceki kapanışın üzerinde olmasıyla o gün yaratılan işlem hacmi pozitif olarak işleme dahil edilirken, kapanışın bir önceki kapanışın altında kaldığı günlerde hacim negatif olarak hesaba katılmaktadır.

Hesaplanması ise aşağıdaki şekildedir :

Bugünkü kapanış bir önceki günün kapanışından büyükse ;
OBV = Bir önceki günkü OBV + Bugünkü işlem hacmi

Bugünkü kapanış bir önceki günün kapanışından küçükse ;
OBV = Bir önceki günkü OBV – Bugünkü işlem hacmi

Bugünkü kapanış bir önceki günün kapanışına eşitse ;
OBV = Bir önceki günkü OBV

Genel kanı, OBV deki değişimlerin fiyatlardaki değişimlerden önce olduğu şeklindedir. Bunun ardında yatan varsayım ise diğer volume index göstergelerinde olduğu gibi fiyatlardaki salınımların ve hacmin azaldığı dönemlerde bilinçli yatırımcının alıma geçmesi ile OBV nin yükselmeye başlamasıdır. Fiyatların yükselişi ile senede ilgisi artan küçük yatırımcınında gelmesiyle OBV deki artış hızlanacaktır.

Fiyatların aşırı yükselerek artışın yavaşladığı bölgelerde ise yine ilk satıma geçerek OBV nin düşmesine sebep olanda yine bilinçli yatırımcıdır. OBV bu döngüyü yakalamak amacındadır.

OBV nin fiyatlarla uyum içinde olması beklenir. Yani OBV deki artışı fiyatlardaki artışın, düşüşü de fiyatlardaki düşüşün izlemesi gerekir. Gösterge ile fiyatlar arasındaki uyumsuzluklar trendin kısa bir süre sonra gösterge yönünde değişeceği şeklinde yorumlanır.

Bir diğer uyumsuzluksa fiyatlardaki yükselişe OBV nin yeni tepelerle düşüşe de yeni diplerle eşlik edememesidir. Çünkü yükselen bir piyasada OBV daki yeni oluşan dip ve tepelerin bir önceki dip ve tepelerden daha yüksekte oluşması beklenirken, alçalan bir piyasada da OBV daki dip ve tepelerin bir önceki dip ve tepelerden daha aşağıda oluşması beklenir. Bunun gerçekleşmediği durumlar uyumsuzluk olarak kabul edilir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz