rsi uyumsuzluk

0

RSI uyumsuzluk göstergesi, hisse senedi yatırımcılarının yatırım farklılıklarını tespit etmelerine ve bunlardan yararlanmalarına yardımcı olur. Doğru kullanıldığında RSI, cephaneliğinizdeki en etkili ticaret ve teyit göstergelerinden biri olabilir. RSI, yatırımcıların mümkün olan en iyi hamleleri yapmak için piyasaları terk ettiği bir teknik olan salıncak ticaretinde en popüler araçlardan biridir.

RSI Uyumsuzluk Nedir?

RSI uyumsuzluk ile, belirli bir hisse senedinin nispi güç endeksi, fiyat yükseliş trendi daha yüksek seviyelere ulaştığında daha düşük zirveler gösterir. Tersine, fiyat düşüş eğilimindeyken, RSI daha yüksek diplere ulaşırken, sapma ile daha düşük diplere vuracaktır. Her iki gösterge aynı anda yukarı veya aşağı hareket ederken, RSI hisse senedi fiyatından uzaklaşmaya başlıyor.

Iraksama, mevcut fiyat eğiliminin işaretlendiğini gösterir ve bu, söz konusu hisse senedini almak veya satmak için harekete geçme zamanının gelip gelmediği konusunda fikir verir. Bir gösterge fiyatla aynı fikirde olmadığında, bu eşzamanlılık eksikliği, grafikte olası bir değişikliği gösterir.

Gizli bir yükseliş sapması, yükselişin devam ettiğini gösterir. Trend çizgilerinde, RSI göstergesinin fiyattan daha düşük bir dip yaptığını ve bu da daha yüksek bir dip noktaya ulaştığını fark edeceksiniz. Tersine, bir hisse senedi düşüş eğilimindeyken gizli bir düşüş sapması meydana gelir. Bu eğilim, RSI’nin fiyatın en düşük seviyesinden daha yükseğe ulaştığını fark ettiğinizde muhtemelen devam edecektir. Bunlardan herhangi biri, akıllı bir hisse senedi hareketi yapmak için ihtiyacınız olan bilgileri sağlar.

Göreceli Güç Endeksinin Rolü

RSI uyumsuzluk gerçekten anlamak için önce RSI’yi tanımlamalıyız. Göreceli güç endeksi anlamına gelen bu kısaltma, belirli bir hisse senedinin yönünü ve momentumunu ölçmeye yardımcı olur. Genel olarak RSI, bazı tüccarlar çeşitli durumlarda daha kısa ve daha uzun zaman aralıklarına güvense de, 14 günlük bir süre boyunca kazanç ve kayıplara bakar. Bir RSI göstergesi, bir hisse senedinin değeri arttığında artar ve tersi doğru olduğunda azalır. RSI, 0 ila 100 arasında bir ölçekte ölçülür. 30’un altına düştüğünde, hisse senedi aşırı satılır ve muhtemelen bir süredir düşüş eğiliminde olmuştur. Tersine, 70 veya üzeri RSI, şu anda aşırı alımda olan bir yükseliş trendinde bir hisse senedini gösterir.

RSI’yi hesaplamak için, hisse senedinin yükseliş dönemlerindeki ortalama kazancı, hisse senedinin düşüş dönemlerindeki ortalama kayba bölün. Bir ekleyin, ardından sonucu 100’e bölün. RSI’nızı bulmak için elde edilen sayıyı 100’den çıkarın. Örneğin, 14 gün boyunca ortalama kazanç 50 ve ortalama kayıp 20 ise, denkleminiz şöyle görünür:

100-100/(1+50/20) = 100 – 100/1 + 2.5 = 100 – 28.57 = 71.43 RSI.

Geleneksel olarak, bu göstergenin savunucuları, RSI 70’i aştığında hisse senedi satmayı ve RSI 30’un altına düştüğünde satın almayı savunurlar. Ancak, bu rakamlar yalnızca yönergelerdir ve bir hisse senedi ile kısa veya uzun gitmeyi planladığınızda kullanılmamalıdır. Bunun yerine, ayrı bir birincil alım veya satım göstergesini desteklemek için RSI’yı ikincil bir gösterge olarak kullanın.

RSI uyumsuzluk için Trend Çizgisi Çizmek

RSI trend çizgileri, geleneksel trend çizgilerinden biraz farklıdır. Sapma ararken, en yüksek en yüksek veya en düşük en düşük değerden önceki en yüksek en yüksek veya en düşük en düşük değere doğru bir çizgi çizin. Bu tepeler ve vadiler arasında meydana gelen daha küçük düşüşleri ve değişiklikleri görmezden gelin. Bu satırları, o hisse senedi için fiyat hareketi trend çizgileriyle karşılaştırın. Yüksekleri alçaklarla veya tam tersi olarak değil, yüksekleri yükseklerle ve alçakları alçaklarla karşılaştırdığınızdan emin olun. Gösterge çizgisinin eğimi, fiyat çizgisinin eğiminden farklıysa, bir sapma buldunuz!

RSI Fiyat Sapmasını Kullanma

RSI sapması, öncelikle fiyatların düşeceği veya genel bir trendin tersine döndüğü zaman, satış zamanının ne zaman olduğunu belirlemek için kullanılır. Trendin tersine dönmesinin önde gelen bir göstergesi olarak, belirli bir yatırım üzerinde hareket etme kararı alınırken sapma, diğer teknik analiz yöntemleriyle birleştirilmelidir. En iyi sonuçlar için, dalgalı veya menzile bağlı bir piyasada işlem yaparken RSI’ye güvenin. Bu durumda, sapma, pazarın üst ve alt kısımlarını bulmanıza yardımcı olabilir. Diğer gösterge türlerinde olduğu gibi, RSI sapmasını ticaret tercihlerinize ve stratejilerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Farklılık tipik olarak fiyat hareketinde bir değişimi temsil etse de, bunun mutlaka güçlü bir geri dönüşün geleceği anlamına gelmediğini unutmayın. Çoğu zaman, bu tür bir eşzamansızlık sadece bir momentum kaybını gösterir. Konum bazında filtrelemeyi deneyin, böylece potansiyel sapma ve trend değişikliklerine ancak fiyat belirlenmiş bir direnç veya destek bölgesine girdiğinde bakabilirsiniz.

Stok Momentumunu Anlamak

RSI’nin bir yatırımın momentumunun önemli bir göstergesi olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak momentum ticaret eyleminizi nasıl etkiler? RSI ayrışmasına bakılarak kolayca tespit edilen kısa vadeli fiyat dalgalanmaları, momentum güçlü olduğunda uzun bir fiyat dalgalanması ve belirli bir hisse senedinin momentumu zayıf olduğunda kısa bir fiyat dalgalanması ve sığ eğim ile dik eğimler olarak grafiğinizde görünür. Bir yükseliş uzadıkça, momentum daha da güçlenir. Belirli bir grafikte fiyat dalgalı olduğunda, trend çizgisini yumuşatmak ve fiyattaki dalgalanmaların net bir resmini elde etmek için RSI sapmasını kullanın. Momentum M = CP – CPx formülüyle hesaplanır, burada CP mevcut kapanış fiyatıdır ve CPx analiz ettiğiniz dönemin başından itibaren kapanış fiyatıdır.

Iraksaklığı Diğer Sinyallerle Eşleştirme

RSI sapması, bir dizi başka teknik analiz stratejisiyle iyi çalışır. Bu güçlü göstergeyi mevcut ticaret rutininize entegre etmek için bu fikirlerden bazılarını deneyin:

  • Bollinger bant stratejisi RSI sapma analizi ile birlikte kullanıldığında size yukarıda ve piyasa değerinin altındaki fiyatlarla ilgili bilgi verecektir. Bollinger bantları, en yaygın kullanılan hisse senedi araçlarından biridir ve bir hisse senedini ne zaman alacağınızı, satacağınızı veya ticaret yapacağınızı bilmenizi sağlayan veriler sağlar. Bu araçla, hareketli bir ortalama çizgisi bulun ve bantları standart sapma miktarıyla belirlenen her iki tarafa yerleştirin. Bu, hisse senedi oynaklığını ölçmenize ve sonraki adımlarınızı planlamanıza olanak tanır.
  • Bir mum çubuğu stratejisiyle birlikte RSI, direnç ve destek bölgelerinin yanı sıra fiyat yapısı hakkında fikir verebilir. Öncelikle gün ticaretinde kullanılan şamdan grafikleri, belirli bir hisse senedinin sizin belirlediğiniz zaman diliminde düşüşte mi yoksa yükselişte mi olduğunu gösterir. Bu strateji ile tüccarlar, karı optimize etmek için piyasaya tam giriş ve çıkış planlayabilirler.
  • Trendleri doğrulamak için RSI sapmasıyla birlikte geçiş, destek ve direnç sinyalleri sağlayan hareketli bir ortalama çapraz stratejisi deneyin. Bu strateji ile, hareketli ortalamanın trend çizgisi belirlenmiş bir noktayı geçtiğinde trendde bir değişiklik belirtilir.
  • Hareketli ortalama yakınsama/uzaklaşma (MACD), histogram geçişlerini ve günlük destek ve direnç seviyelerini aramak için RSI ile eşleştirildiğinde karı optimize edebilir. RSI gibi, bu strateji de bir hisse senedinin bir sonraki hareketini tahmin etme girişiminde trendlere ve momentuma bakar.

Bir farklılık bulursanız ve fiyat zaten tersine döndüyse, bu özel zekaya göre hareket etmek için çok geç kaldığınızı unutmayın. Zaman çerçeveniz ne kadar uzun olursa, sinyalleriniz o kadar doğru olur ve yanlış bir sinyale göre hareket ederek kaybetme olasılığınız o kadar düşük olur. RSI için ideal grafik süresi bir saattir, ancak bazı deneyimli tüccarlar bu stratejiden yararlanmak için 15 dakikalık grafikler bile kullanırlar.

Uzmanlar, salıncak ticareti yaparken %15 ila %20 arasında bir kâr aramanızı tavsiye ediyor. Trend tersine dönüş sinyalleriyle, alım satım işlemlerinizi daha doğru bir şekilde zamanlayabilir, sapmalardan topladığınız bilgiler sayesinde kârlılığınızı önemli ölçüde iyileştirebilirsiniz. Rsi uyumsuzluk makalesinin sonu.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz