Wolfe Formasyonu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0

Wolfe formasyonu, temel bir denge fiyatı anlamına gelen fiyattaki beş dalga modelinden oluşan bir grafik modelidir. Bu sistemi kullanan yatırımcılar, formasyonun gösterdiği direnç ve destek çizgilerine göre işlemlerini zamanlandırır.

Bu tür model orijinal olarak, önemli miktarda veriyi analiz ettikten sonra, dört küçük dalga sonrasında büyük fiyat değişikliklerinin sıklıkla meydana geldiğini fark eden Brian ve Bill Wolfe tarafından keşfedilmiştir.

wolfe formasyonu
wolfe formasyonu

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Teknik analizde Wolfe Dalgaları, yükseliş veya düşüş eğilimlerini gösteren beş dalgadan oluşan fiyat kalıplarıdır.
  • Wolfe Wave olarak doğru bir şekilde tanımlanabilmek için, dalga döngülerinin her biri üçüncü ve dördüncü dalgalarda benzer ve farklı fiyat hareketi olması gibi bir dizi kriterin karşılanması gerekir.
  • Gerçek bir Wolfe Wave için, modeldeki beşinci dalga örneğini fiyatta bir kırılma izleyecektir.

Wolfe Dalgalarını Anlamak

Wolfe Wave formasyonu orijinal olarak, önemli miktarda veriyi analiz ettikten sonra, dört küçük dalga sonrasında büyük fiyat değişikliklerinin sıklıkla meydana geldiğini fark eden Bill Wolfe ve oğlu Brian tarafından keşfedilmiştir.

Wolfe’a göre, tüm finansal araçlarda gelişebilen, doğal olarak oluşan bir ticaret modelidir. Bu grafik deseni beş alternatif dalgadan oluşur. Bu Elliott Dalgaları ile aynıdır. Piyasadaki arz ve talep dengesizliklerini ve olası denge fiyat noktalarını vurgular.

Wolf dalgaları, 5 dakikalık gün içi grafikten haftalık grafiğe kadar tüm zaman dilimlerinde görünebilir. Diğer grafik modellerinden farklı olarak, kurt dalgaları fiyatın nereye gideceğini tahmin etmek için kullanılır. Ayrıca oraya varmanın ne kadar zaman alacağını da.

Wolfe Wave Ticaret Stratejisi Kuralları

Wolf Waves kuralları, bu simetrik çizelge modelini belirlemenize yardımcı olacaktır. Aynı kuralları boğa ve ayı wolf dalgaları için de uygulayabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan Wolfe dalgasının özellikleri şunlardır:

  • Dalga 3 ve Dalga 4, Dalga 1 ve Dalga 2 tarafından oluşturulan kanal içinde yer almalıdır.
  • Dalga 1 ve 2, mükemmel bir simetriyi vurgulaması gereken Dalga 3 ve 4’e eşittir.
  • Dalga 5, dalga 1 ve dalga 3 tarafından oluşturulan trend çizgisinin üzerinde kırılır. Dalga 5 ayrıca girişimizi tetiklemek için kullanılır.
  • Tüm dalgalar arasında düzenli bir zaman vardır. Bununla kastettiğimiz, düşükten düşüğe (ve yüksekten yükseğe) bir döngüyü tamamlama süresinin aynı olmasıdır. Yani 1-3-5 arasında dalga döngüleri arasında eşit zamanlama aralıkları vardır.
  • Wolfe formasyonunda beşinci dalga kanaldan çıkar. Modelin arkasındaki teoriye göre, birinci dalganın başlangıcındaki noktadan çizilen ve dördüncü dalganın başlangıcından geçen bir çizgi, beşinci dalganın sonu için bir hedef fiyat öngörüyor. Bir tüccar, bir Wolfe formasyonu oluştuğunda doğru bir şekilde tanımlarsa, beşinci dalganın başlangıcı, uzun veya kısa bir pozisyon alma fırsatını temsil eder. Hedef fiyat, dalganın sonunu ve dolayısıyla tüccarın pozisyondan kâr etmeyi amaçladığı noktayı tahmin eder.

 

Wolfe Formasyonu’nu nasıl çizerim?

Teknik analizde ilk 4 dalga etrafında bir fiyat kanalı çizerek Wolfe Wave desenini çizebilirsiniz.

İlk olarak, birinci ve üçüncü dalgayı birbirine bağlayan bir paralel trend çizgisi ve ikinci ve dördüncü dalgayı birleştiren ikinci bir paralel trend çizgisi çizmeniz gerekir. Bu paralel çizgiler, beşinci dalganın nerede bitebileceğini ölçmek için ileri doğru uzatılır.

Aşağıdaki örneğe bakın:

Wolfe dalga modellerini tespit etmek ve tanımlamak o kadar da zor değil. Bazı ticaret platformlarının varsayılan araçlarında Wolfe dalgası göstergesi bulunur, bu da işinizi daha da kolaylaştırır.

Ancak işlem platformunuz Wolfe wave göstergesiyle gelmiyorsa kanal göstergesini kullanabilirsiniz. Bu, Wolfe dalga modelini daha iyi görselleştirmenize yardımcı olacaktır.

5 alternatif Wolfe dalgası mükemmel bir kanal veya yükselen/düşen bir kama oluşturur. Ve bazen düz bir kanal bile. Bu kanal size piyasa hareketleri içindeki fiyat aralığını verecektir.

Giriş ve çıkış noktaları için Dalga 1’den yayılan iki trend çizgisi de kullanabiliriz.

Aşağıdaki tabloya bakın:

Wolfe dalgaları grafik deseninin gelişmiş bir kanal deseni olduğunu söyleyebilirsiniz.

Wolfe Wave ve Düşen Kama Modeli

Wolfe Wave fiyat formasyonunun teknik tablosunu daha dikkatli incelersek size neyi hatırlatıyor?

Düşen ve yükselen kamalar grafik desenlerini düşünüyorsanız, haklısınız. Teorik olarak, Wolfe yükseliş dalgası aynı zamanda düşen kama modelinin bir varyasyonudur (aşağıdaki şekle bakın).

Teknik Analizi Kullanarak Karmaşık Kalıpları Tanımlama

Teknik analiz, maksimum kâr için piyasa hareketlerini ve zaman işlemlerini tahmin etmek için Wolfe formasyonu gibi grafik modellerini kullanır. Teknik analiz kullanan tüccarlar, belirli bir süre boyunca menkul kıymetler için fiyat hareketlerini gösteren grafiklere bakarlar. Genel olarak, teknik analiz, menkul kıymetlerin ticaret yapmak için mücadele edeceği belirli fiyat seviyelerinin altında veya üstünde olan arz ve talep teorilerine dayanır. Destek seviyeleri, hisse fiyatlarını istikrara kavuşturmak ve yükseltmek için yeterli talebi çekecek kadar düşük fiyatlara karşılık gelirken, direnç seviyeleri, hissedarların hisse satmasına ve kar almasına, talep seviyelerinin düşmesine ve fiyatların dengelenmesine veya düşmesine neden olacak kadar yüksek fiyatlara karşılık gelir.

Teknik analistler Wolfe Waves gibi modeller aradıklarında, hisse fiyatlarının destek ve direnç seviyelerinin oluşturduğu kanalın dışına çıktığı bir kırılmadan kâr elde etmeye çalışırlar. Destek ve direnç seviyelerini oluşturan aynı arz ve talep yasaları, fiyatların bir kırılmadan sonra dengesini yeniden kazanacağını da gösteriyor. Maksimum kâr arayan tüccarlar, gerçek zamanlı olarak alım veya satım yapacakları doğru noktaları belirleyebilmelidir. Bunu yapmak için birçok teknik mevcut olsa da, tüccarlar kalıpları veya trendleri yanlış tanımlarlarsa önemli riskler taşırlar.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz