Perakende Satışlar

0

Perakende Satışlar nedir?

Perakende satışlardaki değişimi gösteren verilerdir. Çekirdek Perakende Satışlarda ise, aydan aya yüksek değişkenlik gösteren otomobil satışları verinin dışında tutularak, daha sağlıklı bir gösterge elde edilir.

Veri ne zaman açıklanır?

ABD’de Perakende satışlar bugün 15:30’da açıklanacaktır. Piyasadaki beklenti, önceki aya göre yükseliş yaşanması yönündedir.

Perakende Satışlar neden önemlidir?

Bu veri ekonominin büyük bir bölümünü oluşturan perakende satışların değerini belirtmesi sebebiyle, analistler tarafından dikkatle takip edilmektedir.

 

Senaryo 1) Açıklanan verilerin beklentiler ile aynı ya da daha üstünde oluşması durumunun analizi;

Perakende satışların artması, ekonominin iyileşmesine işaret ettiğinden ABD dolarının değer kazanmasına neden olacaktır. Bu nedenle de EUR/USD ve GBP/USD pariteleri başta olmak üzere Altın ve Gümüş gibi emtialarda düşüşler gözlemlenebilir.

Senaryo 2) Açıklanan verilerin beklentilerin altında oluşması durumunun analizi;

Eğer açıklanan rakamlar beklentinin altında oluşur ise, bu durum ekonominin kötüleştiğine işaret ettiğinden ABD dolarının değer kaybetmesine neden olacaktır. Bu nedenle de EUR/USD ve GBP/USD pariteleri başta olmak üzere Altın ve Gümüş gibi emtialarda yükselişler gözlemlenebilir.

    Parite ve Emtialar     Verilerin olumlu gelmesi     Verilerin olumsuz gelmesi
    EUR/USD     Paritede düşüş beklenebilir     Paritede yükseliş beklenebilir
    GBP/USD     Paritede düşüş beklenebilir     Paritede yükseliş beklenebilir
    USD/CHF     Paritede yükseliş beklenebilir     Paritede düşüş beklenebilir
    GÜMÜŞ (XAGUSD)     Paritede düşüş beklenebilir     Paritede yükseliş beklenebilir
    ALTIN (XAUUSD)     Paritede düşüş beklenebilir     Paritede yükseliş beklenebilir

Perakende Satış Verilerinin Birlikte Yorumlanması

* Yatırımcılar, verinin açıklanmasının ertesinde oluşan algıya göre işlem yapabildikleri gibi, veri gelmeden önce de pozisyon alabilmektedirler. Bu durum, veri saatine yaklaşıldığında her iki yönde de volatil hareketlere sebep olabilmektedir.

* Aynı anda açıklanan verilerde, gelen rakamların beklentilerden uzaklaşma seviyesi dikkatle izlenmelidir. Tahminlerin bir hayli ötesinde oluşan bir veri, aynı zaman diliminde ve beklentilere yakın oluşan diğer veriye göre daha fazla önem kazanabilir.

* Olumlu ya da olumsuz, beklentilere çok yakın seviyede oluşan rakamların ertesinde piyasada kararsız bir seyir izlenebilir. Ancak madalyonun öteki yüzünde, veri saatine kadar beklemede kalmış piyasa oyuncuları bir noktadan sonra işlemlerine devam etmek isteyecek ve hareketler güçlenecektir.

* ABD doları, ‘rezerv para’ özelliğine sahiptir. Normal şartlar altında olumlu veriler, bir ülkenin para birimini değerlendirir. Ancak ABD ekonomisinin güç kazanması küresel çapta varlıklara alım getirdiğinde ve bu alım dalgası için ödenmesi gereken para birimi ‘dolar’ olduğunda, doların satılmasından dolayı -beklentilere ters bir şekilde- bazı para birimlerine ve emtialara karşı değer kaybetmesi de, bazen görülebilen bir durumdur.

Tüm bu senaryolar Perakende Satışlar ve doların değeri arasındaki ilişkiyi göstermesi açısından bilgi amaçlıdır. Yatırımcılarımızın işlemlerine yön verirken bu yorum ve senaryoları da göz önünde bulundurması sağlıklı olacaktır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz