SMMA Nedir

3

Smma nedir adlı makalemize başlamadan önce bu göstergelerin temellerini oluşturan hareketli ortalamaları özetlemek gerekirse şayet, hareketli ortalamalar, finansal piyasalarda en çok kullanılan pöpüler teknik analiz göstergeleridirler. Bu göstergeler, bir varlığın belirli bir dönemdeki ortalama fiyatını göstermek için kullanılırlar. Hareketli ortalamalar, Bollinger Bantları ve Hareketli ortalama zarfları(envelope) gibi diğer popüler göstergelerin de önemli yapı taşlarıdır.

Basit , üstel ve ağırlıklı gibi çeşitli hareketli ortalama türleri vardır. Bu yazıda, Düzleştirilmiş Hareketli Ortalama’yı (SMMA) ve onun üzerinden işlem yapmak için kullanabileceğiniz bazı stratejilere bakacağız.

SMMA NEDİR ?

İdeal olarak, hareketli ortalamaların temeli basit hareketli ortalamadır. Sadece bir varlığın fiyatına bakar ve onu incelenen seanslara böler. Bu, göstergenin hesaplanırken her dönemi eşit olarak aldığı anlamına gelir.

Diğer ortalama türleri, bazı hususlar ekleyerek bu gecikmeyi ortadan kaldırmayı amaçlar. Örneğin, üstel hareketli ortalama tüm dönemleri dikkate alır ancak son verilere daha fazla önem verir.

Yumuşatılmış hareketli ortalama ise tüm dönemleri eşit olarak almakta ancak kısa vadeli piyasa dalgalanmalarını ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle, analistlerin trendleri daha kolay görmelerine yardımcı olur.

Aşağıdaki grafik, basit hareketli ortalama (kırmızı), üstel hareketli ortalama (mavi) ve siyah renkli düzleştirilmiş hareketli ortalama(smoothed moving average) ile JP Morgan hissesini göstermektedir. Gördüğünüz gibi, tüm bu MA’lar aynı periyoda sahipken, bir grafikte kullanıldığında farklı sonuçlar veriyorlar.

smma nedir
Hareketli ortalamalara sahip JP Morgan hissesi

SMMA NEDİR VE NASIL HESAPLANIR ?

SMMA göstergesini hesaplama formülü nispeten karmaşıktır. Yine de, bir günlük tüccar olarak, tüm formülü bilmeden kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca gösterge, TradingView ve MetaTrader gibi çoğu ticaret platformunda varsayılan olarak sağlanır.

Formül aşağıda gösterildiği gibidir.

Formül aşağıda gösterildiği gibidir.

SMMAi = (Toplam – SMMAi-1) / N

Bu durumda toplam, tüm dönemlerin kaynak fiyatlarının toplamı, N ise dönem sayısıdır. Fiyat ise, döneme katılan herhangi bir dönemin kaynak fiyatıdır.

Yuvarlatılmış Hareketli Ortalama (SMMA) Nasıl Kullanılır?

SMMA(smoothed moving average) göstergesini kullanmanın birkaç stratejisi vardır. Ortak payda, devam eden bir yukarı veya aşağı trend olduğunda iyi çalışmasıdır. Kullanılacak en iyi stratejilerden bazılarına bakalım.

Trend Takibinde SMMA

Trend takibi, fiyatı halihazırda yükselen bir finansal varlığın satın alınması ve halihazırda düşen bir finansal varlığın açığa alınması etrafında dönen bir ticaret stratejisidir. İşe yarayan popüler bir ticaret stratejisidir.

Bu durumda, Yuvarlatılmış Hareketli Ortalama, bir tüccara pozisyonu tutmaya devam edip etmeme konusunda rehberlik etmek için kullanılır .

Örneğin, fiyat genel bir yükseliş eğilimindeyken, SMMA göstergesi bunun altında kalacaktır. Trend sona yaklaştıkça göstergeye yaklaşmaya başlayacaktır . Stratejiyi iyi kullanmak için göstergeyle birlikte kullanılacak doğru dönemi belirlemeniz gerekir .

Bunun güzel bir örneği aşağıdaki JP Morgan tablosunda gösterilmektedir. Gördüğünüz gibi, hisseler genel olarak yükseliş eğiliminde. Bu olurken, fiyat hareketli ortalamanın üzerindedir, bu da yükseliş eğilimi gösteren tüccarların hisse senedini tutması gerektiği anlamına gelir. Bu dönemde hisseler göstergeyi geçmeye başlayınca satış sinyalleri ortaya çıkıyor.

smma trend takip
SMMA trend takip örneği

Bu, piyasadaki en etkili günlük ticaret stratejilerinden biridir ve varlık sınıflarında çalışır .

Aşağıda gösterilen ikinci örnek USD/TRY çiftidir. Gösterildiği gibi, parite yükselirken döviz çifti hareketli ortalamanın üzerinde kalır. Konsolide olurken, fiyat hareketli ortalamanın içinde kalıyor, yani ideal bir alış fiyatı değil.

USD/TRY’de SMMA

Geri Dönüşlerde Yuvarlatılmış Hareketli Ortalamayı Kullanma

Tersine dönüş, bir finansal varlığın bir trendi sonlandırdığı ve yeni bir trend başlattığı bir durumu ifade eder. Tersine dönüşte, bir yükseliş eğilimi tersine döner ve düşüş eğilimi oluşturur ve bunun tersi de geçerlidir. Bu, ticarette Yuvarlatılmış Hareketli Ortalamayı kullanmanın etkili bir stratejisidir .

SMMA, ticaretin tersine çevrilmesinde çeşitli şekillerde kullanılabilir. En etkili olanı, ticaret yapmak için farklı uzunluklarda iki hareketli ortalama kullandığınız yerdir. Buradaki fikir, kısa ve nispeten uzun vadeli hareketli ortalamalar bir geçiş yaptığında-birbirlerini kestiklerinde- bir geri dönüşün gerçekleşeceğidir.

Eğer kesişme güçlü bir düşüş trendinden sonra gerçekleşirse, bu durum yeni bir yükseliş trendinin başlamak üzere olduğuna dair güçlü bir işarettir. Öte yandan, güçlü bir yükseliş trendinden sonra bunu yaparlarsa, yeni bir düşüş eğiliminin başlamak üzere olduğuna dair bir işarettir.

Aşağıdaki grafikte, göstergeler kesiştiğinde döviz çiftinin yükseliş ve düşüş geçişi yaptığını görüyoruz.

Smma kesişim
SMMA crossover örneği

Uzun vadeli işlem yapan tüccarlar için bu kesişme crossover, golden cross ve death cross olarak bilinir. Golden Cross, 50 günlük ve 200 günlük SMMA göstergeleri yükseliş geçişi yaptığında, Death Cross ise düşüş geçişi yaptığında gerçekleşir.

SMMA İÇİN DOĞRU AYARLAR

Tüm hareketli ortalama türleri gibi, bu tür hareketli ortalamayı kullanırken kullanılması önerilen bir süre yoktur. Kendileri için doğru dönemleri bulmak kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik göstermektedir.

Bununla birlikte, kısa vadeli gün tüccarları tarafından en popüler dönemler 14 ve 28’günlük dönemlerdir. Uzun vadeli yatırımcılar için en popüler olanlar 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalardır.

SMMA NEDİR MAKALE ÖZETİ

SMMA (Yuvarlatılmış Hareketli Ortalama), günlük işlemlerde kullanılabilecek önemli bir göstergedir. Diğerleri gibi, onu kullanmanın en iyi yollarını bulmak için zaman ayırmalısınız. Bu, bir demo hesabında test etmek ve geri test etmek için çok zaman harcamayı içerir. SMMA Nedir adlı makalemizin sonuna geldik. Umarız açıklayıcı bir makale olmuştur.

3 YORUMLAR

  1. Benim bu smma ile ilgili hiç bir alakam yoktur fakat ben bu işe başlamak ve atılmak için buradayım ve tm bilgileri okdum ve anladığım kadarıyla bu platformda fiyatların yükselişi ile sen de bu çizgileri ona göre ayarlııyorsun

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz