SMMA Nedir

0

SMMA Nedir ? Hareketli ortalamalar, finans piyasasında popüler teknik eğilim göstergeleridir . Gösterge, bir varlığın belirli bir dönemdeki ortalama fiyatını göstermek için kullanılır. Ortalamalar, Bollinger Bantları ve Zarflar gibi diğer popüler göstergelerin de önemli yapı taşlarıdır .

Basit , üstel ve ağırlıklı gibi çeşitli hareketli ortalama türleri vardır . Bu yazıda, Düzleştirilmiş Hareketli Ortalama’ya (SMMA) ve onu takas etmek için kullanabileceğiniz bazı stratejilere bakacağız.

SMMA NEDİR ?

İdeal olarak, hareketli ortalamaların temeli basit hareketli ortalamadır. Sadece bir varlığın fiyatına bakar ve onu incelenen seanslara böler . Bu, göstergenin hesaplanırken her dönemi eşit olarak aldığı anlamına gelir.

Diğer tür ortalamalar bu lag kaldırmak hedefliyoruz bazı hususları ekleyerek. Örneğin, üstel hareketli ortalama tüm dönemleri dikkate alır ancak son verilere daha fazla vurgu yapar .

Yumuşatılmış hareketli ortalama ise tüm dönemleri eşit olarak almakta ancak kısa vadeli piyasa dalgalanmalarını ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle, analistlerin trendleri daha kolay görmelerine yardımcı olur.

Aşağıdaki grafik, basit hareketli ortalama (kırmızı), üstel hareketli ortalama (mavi) ve siyah renkli düzleştirilmiş hareketli ortalama ile JP Morgan hissesini göstermektedir. Gördüğünüz gibi, tüm bu MA’lar aynı periyoda sahipken, bir grafikte kullanıldığında farklı sonuçlar veriyorlar. smoothed moving average

SMMA NEDİR VE NASIL HESAPLANIR ?

Formül SMMA göstergesini hesaplama nispeten karmaşık bir tanesidir . Yine de, bir günlük tüccar olarak, tüm formülü bilmeden kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca gösterge, TradingView ve MetaTrader gibi çoğu ticaret platformunda varsayılan olarak sağlanır.

Formül aşağıda gösterildiği gibidir.

SMMAi = (Toplam – SMMAi-1) / N
Bu durumda toplam, tüm dönemlerin kaynak fiyatlarının toplamı, N ise dönem sayısıdır. Fiyat ise, döneme katılan herhangi bir dönemin kaynak fiyatıdır.

YUVARLATILMIŞ HAREKETLİ ORTALAMA (SMMA) NASIL KULLANILIR?

SMMA göstergesini kullanmanın birkaç stratejisi vardır . Ortak payda, devam eden bir yukarı veya aşağı trend olduğunda iyi çalışmasıdır . Kullanılacak en iyi stratejilerden bazılarına bakalım. smoothed moving average

TREND TAKİBİNDE SMMA

Trend şu bir ticaret stratejisi olduğunu döndürülür böylece etrafında bir finansal varlık satın almadan , fiyatı şimdiden edilir yükselen ve kısa devre birini edilir zaten düşen . İşe yarayan popüler bir ticaret stratejisidir.

Bu durumda, düzleştirilmiş hareketli ortalama , bir tüccara pozisyonu tutmaya devam edip etmeme konusunda rehberlik etmek için kullanılır .

Örneğin, fiyat genel bir yükseliş eğilimindeyken, SMMA Nedir göstergesi bunun altında kalacaktır. Trend sona yaklaştıkça göstergeye yaklaşmaya başlayacak . Stratejiyi iyi kullanmak için göstergeyle birlikte kullanılacak doğru dönemi belirlemeniz gerekir .

» Bir trend nasıl erkenden belirlenir «

Bunun iyi bir örneği aşağıdaki JP Morgan tablosunda gösterilmektedir. Gördüğünüz gibi, hisseler genel bir yükseliş eğiliminde. Bu gerçekleştiğinde, fiyat hareketli ortalamanın üzerindedir, bu da boğa tüccarlarının hisseyi elinde tutması gerektiği anlamına gelir. Bu dönemde hisseler göstergeyi geçmeye başladığında satış sinyalleri ortaya çıkıyor.

Örneği takip eden SMMA Nedir trendi Bu , piyasadaki en etkili günlük ticaret stratejilerinden biridir ve varlık sınıflarında çalışır. smoothed moving average

Aşağıda gösterilen ikinci örnek USD/TRY çiftidir. Gösterildiği gibi, parite yükseldikçe döviz çifti hareketli ortalamanın üzerinde kalır. Konsolide edildiğinde, fiyat hareketli ortalamanın içinde kalır, bu da ideal bir alış fiyatı olmadığı anlamına gelir.

USD/TRY’de SMMA

TERS ÇEVİRMELERDE DÜZLEŞTİRİLMİŞ HAREKETLİ ORTALAMAYI KULLANMA

SMMA göstergesini kullanmanın başka bir stratejisi de geri dönüşleri belirlemektir . Ters dönüş, bir finansal varlığın bir trendi sonlandırıp yeni bir trend başlattığı bir durumu ifade eder . Bir tersine dönüşte, bir yükseliş eğilimi tersine döner ve düşüş eğilimi oluşturur ve bunun tersi de geçerlidir. Bu , ticarette Düzgünleştirilmiş Hareketli Ortalamayı kullanmanın etkili bir stratejisidir .

SMMA Nedir , ticaret ters işlemlerinde çeşitli şekillerde kullanılabilir. En etkili olanı, takas etmek için farklı uzunluklarda iki hareketli ortalamayı kullandığınız yerdir . Fikir bir olmasıdır ters olacağını zaman kısa ve nispeten daha uzun vadeli hareketli ortalamalar bir hale geçit. smoothed moving average

Güçlü bir düşüş trendinden sonra yaparlarsa , yeni bir yükseliş trendinin başlamak üzere olduğuna dair bir işarettir . Öte yandan, güçlü bir yükseliş trendinden sonra bunu yaparlarsa, yeni bir düşüş eğiliminin başlamak üzere olduğuna dair bir işarettir.

Aşağıdaki grafikte, göstergeler kesiştiğinde döviz çiftinin yükseliş ve düşüş geçişi yaptığını görüyoruz.

SMMA Nedir crossover örneği Uzun vadeli tüccarlar için bu tür crossover, golden cross ve death cross olarak bilinir . 50 günlük ve 200 günlük SMMA Nedir göstergeler bir boğa bir crossover yaparken altın haç olur onlar bir ayı bir crossover yaparken bir ölüm çapraz olmuyor.

SMMA İÇİN DOĞRU AYARLAR

Tüm hareketli ortalama türleri gibi, bu tür hareketli ortalamayı kullanırken kullanılması önerilen bir süre yoktur . Çalışmak ve kendileri için iyi olan dönemleri bulmak her tüccarın görevidir .

Bununla birlikte, kısa vadeli gün tüccarları tarafından en popüler dönemler 14 ve 28’dir . Uzun vadeli yatırımcılar için en popüler olanlar 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalardır.

ÖZET
Düzgünleştirilmiş Hareketli Ortalama, gün ticaretinde kullanmak için önemli bir göstergedir. Diğerleri gibi, onu kullanmanın en iyi yollarını bulmak için zaman ayırmalısınız . Bu, bir demo hesabında test etmek ve geriye dönük test etmek için çok zaman harcamayı içerir .

Bu özel MA ile zaten deneyiminiz var mı veya stratejilerinize eklemek için herhangi bir önemli iç görü buldunuz mu?

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz