Neg Volume

0

Negative Volume Index, işlem hacminin bir önceki güne göre azaldığı günlerde gerçekleşenlerle ilgilenmektedir. Fiyatların ve hacmin düştüğü günlerde piyasa hakkında yeterli bilgi, deneyim ve mali güce sahip olan yatırımcıların bu düşük fiyatları değerlendirdiği ve buralardan alıma geçtikleri varsayımından hareket etmektedir. Bilgisiz ve deneyimsiz küçük yatırımcı açısındansa durum fiyatların ve hacmin yükseldiği seviyelerden alıma geçmek olarak özetlenebilir.

NVI’in hesaplanışında sadece bir önceki güne göre hacmin düştüğü günler göz önüne alınır. Böyle bir günde önce bugünün kapanışı ile dünkü kapanış arasındaki farkın dünkü kapanışa oranı bulunur. Bu oranın dünkü NVI ile çarpımı ise bugünün NVI’ni verir. Bugünün hacminin düne eşit yada ondan büyük olduğu durumlarda ise yeni bir NVI hesaplanmaz ve dünkü NVI’e eşit olduğu kabul edilir.

Hacmin düştüğü günlerle fiyatların düştüğü günler arasındaki ilişki nedeniyle hesaplanan NVI eğrisi aşağı doğru eğimlidir ve genellikle uzun vadeli bir hareketli ortalama ile beraber kullanılmaktadır.

Buna göre NVI’in 200 günlük ortalamasının üzerine çıkması fiyatların güçlü bir şekilde yükselmeye başladığının göstergesidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken NVI’nin hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırmasının bir “al” sinyali olmasına karşın, aşağı yönlü kırmasının kesin bir “sat” sinyali

anlamına gelmediğidir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz