ichimoku bulutu

0

Ichimoku Bulutu esas Destek ve direnç seviyesini tanımlamak için tüccarlar ve analistler tarafından kullanılan bir teknik göstergedir.

Üzerinde 30 yıl çalıştığı bildirilen bir Japon gazeteci olan Goichi Hosoda tarafından geliştirilen Ichimoku Bulutu, trend yönünü belirlemek, momentumu ölçmek ve uygulanabilir ticaret sinyalleri oluşturmak için de kullanılıyor.

“Tek bakış denge tablosuna” dönüşen ‘Ichimoku Kinko Hyo’ göstergesi olarak da bilinen Ichimoku karmaşık görünebilir, ancak kullanımı kolaydır.
Yapı Ichimoku Bulutunun dört ana öğesi, belirli bir süre boyunca yüksek ve düşük değerleri gösteren hareketli ortalamalardır.

Burada, bu dört bileşenin kısa bir dökümünü sunuyoruz:
Tenkan Sen (dönüşüm hattı) yüksek en yüksek toplamı ve ikiye bölünmüş olan en düşük hesaplanır. Varsayılan ayar 9 dönemdir.
Kijun Sen (standart veya taban çizgisi) Tenkan Sen aynı formüle göre, ama burada varsayılan 26 peryodudur edilir.
Chikou Açıklık (kalmış yayılma) Mevcut kapanış fiyatı zaman geriye 26 süreler kaydırılır temsil
Kumo (bulut) iki hat oluşur – Senkou açıklıklar A ve B önceki bir ilave Tenkan Sen ve Kijun Sen hesaplanır ve daha sonra ikiye bölünür, ileri 26 dönemleri kaymıştır. İkincisi, son 52 periyot için en yüksek en yüksek + en düşük dip)/2’yi temsil eder, ayrıca gelecekte 26 periyodu değiştirir.

Aşağıda görebileceğiniz gibi, USD/JPY saatlik grafikte Ichimoku göstergesini uyguladık. MetaTrader 5 (MT5) platformu teklifler açılır menüden seçerek grafiğinize bu göstergeyi ekleme basit bir yol. Görüldüğü gibi Tenkan Sen tüm elementlerin en hızlısı ve sadece dokuz periyoda göre tasarlandığı için en hassas hareketli ortalamadır. Sonuç olarak, bu unsur fiyat hareketini çok yakından takip eder ve fiyat hareketindeki herhangi bir keskin harekete en hızlı tepkiyi verir.

Ichimoku tarafından üretilen alım satım sinyalleri Bu bölümde Ichimoku Bulutunun nasıl kullanılacağını açıklayacağız. Genel olarak konuşursak, gösterge daha uzun zaman dilimleri için daha uygundur.

Kumo, Ichimoku Bulutunun tartışmasız en önemli unsurudur. Varlığın fiyatı Bulut’un altında işlem görürse, göstergeler düşüş trendinde işlem yaptığımızı ve bunun tersini işaret edecek şekilde tasarlanmıştır. Bulutta bir kırılma, bir ticarete girmek için bir sinyal olarak görülür, çünkü bu, piyasanın bir yükseliş/düşüş trendinde işlem gördüğünün bir teyididir.

Ichimoku göstergesinin en önemli işlevleri, trend yönünü belirlemek ve ticaret sinyalleri oluşturmaktır.

Göreceğiniz gibi Kumo da trend yönüne göre renk değiştiriyor. Senkou Açıklık A, Senkou Açıklık B’nin üzerine çıktığında, piyasanın bir yükseliş trendinde işlem gördüğü fikri daha da güçlenir.

Varsayılan MT5 ayarı, Kumo yukarı doğru işlem yaptığında bulutu “SandyBrown” rengine boyar. Öte yandan, Span A, Span B’nin altına düştüğünde, düşüş trendi desteklenir. Bu durumda, MT5 varsayılan ayarı bulutu “Thistle” rengine boyar.

Kumo’nun yanı sıra, tüccarların izlediği ikinci durum Tenkan ve Kijun arasındaki ilişkidir. Burada, ilki kısa vadeli hareketli ortalama olarak görülürken, Kijun temel olarak hareket eder.

Bu bağlamda, Tenkan’ın Kijun’un altına hareket ettiği herhangi bir durum, fiyat hareketinde bir düşüş eğilimine işaret eder ve bunun tersi de geçerlidir. Takas sinyalini daha fazla doğrulamak için Kumo’ya danışabilir ve aynı sinyali oluşturup oluşturmadığını görebilirsiniz.

Son olarak, üçüncü durum, Chikou Span’ın bir çizelge üzerindeki konumunu içerir. Chikou, fiyat hareketinin üzerinde işlem yaparsa, yükseliş hissini teyit eder; aşağıdaysa, tam tersi. Her üç durum da aynı trendi işaret ettiğinde – yükseliş veya düşüş – temiz bir ticaret sinyali üretilir.

Ichimoku Bulutları ile nasıl ticaret yapılır Ichimoku göstergesiyle ticareti basit adımlarla inceleyelim. Bunun için USD/JPY saatlik grafiğine bakacağız.

Aşağıda görüldüğü gibi burada açıklamak istediğimiz iki durum vardır. İlk durumda, Tenkan Kijun’un altına düşer ve bize fiyat hareketinin seyrini değiştirebileceğine ve yükseliş trendinin düşüş trendine geçişi oluşturabileceğine dair bir ticaret sinyali sağlar.

Ichimoku Bulut grafiği

Ancak bu noktada hem bulut hem de Chikou Span fiyat hareketinin altında işlem görüyor, bu da Tenkan ve Kijun arasındaki ilişki tarafından üretilen ticaret sinyalinin doğrulanmadığı anlamına geliyor.

# 2 ile işaretlenen durum farklıdır. Bir süredir fiyat hareketi düşüyor. Bir noktada, kırmızı çizgi hala mavi çizginin altında işlem gördüğü için USD/JPY bulutun altında kırılıyor.

Son olarak, Chikou piyasa fiyatının altında işlem görüyor, bu da nihayet üç unsurun da aynı düşüş sinyalini sağladığı anlamına geliyor.

Tabii ki, yükseliş sinyali için sadece ters mantığı uygulamanız gerekir. Mavi çizgi kırmızının üzerinde işlem görüyorsa, fiyat hareketi bulutun üzerinde ve Chikou Span’ın üzerindeyse uzun bir ticarete girmek istiyorsunuz.

Şu anda bir ticarettesiniz ve verilmesi gereken iki karar daha var. Birincisi, stop-loss, bulut oluşumu içindeki mumun en yüksek noktasının üzerine yerleştirilmelidir. İdeal olarak, bir stop-loss’a karar vermeden önce diğer destek ve direnç seviyelerine de danışmalısınız.

Aynısı, para yönetimi ilkelerine ve risk toleransına dayalı olarak ayarlanması gereken bir kar al emri için de geçerlidir. Yine, her zaman diğer göstergelere ve teknik destek ve direnç seviyelerine bakın.

Özet

  • Ichimoku Bulutu öncelikle trend yönünü belirlemek, momentumu ölçmek ve uygulanabilir ticaret sinyalleri bulmak için kullanılır.
  • Dört temel unsurdan oluşur: Tenkan Sen, Kijun Sen, Chikou Span ve Kumo (bulut)
  •  Tüccarlar öncelikle üç durumu izler: Tenkan ve Kijun arasındaki geçiş, bulutun iki yönden birinde kırıldığı nokta ve Chikou’nun grafikteki konumu.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz