Fibonacci Zaman Aralıkları Grafiği

0

Fibonacci Zaman Aralıkları ( Fibonacci Time Zones )

Teknik analizde sadece fiyatı tespit etmek değil aynı zamanda zamanlamada oldukça önemlidir.
Zaman tahmini sayesinde ilerleyen bir dönemde fiyatların hangi seviyelerde olabileceği ya da önceden tahmin edilen bir zamanda beklenen büyük hareketlerin gerçekleştiğini görmek piyasada oldukça önemlidir. Zaman tahminlemesi oldukça zordur. Çünkü gelecek belirsizliklerle doludur.
Ancak bu belirsizliği aza indirip tahmin yürütmek için yine fibonacci oranlarından
faydalanılmaktadır. Fiyat hareketlerinin toparlanma ya da düzeltmelerinin fiyatın ilerleyişin bir kısmı kadar olduğunu tespit eden teknik analistler aynı şekilde fiyat ilerlemesi süresince geçen zaman diliminin belirli bir oranınca da zaman tahmini yapabilmektedirler.

İsabet oranı piyasada tartışmalı olsa da bazı durumlarda sağlıklı sonuçlar veren “zaman aralıkları” fibonnacci oranlarıyla belirttiği zamanlarda hareketliliğin yaşanacağını işaret etmektedir. Yine bir fiyattan diğerine çekilerek elde edilen aralıkla başlangıç aralığından başlayarak fibonacci oranlarını ekleyip yeni zaman dilimleri elde ederek uygulaması gerçekleştirilir.
fibonaccizamanaraliklari

Grafikte görüldüğü üzere USD/TL paritesinde gerçekleşen yükseliş ve düşüşler “zaman aralıkları” nın denk geldiği zamanlarda sıkça gerçekleşmiştir.
Örneğin 8. periyodun denk geldiği sert düşüş hareketi fibonacci oranlarıyla tespit edilebilmiştir. Yine grafikte 13. harekete denk gelen dönüş bu oranlar sayesinde öngörülebilmiştir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz