Faiz Oranları

0

Faiz Oranları

Bir ülkede fiyat istikrarını sağlamakla mükellef olan en önemli kurum Merkez Bankası’dır. Her ülke kendi ekonomik yapısında sağlıklı bir gelişme elde etmek ve fiyatlar genel düzeyindeki istikrarı korumak için yetkisine verilen bir çok aracı kullanmaktadır. Faiz oranlarını değiştirme yetkisi bunlardan belki de en önemlisidir. Merkez bankaları faiz oranlarını değiştirerek piyasadaki para arzını genişletir veya daraltabilir. Paranın arzı ne yönde değişirse değişsin mutlak surette değerine etki yapar. Ekonominin genel kuramı olan arz ve talep dengesine ilişkin terazi düzeninde dengenin yeniden oluşması için fiyatların hareket etmesi gerekmektedir.

Forex piyasaları genel olarak parite çifti dediğimiz bir ülke parasının diğer ülke parasına olan oranı üzerinden ticaret yapmak olduğuna göre elbette bir taraftaki para biriminin değer değişimi grafiğin yönünü değiştirebilir.

Peki faiz oranı değiştiğinde neler olur?

Merkez Bankası faiz oranını artırdığında insanlar mevduata para yatırmak için farklı diğer likit kaynaklardan çekilip ülke paralarını talep etmeye başlarlar. Zira kendi ülke paralarıyla mevduata para yatırmak daha cazip hale gelir. Yatırım kaynakları arasındaki bu değişim bir çok değişkeni etkilemekle beraber bizim ana konumuz olan paranın değeri ise talep arttığı için yükselecektir. Gerçek ve tüzel kişiler kar elde etmek için mevduat hesaplarına yöneldiğinden ellerindeki diğer kaynakları paraya çevirerek bankalara yatırmaya başlarlar. Doğal olarak talebi yükselen para biriminin değeri de bu itibarla kaçınılmaz şekilde yükselmeye başlar. Benzer şekilde faiz oranı düştüğünde de paranın değeri düşecektir.

Temel analiz yöntemlerini takip etmeyi düşünüyorsanız ülkelerin faiz oranlarındaki değişimlerini izlemek yatırım riskinizi azaltmak için çok iyi bir anahtar olabilir. Faiz oranı yükseldiğinde paranın değerinin yükseleceği ve düştüğünde ise paranın değerinin düşeceğini bilmek ülke ekonomilerini takip etmeniz durumunda size avantaj sağlayacaktır. Ülke parası parite çiftinde baz döviz ise (örneğin USD/JPY paritesindeki USD) USA’daki faiz oranının yükselmesi fiyat grafiğini yukarı yönlü tetiklemek için neden olabilir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz