Mass Index

0

Tushar Cande ve Donald Dorsey tarafından geliştirilen Mass Index, fiyatların gün içi en yüksek ve en düşük seviyelerinin arasındaki değişim miktarlarının üssel hareketli ortalamaları alınarak hesaplanır. Gün içindeki değişimin daralma ve genişlemesini takip etmektedir.

Mass Index’de amaç gün içi fiyat hareketliliğindeki artış yada azalışın trend dönüşlerini teşhis etmede kullanılabilmesidir. 25 günlük Mass Index’in 27 seviyelerine çıkmasının ardından 26,5 seviyelerine gerilemesi var olan hareketin yön değiştireceği anlamına gelmektedir. Ancak burada göstergenin yönü fiyatların yönünden bağımsızdır. Bu yüzden göstergenin bir hareketli ortalama ( 9 günlük gibi ) ile birlikte kullanılması önerilir. Göstergeden sinyalin alınması ile birlikte, hareketli ortalamanın gösterdiği yön doğrultusunda işlem yapılabilir.

Mass Index, Tushar Chande ve Donald Dorsey tarafından geliştirilmiştir. Gösterge, 25 periyot boyunca, gün içi en düşük-en yüksek arası fiyat değişimlerinin, üssel hareketli ortalamaları toplamıdır. Göstergenin hazırlanış amacı, gün içi en düşük ve en yükseklerin ortalama değişim aralığındaki daralma ve genişlemeyi ölçerek trend dönüşlerini tespit etmektir. Aralık genişledikçe Mass Index artar, daraldıkça azalır.
Göstergede izlenmesi gereken en önemli model, “dönüş ucu” (reversal bulge) olarak ta isimlendirilebilecek formasyondur. Bu formasyonda 25 periyotluk mass index, 27’nin üstüne çıktıktan sonra 26.5’in altına geriler. Bu formasyonu, fiyatlarda trend dönüşünün izlemesi beklenir. Göstergenin yönü, fiyat trendinin yönü ile ilgili değildir. Göstergedeki dönüş ucunun bir alış sinyali mi, yoksa satış sinyali mi olduğunu anlamak için başka bir gösterge, mesela 9 günlük üssel hareketli ortalama kullanılabilir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz