Momentum İndikatörü

0

Momentum indikatörü (osilatör), trend yönünü gösteren mevcut ve geçmiş değerleri karşılaştırarak fiyat dalgalanmasının hızını ölçen teknik bir göstergedir. Menkul kıymet değişim oranını ölçen öncü göstergelerden biridir. Bir momentum göstergesi genellikle diğer göstergelerle birlikte kullanılır.

Momentum indikatörü nedir ?

Momentum göstergeleri, fiyatın zaman içindeki hareketini ve bu hareketlerin, fiyatın yukarı veya aşağı yönüne bakılmaksızın ne kadar güçlü olduğunu / olacağını gösterir.

Momentum göstergeleri, yatırımcıların ve analistlerin piyasanın tersine çevirebileceği ve döneceği noktaları tespit etmesine yardımcı olduğu için özellikle yararlıdır. Noktalar, fiyat hareketi ve momentum arasındaki farkla belirlenir.

Momentum göstergeleri fiyat hareketlerinin göreceli gücünü gösterdiği, ancak fiyat hareketlerinin yönlülüğünü dışarıda bıraktığı için, bu tür göstergeler en iyi fiyat eğilimlerini ve yönlerini gösteren trend çizgileri ve hareketli ortalamalar gibi diğer teknik göstergelerle birlikte kullanılır .

Momentum indikatörü nasıl kullanılır ?

Bir momentum göstergesi 100 civarında salınan bir çizgi ile gösterilir. Bir momentum göstergesi bir osilatör olduğu için fiyat-trend analizinde kullanılması gerekir. Pek çok momentum göstergesi vardır ve aşağıdakiler yaygın olarak kullanılanlardır.

Momentum indikatörü nasıl yorumlanır ?

Momentum Osilatörü, bir menkul kıymetin fiyatının belirli bir süre içinde değiştiği miktarı ölçer. Momentum Osilatörü, cari fiyatın bir önceki dönemin fiyatına bölünmesiyle elde edilir ve bölüm 100 ile çarpılır. Sonuç, 100 civarında salınan bir göstergedir. 100’den küçük değerler, negatif momentumu veya azalan fiyatı gösterir ve bunun tersi de geçerlidir.

momentum indikatörü nasıl yorumlanır

  • Momentum Osilatörü son derece yüksek veya düşük değerlere ulaşırsa (geçmiş değerlerine göre), mevcut trendin bir devamı olduğunu varsaymalısınız.
  • Momentum osilatörünün bir üst ve alt sınırı olmadığından, momentum çizgisinin geçmişini görsel olarak incelemeli ve üst ve alt sınırları boyunca yatay çizgiler çizmelisiniz. Momentum çizgisi bu seviyelere ulaştığında, stoğun aşırı alınıp satılabileceğini gösterebilir.

Not: Momentum Osilatörü, bağlı olmayan bir osilatördür, yani yukarı veya aşağı sınırlar yoktur. Bu, aşırı alım veya aşırı satım koşullarının yorumlanmasını öznel kılar. Momentum İndikatörü aşırı satın alındığında, menkul varlık yükselmeye devam edebilir. Momentum göstergesi aşırı satıldığında, güvenlik de düşmeye devam edebilir. Aşırı alım veya aşırı satım koşullarını okumaya çalışırken Momentum İndikatörünü ek göstergeler veya fiyat analizi ile birlikte kullanın.

  • Temel fiyatlar, Momentum indikatörü tarafından onaylanmayan yeni bir yüksek veya düşük değer oluşturuyorsa, bu sapma fiyatın tersine döndüğünü işaret edebilir.

momentum indikatörü nasıl hesaplanır

Momentum indikatörü nasıl hesaplanır ?

Momentum göstergesi, Metatrader4 işlem yazılımında yerleşik durumdadır ve hesaplama formülü dizisi şu basit adımları içerir:
1. Önceden belirlenmiş bir “X” dönemi seçin (Standart değer “14”, ancak “8” veya “9” değeri daha hassas olma eğilimindedir);
2. Mevcut çubuk için kapanış fiyatı olarak “Kapanış1” i hesaplayın;
3. “KapanışX” i “X” çubuklar önceki kapanış fiyatı olarak hesaplayın;
4. MOMENTUM = 100 X (“Kapanış1 ″ /” KapanışX “)
Yazılım programları gerekli hesaplama işini otomatik olarak gerçekleştirir ve aşağıdaki tablonun alt kısmında görüntülendiği gibi bir Momentum göstergesi üretir:

momentum indikatörü

Momentum indikatörü, tek bir dalgalı eğriden oluşur. Yatırımcılar, alım satım sinyallerinin değerini artırmak için zaman zaman yukarıda “Kırmızı” olarak gösterilen düzleştirilmiş bir Hareketli Ortalama ekleyeceklerdir. Yukarıdaki örnekte, “Mavi” çizgi Momentumdur, “Kırmızı” çizgi ise “14” periyotluk bir “SMA” yı temsil eder.

Momentum, sinyallerinin trendde bir değişikliğin yakın olduğunu öngörmesi açısından “öncü” bir gösterge olarak görülüyor. Göstergedeki zayıflık, zamanlamanın mutlaka Momentum’un bir ürünü olmamasıdır, Momentum sinyalini doğrulamak için “gecikmeli” bir hareketli ortalama eklemenin nedeni budur.

Momentum göstergesi, mükemmel bir pazar gücü göstergesi olarak kabul edilmektedir. Daha kısa bir süre ayarı daha hassas bir gösterge oluşturacak, ancak aynı zamanda kesikliği ve artan yanlış sinyal potansiyelini de artıracaktır.

Popüler momentum indikatörleri hangileridir ?

Yatırımcıların kullanabileceği çeşitli momentum göstergeleri vardır. Bununla birlikte, yatırımcılar arasında popüler olan ve yaygın olarak kullanılan birkaç tane momentum göstergesini sayacak olursak;

Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD)

MACD indikatörü en popüler momentumun göstergelerinden biridir. MACD, daha kısa ortalamanın daha uzun ortalamasını alarak bunları bir osilatöre dönüştüren hareketli ortalamalar olmak kaydıyla iki gösterge kullanır. Bu, MACD’nin birbirine yaklaşırken, üst üste binerken ve birbirlerinden uzaklaşırken hareketli ortalamalar arasında gidip gelirken momentumu gösterdiği anlamına gelir.

Yukarıda belirtildiği gibi, MACD iki hareketli ortalamayı kullanır. Yatırımcı veya analistin takdirine bağlı olsa da, gösterge tipik olarak 12 günlük ve 26 günlük üssel hareketli ortalamaları (EMA) kullanarak 26 günü 12 günden çıkarır. Sonuç, daha sonra genellikle 9 günlük bir EMA ile grafiklendirilen ve fiyat hareket dönüşlerini tanımlayabilen bir sinyal hattı görevi gören MACD çizgisidir.

MACD’nin gerçekten önemli olan yönü, MACD çizgisi ile 9 günlük EMA arasındaki farkı ortaya çıkaran histogramdır. Histogram pozitif olduğunda – sıfır-orta nokta çizgisinin üzerinde, ancak orta hatta doğru düşmeye başladığında – zayıflayan bir yükseliş trendine işaret ediyor. Diğer tarafta, histogram negatif olduğunda, sıfır-orta nokta çizgisinin altında ancak ona doğru tırmanmaya başladığında, düşüş trendinin zayıfladığına işaret ediyor.

Göreceli Güç Endeksi (RSI)

Göreceli Güç Endeksi (RSI) bir başka popüler ivme göstergesidir. Aynı zamanda bir osilatör olan RSI, fiyat değişiklikleri ve bunların değişme hızı için bir ölçü görevi görür. Gösterge, sıfır ile 100 arasında gidip gelir.

50’nin üzerinde yükselen herhangi bir RSI değeri pozitif, yükseliş momentumu sinyali verir, ancak RSI 70 veya üzerine çıkarsa, genellikle aşırı alım koşullarının bir göstergesidir. Tersine, 50’nin altına düşen RSI okumaları negatif, aşağı yönlü momentumu göstermektedir. RSI okumaları 30’un altındaysa, bu olası aşırı satış koşullarının bir göstergesidir.

Ortalama Yön Endeksi (ADX)

Son olarak, Ortalama Yön Endeksinden (ADX) bahsedilmelidir. Gerçekte, göstergenin yaratıcısı Welles Wilder, fiyat hareketlerinin hem momentumunu hem de yönünü ölçmeye yardımcı olabilecek bir grup olarak ADX, Eksi Yön Göstergesi (-DI) ve Artı Yön Göstergesi’nden (+DI) oluşan Yönlü Hareket Sistemi’ni kurdu.
ADX, birbirini izleyen iki düşük ve ilgili yükseklerin karşılaştırılmasından türetilen -DI ve + DI’nin düzleştirilmiş ortalamalarından türetilmiştir. Endeks, Yön Hareket Sistemi’nin yönü ne olursa olsun, bir trendin gücü için bir metrik görevi görür. ADX ile 20 veya daha yüksek değerlerin bir eğilimin varlığını gösterdiğini unutmamak önemlidir. 20’den düşük herhangi bir okuma için, piyasa “yönsüz” olarak görülür.

SONSÖZ

Momentum (mom) indikatörleri diğer adlarıyla momentum osilatörleri yatırımcılar ve analistler için hayati önem taşıyan araçlardır; bu araçlar nadiren tek başlarına kullanılırlar. Bunları trendlerin yönünü ortaya çıkaran diğer teknik göstergelerle beraber kullanmak daha yaygın bir kullanımdır. Bir yön belirlendikten sonra, momentum indikatörü değerlidir çünkü fiyat hareketi eğilimlerinin gücünü ve ne zaman sona ereceklerini gösterir.

 

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz