Megafon Formasyonu Nedir ve Nasıl İşlem Yapılır?

0

Megafon Formasyonu, Richard Schabacker’ın 1932 tarihli “Teknik Analiz ve Hisse Senedi Piyasası Karları” adlı kitabında nadir ve karmaşık kalıplar olarak tanımlanan ve ilk kez bahsedilen 85 yıllık bir formasyondur. Megafona benzeyen bu desen trend olan yüksek oynaklık dönemlerinde oluşur.

 • Model genellikle piyasanın doğası gereği oldukça değişken olduğunda ve tüccarlar piyasa yönü konusunda emin olmadığında oluşur.
 • Megafon ticaret kalıpları son derece güvenilirdir ancak hatasız değildir.
 • Megafon kalıpları, oluşma şekli nedeniyle genişleyen formasyon olarak da bilinir. Yüksek oynaklık dönemlerinde, hisse senetleri net bir yön olmadan büyük hareketler gösterebilir.
 • Bir megafon deseni ile hem daha yüksek hem de daha düşük inişler elde edersiniz. Sonuç olarak bir yön yoktur.
 • Trend çizgileri bu kalıbın önemli bir parçasıdır ve onları çizerken dikkatli olmalısınız.
 • Bazen en iyi alım satım kararlarını almak için sadece kalıp yeterli değildir, daha iyi giriş ve çıkış noktalarını belirlemek için birden fazla göstergeye ihtiyacınız olabilir.
 • Megafon kalıpları hem ters hem de sürekli kalıplar olarak kabul edilir ve genellikle büyük pazarların tepelerinde ve diplerinde görülür.

Borsa, alıcılar ve satıcılar olmak üzere iki devden oluşur. İkili arasındaki rekabet piyasada kalıplar oluşturur. Bu nedenle, kalıpların neyi temsil ettiğini bilmek ve tanımlamak çok önemlidir.

Bu formasyon aynı zamanda “Ters Simetrik Üçgen” veya “Genişleyen formasyon” olarak da adlandırılabilir ve genellikle hisse senedi fiyatındaki güçlü bir yükseliş veya düşüş trendinden sonra gelişir.

Genişleyen kama, Ters Simetrik, Ters üçgen grafiği, Genişleme Formasyonları, “Düz Tabanlı” veya “Düz Tavanlı” Genişleme Formasyonları gibi bu model için çeşitli takma adlar vardır. Ama bu konumuzda adını Megafon formasyonu olarak tanımlayacağız.

Model genellikle piyasanın doğası gereği oldukça değişken olduğunda ve tüccarlar piyasa yönü konusunda emin olmadıklarında oluşur.

Zaman çerçevesi ne kadar büyük olursa, model o kadar iyi çalışır.

Bununla birlikte, tüccarlar, günlük veya haftalık bir zaman diliminde oluşturulduğunda bu formasyona bayılırlar.

Megafon Formasyonu nasıl belirlenir?

Megafon Formasyonu genellikle 5 farklı salınımdan oluşur.

Salınımın en az iki yüksek tepeye ve iki dip seviyesine sahip olması gerekir.

Modelin kilit salınımları, modelin oluşumundan önce ana yönün tersine döndüğünü gösteren birinci ve beşinci salınımlardır.

 1. nokta ve 3. nokta birleştirilerek bir trend çizgisi çizilirken, 2. ve 4. noktalar da bir çizgi çizmek için birleştirilir. Bu iki çizgi, megafon veya ters simetrik üçgen gibi görünen bir şekil oluşturur. Bu yüksek ve düşük salınımların pivot çizgisinin üstünde veya altında kapanması gerekir ve bu nedenle pivot yüksek (R1, R2 ve R3) kadar yüksek salınım ve pivot düşük (S1, S2 ve S3) olarak düşük salınımlar oluştururlar.

Çizgi, destek veya direnç çizgisine uymadığında ve 5. dönüşü yaptıktan sonra şeklin dışında kapandığında bir kopma meydana gelir.

 

Megafon formasyonunun özellikleri:

Aşağıda Megafon ticaret modelinin birkaç özelliği bulunmaktadır:

Hacim:

Bu kalıbın tanınması söz konusu olduğunda hacim önemli bir rol oynar.

Megafon Üstte, hacim genellikle fiyatlar ile birlikte zirveye ulaşır.

Model onay gününde hacimdeki artış güçlü bir göstergedir.

Temel Davranış:

Piyasa uzun bir süre daha yüksek risk almaya başladığında, megafon kalıpları oluşmaya başlar.

Desen oluştuğunda, boğaların ve ayıların stokun kontrolünü inşa etmek için savaştığını gösterir.

Boğalar fiyatları yükselttiğinde kalıp oluşur.

Megafon Tepesi’nin oluşumu sırasında, daha sonra tekrar, ayılar, daha düşük alçakların oluşması nedeniyle fiyatları düşürür.

Ancak, sonunda ayılar kazanır.

Fiyat Hedefleri:

Hedef fiyat, bu modelin gösterdiği potansiyel fiyat hareketini ifade eder.

Bu model için hedef fiyatın yeterli olup olmadığını, maliyetleriniz (komisyonlar gibi) hesaba katıldıktan sonra uygun şekilde geri gelmeyi düşünebilirsiniz.

İdeal bir kural, hedef fiyatın %5’ten büyük olması gerektiğidir, ancak ticaret lehinize gidiyorsa mevcut fiyatı göz önünde bulundurmalısınız.

Megafon Grafik Modellerinin Pivot Düzeyleri

Hisse senedinin grafikte ürettiği temel pivot seviyelerini aklınızda bulundurun ve noktaları birleştirmede iyi olduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, daha çok üçgen bir desen gibi görünebilir ve bu durum potansiyel olarak ticaret yapma şeklinizi değiştirebilir.

Megafonların herhangi bir zaman diliminde oluşabileceğini ve bazen bir kalıp içinde başka bir kalıp olabileceğini unutmayın. ( Örneğin 5 dakikalık bir grafikte gün içi grafiği oluşturmadan önce günlük, haftalık, saatlik grafikleri kontrol edin.)

Megafon Formasyonu ile Nasıl İşlem Yapılır?

Megafon formasyonunun yatırımcılara birden fazla ticaret fırsatı verdiği bilinmektedir.
Bir yatırımcı Megafon formasyonu ile şu şekilde işlem yapabilir:

 • Kopma İşlemleri
 • Swing Trader (yüksek zirveler ve düşük düşüşler yaparken)
 • Modelin tamamlanmasının başarısız olduğu durumlar.

megafon formasyonu

 

Kopma İşlemleri

Fiyat, 5. dalgalanmayı yaptıktan sonra trend çizgisini kırdığında ve formasyonun dışında kapandığında, bir kopuş onaylanır. Kopma olumlu veya olumsuz yönde olabilir. Piyasa durumuna ve formasyonun grafikteki konumuna bağlı olarak, yükseliş ve düşüş kırılması meydana gelir.

Temmuz 2016 Sensex tablosudur. Gördüğümüz gibi, piyasa güçlü bir yükseliş trendindeydi. Haziran ayının başından itibaren desen şekillenmeye başladı ve bir ayda desen sona eriyor. Fiyat formasyonun üst çizgisini kırdıktan sonra trend yukarı yönde kalıyor (5 numaralı nokta).

Uzun bir boğa koşusundan sonra, bu formasyon en üstte oluştuğunda ve fiyat alt trend çizgisinin altında kapandığında, trendin tersine çevrilmesi şeklinde hareket eder.
Ancak, fiyat yüksek trend çizgisinin üzerinde kapanırsa ve grafikte yeni yüksek zirveler yaparsa, o zaman Devam Modeli olarak adlandırılır. Yatırımcılar, fiyat desenin dışında kapandığında (hangi yönde olursa olsun) kopma için mümkün olan en iyi onayı almak için bir işlem yapabilirler.
Swing Trader
Bu Geometrik bir kalıp olmasına rağmen, Fibonacci seviyelerine saygı duyma eğilimi vardır. Pivot çizgilerine saygı duymadan Fibonacci seviyelerine saygı duymak ve korumak mümkün değildir. Dolayısıyla bu formasyonun pivot hattı olacak belirli bir çizgisi olacağı ve buna göre direnç ve destek hatlarının da o patern içinde olacağı açıktır.


Uzun pozisyonlar için, RI ve R2 olası bir direnç olarak hareket edebilirken, S1 ve S2, kısa bir pozisyon için olası bir destek olarak hareket edebilir.

Kopma durumunda hedefi bulmak biraz zor olacaktır. Çünkü mükemmel çıkışı bulmak neredeyse imkansızdır. Ama çıkış yapmanın bir yolu vardır. Genellikle teknik analistler, iki trend çizgisi arasındaki mesafeyi kırıldığı noktadan hesaplar ve şekilde gösterildiği gibi fiyat Redline’ın (yukarı veya aşağı) %60’ına ulaştığında kısmi veya tam kâr kaydeder.


Jet Airways’in Günlük tablosu. Düşüş trendinden sonra Megafon formasyonu oluşur. Yeşil çizgi (1), Direnç ve destek çizgisi arasındaki boşluğun uzunluğunu gösterir. 2 numaralı satır, kârımızı ayırabileceğimiz bu boşluk satırının (1) yaklaşık %60’ıdır.

Modelin Tamamlanmasının Başarısız Olduğu Durumlar

Bu model ile, başarısız olunduğunda da işlem yapıla bilinir, ancak başarısızlığı mükemmel bir şekilde tanımlamak gereklidir. Şimdi başarısızlık nasıl anlaşılır buna bakalım.


5. dönüşü tamamladıktan sonra trend çizgisini (duruma göre yukarı veya aşağı) kıramadığında bir başarısızlık tespit edilebilir.
Bir boğa piyasası durumunda, formasyonun oluştuğunda ve üst trend çizgisini kırılmadığında, yatırımcılar, fiyat 3. yüksek seviyenin (R2) altına düştüğünde açığa satış yapar .

Senaryoya benzer şekilde, piyasa ayı aşamasındayken ve alt trend çizgisini (S2) kıramadığında, fiyat 3. yüksek seviyenin üzerinde kapandığında yatırımcı uzun bir pozisyon alır .

İşte TCS grafiği, fiyatın her zaman destek bölgesine saygı duyduğunu ve trend çizgisini güzelce takip ettiğini görebiliyoruz.

Fiyat 5. salınımdan sonra direnç çizgisini (Üst çizgi 1, 3 ve 5 noktaları ile birleştiğinde) kıramadığında, şekilde gösterildiği gibi siyah çizginin altına kısa bir pozisyon eklenebilir.

Temel Ticaret Modeli Özellikleri

Fibonacci Oranına Dayalı Salınımlar

Çoğu geometrik ticaret modeli, dalgalanmalarında Fibonacci oran ilişkileri sergiler. Bununla, her salınımın önceki salınımlarla bir Fibonacci oranı ilişkisi vardır. Megafon kalıpları da bu özelliği sergiler, çünkü her salınımı, fiyat ve zaman açısından önceki salınımlara göre 1.27 ila 1.62 genişleme oranına sahiptir.

Megafon Takozları

Megafon desenleri, hem aynı yukarı hem de aşağı yönde hafif açılı trend çizgileriyle, üstleri ve altları birbirine bağlayarak oluşur. Bunlara “Megafon takozları” denir. Ayrıca “Megafon Artan Kama” veya “Megafon Azalan Kama” olarak da sınıflandırılabilirler. Megafon takozları, geleneksel takozlara benzer özelliklere sahiptir, ancak pazarın üst ve alt kısımlarına yakın oluşturur ve yüksek güvenilirliğe sahiptir. Takozların tamamlanmasından sonra, kama formasyonlarını genişleten üst veya alt trend çizgilerinin kırılması çok volatil hale gelir.

Megafon Arızaları

Megafon kalıpları oldukça güvenilirdir ancak hatasız değildir. Temel aldığı zaman aralığı ne kadar uzun olursa, sinyal o kadar güçlü olur. Çoğu kalıp hatası gibi, megafon kalıbı hatası hareketleri ters yönde patlayıcıdır. Kritik bir yeniden test ve başarısızlık alanı, orta kanal çizgisidir. Çoğu başarısızlık durumunda, ralli/düşüş orta hatta durur ve önceki trend çizgisini yeniden test eder. Genellikle, arıza, net bir kopma/bozulma meydana gelmeden önceki son salınımda meydana gelir.

Megafon Formasyonu ile Alım Satım İşlemleri Yapmak

Megafon kalıpları iki alım satım fırsatı sunar: Koparmayı sürekli bir megafon kalıbı olarak takas etmek ve ters çevirmeyi bir megafon ters kalıbı olarak takas etmek. İşlemler, fiyat 5. salıncak pivot seviyesinden tersine döndükten sonra yapılır.
Yükseliş trendinin bir devamı olarak bir megafon koparma formasyonunun ticaretini yapmak için, formasyondan kopuş/kırılma yönünde alım satımlar yapılır (aşağıdaki “Kırılma” bölümüne bakın). Bir fiyat çubuğu formasyonun dışında (üst trend çizgisinin üzerinde) kırılma/kırılma yönünde kapandığında, uzun bir ticaret tetiklenir.

 

Fiyat 5. salınım noktasına ulaştığında ve yükselmeye devam edemediğinde (bir kopuş olarak), bir megafon paterni, tersine çevrilmesi için bir fırsat sunuyor olabilir (aşağıdaki “Başlatma başarısızlığı” bölümüne bakın). Fiyat 5. salınım noktasından düşmeye başladığında, fiyatların 3. salınımın altında kapanmasını bekleyin ve kısa bir pozisyon açın.

 

Megafon İşlem Modellerinde Fiyat Hedefleri

Bir megafon koparma modelindeki fiyat hedefleri, koparma düzeylerinden eklenen model yüksekliğinin (dikey mesafe) Fibonacci oranı kullanılarak hesaplanır. Megafon ters formasyonunun fiyat hedefleri, formasyonun orta noktası ve 4. salınım ile alt trend çizgisi arasındaki alandır. Tarihsel olarak, bu modelin en geniş kısmı olacaktır ve çok karlı bir hedeftir.

Megafon formasyon kırılmaları ticareti yaparken, formasyondaki “üçüncü yüksek veya alçak salınım” ve “orta kanal noktası” kritik noktalardır ve alım satımlar bu seviyelerde bir stop ile korunmalıdır. Ters çevirme ticareti yaparken, stoplar trend çizgisinin dışına 5. salınım noktasının üzerine yerleştirilmelidir.

Örnek
Priceline Group (PCLN) hissesi megafon formasyonunun 5. pivotunu tamamladı ancak henüz bir devam veya geri dönüş formasyonunun sinyalini vermedi. Priceline hissesi 1998’de 45$’dan düşük bir seviyeden %3400’lük bir artışla 1.600$’a yükseldi. Şu anda, dik bir yükseliş trendinde üç yüksek salınım ve iki en düşük salınım yaptı. Bu yazı itibariyle, her iki seçenek de hala mevcuttur, bu nedenle her iki senaryo için de seçenekler sunacağız.

İşlem PCLN kopma:

 1. Fiyat, 5. salınım ekseninde 1.601 doların üzerinde işlem görürse, sürekli daha yüksek bir trendi işaret eden bir megafon koparma paterni başlatılır.
 2. 1.601$’ın üzerinde kapanan çubuğun en yüksek seviyesinin üzerinde uzun bir ticarete girin.
 3. 3. yüksek salıncağın (1,475$) yakınında bir durak yerleştirin.
 4. Megafon kalıbının yüksekliği 650 dolar.
 5. Hedefler, koparma seviyesinden hesaplanan yüksekliğinin %62’sine ve %79’una yerleştirilir.

İşlem PCLN tersine çevirme

 1. Fiyat kırılmaz ve 3. yüksek seviyenin (1.475$) altında işlem görürse, PCLN kısa bir işlemin sinyalini veriyor.
 2. 3. yüksek seviyenin (1.475$) altında kısa bir işlem yapın.
 3. 5. yüksek dönüşün (1.601 $) üzerine bir durak koyun.
 4. Hedefler, formasyonun orta noktasına (1.200$) ve düşüş trend çizgisine (900-950$) kadar olan 4. dönüşün yakınına yerleştirildi.

Kalıpların ticareti kolaydır. Ancak grafikten deseni bulmak ve onu doğru bir şekilde tanımlamak, ticaretin ana sanatıdır.

Bazen en iyi alım satım kararlarını almak için sadece kalıp yeterli olmaz, daha iyi giriş ve çıkış noktalarını belirlemek için birden fazla göstergeye ihtiyacınız olabilir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz