Borsada Çift Tepe Formasyonu Ne Demek ?

0

Borsada çift tepe formasyonu ne demek ? Diğer bir adıyla ikili tepe formasyonu ne demek diye soracak olursak eğer finansal ticarette yaygın olan çift tepe formasyonu, teknik analiz yapılırken karşılaşılan bir grafik modelidir. Çift tepe formasyonu, var olan trendin kısa veya uzun vadede tersine dönebileceğinin bir göstergesidir. Finansal ticaret piyasaları, para birimleri, hisse senetleri, emtialar ve diğer finansal varlıkların alım satımını içerir.

 

Özet

  • İkili tepe formasyonu, kısa veya uzun vadede hakim trendin tersine dönebileceğinin bir göstergesi olan bir tür grafik modelidir .
  • İkili tepe formasyonu, yükseliş piyasasının sonuna doğru görülen yaygın bir durumdur. Fiyat oluşumu, birbiri ardına gerçekleşen iki zirveye benziyor.
  • Çift dip oluşumu tipik olarak aşağı yönlü bir trendin veya düşüş gösteren bir piyasanın sonunda meydana gelir. Çift dip, çift tepeye benzer, ancak ikisi arasındaki temel fark, fiyattaki ters veya negatif ilişkide görülebilir.

Çift Tepe Formasyonu Onayı

Çift tepe formasyonu, yükseliş piyasasının sonlarına doğru görülen yaygın bir durumdur. Fiyat oluşumu, birbiri ardına gerçekleşen iki zirveye benziyor. Zirveler genellikle bir fiyat-zaman çizelgesinde aynı fiyattır. Zirveler, minimum fiyat olan bir ayırma veya ayrılma içerir.

Ayrılma veya ayırma aynı zamanda vadi olarak da bilinir. Vadideki fiyat seviyesi, fiyat oluşumunun bir boyun çizgisi olarak bilinir. Fiyatın boyun çizgisinin altına düştüğü durumda, fiyat oluşumunun teyit edildiği ve tamamlandığı kabul edilir. Fiyatın düşmeye devam edeceğinin veya devam eden bir fiyat düşüşünün baş gösterdiğinin bir göstergesi olarak hizmet eder. Borsada çift tepe formasyonu ne demek

Çift tepe formasyonu, bir yatırımcıya piyasada alıcıların hakim olduğunu ve bu nedenle talebin, ilk tepenin oluşumuna kadar arzı geride bıraktığını söyler. Bu durum fiyatların yükselmesine neden olur. Eğilim daha sonra tersine döner ve pazardaki satıcılar, daha sonra arzın talebi geçmesiyle birlikte hakim olmaya başlar. Arz talebi aştıkça fiyatlar düşmeye başlar. Boyun çizgisini veya fiyat vadisini yaratır. Vadinin ardından pazardaki boğalar veya alıcılar yeniden hakim olmaya başlar ve fiyatlar yükselmeye başlar.

Borsada çift tepe formasyonu ne demek

Analistlerin çift tepe modelinin varlığını belirlemesine izin veren iki faktör, hacim ve zirveler arasındaki süredir. Hacme bakıldığında, ilk zirvede ulaşılan fiyat seviyesinin artmasının, artan hacme bağlanabileceğini belirtmekte fayda var. Daha sonra boyun çizgisinde meydana gelen düşüş, düşük hacimlere bağlanabilir. İkinci zirveye giden ikinci girişim de düşük hacim seviyelerinde olmalıdır.

Çift tepe modelinin mevcut olup olmadığını belirlemek için iki tepe arasındaki zamana bakıldığında, zirveler çok yakın zaman dilimlerinde aynı fiyat seviyelerine ulaştığında, trendin devam edeceğini belirtmek faydalı olacaktır.

Çift Tepe Formasyonunun Dezavantajları

Diğer tüm grafik desenlerinde olduğu gibi, çift tepe formasyonu da tek başına kullanılmamalıdır. Formasyon, boğalar ve ayılar arasında neler olup bittiğine dair bir genel bakış sunsa da, analistlerin ve tüccarların fiyat oluşumunu belirlerken ve bir ticaret yapmadan önce bunun meşruiyetini sağlarken dikkatli olmaları gerekir.

Borsada çift tepe formasyonu ne demek makalesinin sonu.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz