Gayri Safi Yurt İçi Hasıla

0

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla nedir?

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (Gross Domestic Product – GDP), bir ülke sınırları içerisinde belli bir zaman içinde üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin para birimi cinsinden değerini ifade eder.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla neden önemlidir?

GSYİH’daki değişim, ülke ekonomisindeki büyümeyi ya da daralmayı en açık şekilde gösteren makroekonomik verilerden biridir.

Senaryo 1) Açıklanan verilerin beklentiler ile aynı ya da daha üstünde oluşması durumunun analizi;

GSYHİ değişiminin pozitif yönde beklentileri aşması, ekonomik büyümenin ivme kazandığına işaret ettiğinden ABD dolarında değer artışına neden olacaktır. Bu nedenle de EUR/USD ve GBP/USD pariteleri başta olmak üzere Altın ve Gümüş gibi emtialarda düşüşler gözlemlenebilir.

Senaryo 2) Açıklanan verilerin beklentilerin altında oluşması durumunun analizi;

Eğer açıklanan rakamlar beklentinin altında oluşur ise, bu durum ekonomik büyümenin ivme kaybettiğine işaret ettiğinden ABD dolarında değer kaybına neden olacaktır. Bu nedenle de EUR/USD ve GBP/USD pariteleri başta olmak üzere Altın ve Gümüş gibi emtialarda yükselişler gözlemlenebilir.

Parite ve Emtialar Verilerin olumlu gelmesi Verilerin olumsuz gelmesi
EUR/USD Paritede düşüş beklenebilir Paritede yükseliş beklenebilir
GBP/USD Paritede düşüş beklenebilir Paritede yükseliş beklenebilir
USD/CHF Paritede yükseliş beklenebilir Paritede düşüş beklenebilir
GÜMÜŞ (XAGUSD) Paritede düşüş beklenebilir Paritede yükseliş beklenebilir
ALTIN (XAUUSD) Paritede düşüş beklenebilir Paritede yükseliş beklenebilir

Verinin Birlikte Yorumlanması

* Yatırımcılar, verinin açıklanmasının ertesinde oluşan algıya göre işlem yapabildikleri gibi, veri gelmeden önce de pozisyon alabilmektedirler. Bu durum, veri saatine yaklaşıldığında her iki yönde de volatil hareketlere sebep olabilmektedir.

* Aynı anda açıklanan verilerde, gelen rakamların beklentilerden uzaklaşma seviyesi dikkatle izlenmelidir. Tahminlerin bir hayli ötesinde oluşan bir veri, aynı zaman diliminde ve beklentilere yakın oluşan diğer veriye göre daha fazla önem kazanabilir.

* Olumlu ya da olumsuz, beklentilere çok yakın seviyede oluşan rakamların ertesinde piyasada kararsız bir seyir izlenebilir. Ancak madalyonun öteki yüzünde, veri saatine kadar beklemede kalmış piyasa oyuncuları bir noktadan sonra işlemlerine devam etmek isteyecek ve hareketler güçlenecektir.

* ABD doları, ‘rezerv para’ özelliğine sahiptir. Normal şartlar altında olumlu veriler, bir ülkenin para birimini değerlendirir. Ancak ABD ekonomisinin güç kazanması küresel çapta varlıklara alım getirdiğinde ve bu alım dalgası için ödenmesi gereken para birimi ‘dolar’ olduğunda, doların satılmasından dolayı -beklentilere ters bir şekilde- bazı para birimlerine ve emtialara karşı değer kaybetmesi de, bazen görülebilen bir durumdur.

Tüm bu senaryolar Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ve doların değeri arasındaki ilişkiyi göstermesi açısından bilgi amaçlıdır. Yatırımcılarımızın işlemlerine yön verirken bu yorum ve senaryoları da göz önünde bulundurması sağlıklı olacaktır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz