xabcd formasyonu

0

XABCD Formasyonu Harold McKinley Gartley tarafından oluşturulmuş olup analistlerin çeşitli beş noktalı grafik desenlerini vurgulamasını mümkün kılar. Kullanıcılar beş ayrı noktayı (XABCD) manuel olarak çizebilir ve manevra yapabilir.

XABCD noktaları, grafik desenleri oluşturmak için bir araya gelen dört ayrı bacak oluşturur. Dört bacak XA, AB, BC ve CD olarak adlandırılır.

Beş noktanın (XABCD) her biri, grafikte fiyat açısından önemli bir yüksek veya düşük seviyeyi temsil eder. Bu nedenle, daha önce bahsedilen dört ayak (XA, AB, BC, CD), zıt yönlerde hareket eden farklı trendleri veya fiyat hareketlerini temsil eder.

Sonuç olarak, en yaygın olan dört ana XABCD grafik modeli vardır. Bu modeller yükseliş veya düşüş eğilimi gösterebilir.

XABCD Formasyonu Nasıl Çizilir?

XABCD harmoniği, bir geri dönüş paternleri grubudur. Her varyantın kendine özgü fibonacci oranları vardır. Dört ana modelden oluşup şunları içerir:

 1. Gartley.
 2. Kelebek.
 3. Yengeç.
 4. Yarasa.

xabcd formasyonu

Gartley deseni

En çok işlem gören harmonik formasyonlardan biri olan Gartley paterni, bir trendin orijinal seyrine devam etmeden önce geçici olarak yönünü tersine çevirdiğinde ortaya çıkan bir geri çekilme ve devam formasyonudur. Fibonacci seviyelerini kullanır. Ayrıca yükseliş ve düşüş versiyonu vardır.

 1. Model, XA olarak belirlenen bir yükseliş trendi ile başlar.
 2. Fiyat A’da geri döner ve B’de durur. AB’nin Fibonacci Geri Çekilme oranı, A eksi X fiyat aralığının %61.8’i olmalıdır.
 3. Fiyat B’de tersine döner. BC düzeltmesi AB fiyat aralığının %61.8 ile %78.6’sı arasında olmalıdır (satırların uzunluğu değil). Bu, AC çizgisi boyunca gösterilir.
 4. C’de fiyat, BC aralığının %127 ile %161.8’i arasında bir geri çekilme CD’si ile tersine döner. Bu, BD çizgisi boyunca gösterilir.
 5. Fiyat D, piyasaya giriş (satın alma) noktasıdır.

Kelebek deseni

Bryce Gilmore tarafından bulunan kelebek modeli piyasaya aşırı yüksek veya düşük seviyelerde girmenizi sağlayan bir tersine dönüş modelidir.

 1. A’dan D’ye dönüş, XA çizgisinin %127.2 veya %161.8 uzantısı olmalıdır.
 2. A’dan D’ye salınım içinde geçerli bir ABCD modeli gözlemlenmelidir.
 3. İdeal bir kurulumda, iki üçgen (XAB ve BCD) zaman açısından neredeyse eşit olmalıdır. İkinci üçgenin (BCD) birinci üçgenin (XAB) %61.8 ile %161.8’i arasında olmasına bakmayın.
 4. %161,8’in üzerine bir hareket, yükseliş modelinin kırıldığını ve düşüş hareketinin kaçınılmaz olabileceğini gösterir.

Yengeç deseni

Tıpkı kelebek formasyonu gibi, mevcut bir fiyat hareketinin ne zaman sona yaklaştığını belirlemenize yardımcı olabilir. Bu durum, fiyat yön değiştirirken piyasaya girebileceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, Kelebek deseni, ilk XA ayağının %127’lik bir Fibonacci uzantısını temsil eden bir noktada sona ererken, Yengeç, XA ayağının daha da derin bir %161.8 Fibonacci uzantısını temsil eden bir noktada sona erer.

Yengeç’in iç düzeltmeleri Kelebeğinkinden biraz farklıdır.

Birçok modelde olduğu gibi, Yengeç’in de bir yükseliş ve bir de düşüş versiyonu vardır.

 • AB’nin uzunluğu, XA’nın yüzde 38,2’si veya yüzde 61,8’i geri çekilmesi olmalıdır.
 • BC’nin uzunluğu, AB uzunluğunun yüzde 38,2’si veya yüzde 88,6’sı olabilir.
 • BC’nin uzunluğu AB’nin yüzde 38,2’sinin geri çekilmesi ise, CD’nin BC’nin yüzde 224’ü olması gerekir. Bu nedenle, BC’nin uzunluğu AB uzunluğunun yüzde 88,6’sı ise, CD’nin uzunluğu BC’nin yüzde 361,8’i olacaktır.
 • CD, XA uzunluğunun yüzde 161,8’i olmalıdır

Yarasa deseni

Scott Carney, 2001’de yarasa adı verilen başka bir harmonik model buldu. Bat harmonik modeli Gartley modeline yakındır . Bir trendin geçici olarak yönünü değiştirdiği ancak daha sonra orijinal seyrine devam ettiği zaman ortaya çıkan bir geri çekilme ve devam etme modelidir.

AB’nin uzunluğu XA’nın yüzde 38,2’si veya yüzde 50,0’ı geri çekilmesi olmalıdır.

 • BC, AB’nin yüzde 38,2’si veya yüzde 88,6’sı geri çekilmesi olabilir
 • Geri çekilme BC, AB’nin yüzde 38,2’si ise, CD, BC’nin yüzde 161,8’i olmalıdır. Bu nedenle, BC’nin yüzde 88,6’sı AB’den hareket ediyorsa, CD’nin BC’nin yüzde 261,8’i olması gerekir.
 • CD, XA’nın yüzde 88,6’sını geri çekmeli

XABCD Formasyonu Kullanımı

XABCD harmonik modeli, geri çekilme , uzantılar ve x-noktası desenleri olarak gruplandırılabilir . Kendi başınıza yapıyorsanız bunları bulmak zor olabilir ve uzun zaman alabilir çünkü ölçülecek her modelde yaklaşık 11 oran vardır. Aksine, bazı analistler bunu bazı araçlarla otomatik olarak yaparlar. Model aynı zamanda sesli uyarılar ve diğer uyarı sistemleriyle de çalışır, böylece onları bulmaya çalışırken zamanınızı boşa harcamak zorunda kalmazsınız, bunun yerine sadece analizinizi gerçekleştirirsiniz.

X ve A noktası arasında bir D noktası olduğundan, XABCD modelini bir geri çekilme modeli olarak kullanabilirsiniz.

Etrafında potansiyel bir geri dönüş bölgesi bulunan D noktası, ticarete girmek için dikkat etmeniz gereken bir noktadır.

ABCD harmonik formasyonunda olduğu gibi, fiyatın D noktasına gelmesini beklemeli ve ardından zararı durdur ve kar al seviyeleri hazırlamalısınız.

Zarar Durdur seviyesi X noktasının üzerinde olmalıdır çünkü XABCD formasyonunun amacı D noktasından tersine dönüp B ve C noktasına doğru hareket etmektir.

Kâr al hedefi C noktasında olacaktır.

XABCD Kalıplarını Ekran Üzerinde Nasıl Bulabilirim

Diğer harmonik modeller gibi XABCD harmonik kalıplarını gözle tespit etmek zordur, bu nedenle analistler harmonik kalıpları tespit etmek için harmonik tarayıcılar kullanır.

Harmonik tarayıcı , desen göründüğünde bildirim almak için kullandığınız bir uygulama veya göstergedir.

Gözünüzü eğitebiliyorsanız ve harmonik kalıpları tespit etme beceriniz varsa, piyasayı analiz etmekten çekinmeyin. Ancak, duyguların sizi etkileyeceğini ve aslında tabloda olmadığı halde kalıpları görebiliyor olabileceğinizi sandığınızı unutmayın.

XABCD modelini tespit etmede hata yapmadan bulmak zor olacaktır. XABCD kalıplarını bulmak ve tespit etmek için gereken beceriyi geliştirmek için zaman gerekecektir.

Kalıpları bulmak istiyorsanız, bir saatten daha yüksek zaman dilimlerine odaklanın. H1, H4 veya D1 gibi daha yüksek zaman diliminde desen aramak çok daha az zaman alacak ve daha güvenilir kalıplar elde edeceksiniz.

Ardından, XA bacağını oluşturacak bir fiyat salınımı arayın. Destek ve direnç çizgilerinin yanında bir trend kanalına bakmakta fayda var. Bu şekilde, bir desen göründüğünde doğruluğunu artıracaksınız.

Bu kalıpları kullanmanın artıları ve eksileri

XABCD noktaları, grafik desenleri oluşturmak üzere birleşen dört ayrı bacak oluşturur. Dört bacak XA, AB, BC ve CD olarak adlandırılır.

Piyasa bağlamını tanımlamanın zarif yollarından biri, bir Fibonacci Izgara yapısıdır. Harmonik kalıpları genellikle çıplak gözle tanımlamak biraz zahmetlidir, ancak bir analist kalıp yapısını anladıktan sonra, genellikle Fibonacci enstrümanları tarafından nispeten basit bir şekilde tespit edilirler.

Başlıca harmonik kalıplar 5 seviyeli (Gartley, Butterfly, Crab, Bat, Shark ve Cypher) kalıplardır. Bu desenler gömülü 3 noktalı (ABC) veya dört seviyeli (ABCD) desenlere sahiptir. Bu faktörler arasındaki tüm fiyat dalgalanmaları birbiriyle ilişkilidir ve Fibonacci’ye dayalı harmonik oranlara sahiptir.

Harmonik kalıpların arkasındaki temel kavram, Fibonacci oran ilişkilerine ve piyasalardaki simetrisine bağlı olan değer/zaman eylemlerine dayanmaktadır.

Fibonacci oran analizi, herhangi bir piyasada ve herhangi bir zaman çizelgesi grafiğinde düzgün çalışır.

Bu oranları kullanmanın temel konsepti, aşırı salınım ve düşük salınım faktörlerinin bir koleksiyonuyla birlikte kilit dönüm noktaları, geri çekilmeler ve uzantılar oluşturmaktır.

Bu salınım noktalarını (Yüksekler ve Düşükler) kullanan türetilen projeksiyonlar ve düzeltmeler, Hedefler veya Duraklar için anahtar değer aralıkları verecektir.

Boğa XABCD Harmonik Modeli

Boğa XABCD formasyonunda, grafiğin en alt noktasında X noktasına sahip olacaksınız. Burası başlangıç ​​noktası olacak.

Bir nokta, modelin en yüksek noktası olacak ve kâr hedef düzeylerinden birini temsil edecektir.

D noktası X noktasına yakın olacaktır, ancak X noktasının altına inemez. X noktasının altına inilirse desen geçerli değildir.

Boğa XABCD formasyonu, fiyatın X-A ayağı yönünde nerede tersine döneceğini gösterir.

Giriş noktası, PRZ bölgesinin bulunduğu D noktasıdır.

Kar hedefi C noktasıdır ve daha sonra A noktası da olası bir hedeftir. Ancak C noktasına ulaşırsanız, durdurma kaybınızı eşit olacak şekilde hareket ettirmek en iyisidir.

Zararı durdur (stop loss), X noktasına veya biraz altına yerleştirilmelidir, böylece zararı durdurmanıza ulaşabilecek herhangi bir fiyat artışını önleyebilir ve ardından geri dönebilirsiniz.

Ayı XABCD Harmonik Modeli

Ayı XABCD formasyonu, boğa formasyonunun tam tersidir. Grafikteki en yüksek nokta X noktası olacak ve aynı zamanda bu nokta başlangıç ​​noktası olacaktır.

Bir nokta, modelin en düşük noktası olacak ve kâr hedef düzeylerinden birini temsil edecektir.

D noktası X noktasına yakın olacaktır ancak X noktasının üzerine çıkamaz. D noktası yukarı çıkarsa desen geçerli değildir.

Ayı XABCD formasyonu, fiyatın X-A ayağı yönünde nerede tersine döneceğini gösterir.

Giriş noktası, PRZ bölgesinin bulunduğu D noktasıdır.

Kar hedefi C noktasıdır ve daha sonra A noktası da olası bir hedeftir. Ancak C noktasına ulaşırsanız, durdurma kaybınızı eşit olacak şekilde hareket ettirmek en iyisidir.

Zararı durdur (stop loss), X noktasına veya biraz altına yerleştirilmelidir, böylece zararı durdurmanıza ulaşabilecek herhangi bir fiyat artışını önleyebilir ve ardından geri dönebilirsiniz.

SONUÇ

 • XABCD Formasyonu, diğer tüm harmonik kalıpların temeli olan 4 ayaklı beş noktalı bir kalıptır.
 • XABCD paterni tek başına kullanılabilecek bir desen olmayıp farklı Fibonnaci oranları Gartley, Butterfly, Crab ve Bat gibi gelişmiş harmonik kalıpları tanımlar.
 • Dilerseniz grafik modelini kendi başınıza tespit edebilir veya harmonik kalıpları tespit etmek için harmonik tarayıcı kullanabilirsiniz . Ancak, her durumda, harmonik kalıpları tespit etme becerilerinizi keskinleştirmek için hazırlanmanız gerekir.
 • Ticareti bir hobi olarak değil, bir iş olarak düşünüyorsanız, o zaman her şey için bir planınız olmalıdır. Düşünce sürecinizi etkileyeceği için öznel olan kararlar vermek istemezsiniz.
 • Harmonik ticaret, fiyat hareketi ticareti veya trend takibi olsun, diğer ticaret stratejilerinde olduğu gibi, bunun da artıları ve eksileri vardır. Bir yatırımcı olarak, ticaret yaklaşımınızın tehlikelerini bilmeli ve uygun risk yönetimini uygulamalısınız. En iyi sonuçları garanti etmek için bu modellerin çoğunu diğer ticaret okuma stratejileriyle birlikte kullanmak en iyisidir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz