Teknik Analizde Öneriler

0

TEKNİK ANALİZDE ÖNERİLER
– Teknik analiz uygulanırken kullanılan göstergelerin,sinyalleri ve çalışma prensipleri iyi derecede bilinmelidir.
– Teknik analiz objektif bir karar verilmesinde öncülük eder. Bu yüzden analiz duygulardan arındırılarak yapılmalıdır.
– Göstergelerin her zaman yanılma payı vardır. Bu yüzden tek bir gösterge yerine bir kaç tanesi beraber kullanılarak bir filtreleme yöntemi oluşturulmalıdır.
– Göstergeler beraber kullanılırken çalışma prensiplerine göre tercih edilmelidir. Örneğin trend göstergeleri ile salınım göstergeleri beraber kullanılmalıdır.
– Çizgisel analizle kişiye özgü olduğu için çizimlerin doğruluğu önemlidir. Çizgisel
çalışmalarda isabet oranı uygulama yaptıkça kazanılacaktır.
– Formasyonların tespitinde acele etmemek gereklidir. Formasyonların tamamlanma süreci zaman alabilir. Formasyonların oluşumunda her bir hareketin kendinden önce oluşan hareketi onaylaması gerekir. Bu yüzden peşin yargılardan kaçınıp formasyonun oluşumunu tamamlaması beklenmelidir.
– Başkalarının analizi size uygun olmayabilir. Fikir edinmek için başka analizlere bakılabilir.
Ancak her analiz kendine özgü bir risk ve getiri planladığı için size uygun olmayacağından,kendi analizinizi yapmanız daha doğru sonuç verecektir.
– Teknik analiz uygulamalarında dikkate alınması gereken bir diğer konuda temel analiz verileridir. Ekonomik göstergeler ve haber saatleri analiziniz ile uygunluk göstermesi doğru sonuçlar almanızı sağlar.
– Forex piyasası yüksek getiri ve yüksek risk içeren bir piyasadır. Bu yüzden işlemler risk getiri oranlarına göre tespit edilmelidir. Aldığınız risk hedeflediğiniz getiriden yüksek olmamalıdır.
– Yüksek likiditeye sahip piyasada ters yönlü hareketlere yakalanma ya da yanlış analizler sonucunda yanlış işlem girme olasılığına karşı her zaman Stop/lose olarak adlandırılan zararı durdur seviyesi belirlenmelidir. Bu seviye sayesinde zararlarınızı büyümeden durdurma fırsatı elde edersiniz.
– Psikolojik durumunuzda uygulamalarınızda oldukça önemlidir. Aşırı hırs ve güve duygusu piyasada olumsuz sonuçlar elde etmenize sebep olabilir. Bu yüzden analizlerinizde objektif olmanız gerekir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz