Swing Trade Nedir?

0

Swing Trade, kısa vadeli trendlerde daha küçük kazançlar elde etmeye ve kayıpları daha hızlı kesmeye odaklanan bir stratejidir.

Kazançlar daha küçük olabilir, ancak zamanla tutarlı bir şekilde yapıldığında mükemmel yıllık getirilere dönüşebilirler. Swing Trading pozisyonları genellikle birkaç gün ile birkaç hafta arasında tutulur, ancak daha uzun tutulabilir.

Swing trader’lar , ticaret fırsatlarını aramak için öncelikle teknik analizi kullanırlar.

Swing trader’lar, fiyat trendlerini ve modellerini analiz etmenin yanı sıra temel analizden de  yararlanırlar.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

 • Swing trade ticareti, beklenen bir fiyat hareketinden kar elde etmek için birkaç günden birkaç aya kadar süren işlemler yapmayı içerir.
 • Swing trade ticareti, bir yatırımcıyı gecelik ve hafta sonu riskine maruz bırakır; bu durumda fiyat fark yaratabilir ve bir sonraki seansı önemli ölçüde farklı bir fiyattan açabilir.
 • Swing trade yatırımcıları, zararı durdurma ve kar hedefine dayalı olarak belirlenmiş bir risk/ödül oranı kullanarak kar alabilir veya teknik bir gösterge veya fiyat hareketi hareketlerine dayalı olarak kar veya zarar alabilirler.

Swing Trade ‘yi Anlamak

Tipik olarak, swing ticareti, birden fazla işlem seansı için uzun veya kısa bir pozisyonda kalmayı içerir, ancak genellikle birkaç haftadan veya birkaç aydan uzun değildir. Bu genel bir zaman dilimidir, çünkü bazı işlemler birkaç aydan daha uzun sürebilir, ancak analist yine de bunları salınımlı işlemler olarak görebilir.

Swing trade işlemleri, bir işlem seansı sırasında da meydana gelebilir, ancak bu, son derece değişken koşulların neden olduğu nadir bir sonuçtur.

Swing trade ticaretinin amacı, potansiyel bir fiyat hareketinin bir kısmını yakalamaktır. Bazı tüccarlar çok hareketli olan değişken hisse senetleri ararken, diğerleri daha sakin hisse senetlerini tercih edebilir. Her iki durumda da, swing trade, bir varlığın fiyatının bir sonraki hareket noktasının nerede olacağını belirleme, bir pozisyona girme ve ardından bu hareket gerçekleşirse kârın bir kısmını yakalama sürecidir.

Başarılı swing traderlar, beklenen fiyat hareketinin yalnızca bir kısmını ele geçirmek ve ardından bir sonraki fırsata geçmek hedefiyle işlem gerçekleştirirler.

Swing trade, tüccarların çeşitli teknik analiz biçimlerini kullanarak orta vadeli fırsatlar aradığı en popüler aktif ticaret biçimlerinden biridir.

Swing Trading’in Avantajları ve Dezavantajları

Birçok swing trade tüccarı, işlemleri risk/kazanç bazında değerlendirir. Bir varlığın grafiğini analiz ederek, nerede işleme gireceklerini, nereye stop loss koyacaklarını belirler ve ardından nereden kârla çıkabileceklerini tahmin ederler. Makul bir şekilde 3 $ kazanç sağlayabilecek bir kurulumda hisse başına 1 $ riske atıyorlarsa, bu uygun bir risk/ödül oranıdır. Öte yandan, sadece 0,75 dolar kazanmak için 1 doları riske atmak pek de uygun bir durum değildir.

Swing traderlar, işlemlerin kısa vadeli doğası nedeniyle öncelikle teknik analiz kullanırlar. Bununla birlikte, analizi geliştirmek için temel analiz de kullanılabilir.

Örneğin, bir swing trader bir hisse senedinde bir yükseliş düzeni görürse, varlığın temellerinin olumlu göründüğünü veya iyileştiğini doğrulamak isteyebilir.

Swing yatırımcıları genellikle günlük grafiklerde fırsatlar ararlar ve kesin bir giriş, zararı durdurma ve kar alma seviyeleri bulmak için 1 saatlik veya 15 dakikalık grafikleri izleyebilirler .

Artıları

 • İşlem yapmak için günlük işlemlerden daha az zaman gerektirir.
 • Piyasa dalgalanmalarının çoğunu yakalayarak kısa vadeli kar potansiyelini en üst düzeye çıkarır.
 • Yatırımcılar, ticaret sürecini basitleştirerek yalnızca teknik analize güvenebilirler.

Eksileri

 • Ticaret pozisyonları, gecelik ve hafta sonu piyasa riskine tabidir.
 • Ani piyasa dönüşleri önemli kayıplara neden olabilir.
 • Swing trader genellikle kısa vadeli piyasa hareketleri lehine uzun vadeli trendleri kaçırır.

Day Trading ve Swing Trading

Swing trade ve day trading arasındaki ayrım , genelde, pozisyonları elde tutma süresidir. Swing trade genellikle en az bir gecelik beklemeyi içerirken, day trader’lar piyasa kapanmadan önce pozisyonları kapatırlar.

Genelleştirmek gerekirse, günlük ticaret pozisyonları tek bir günle sınırlıdır, swing trade ise birkaç gün ila haftalar arasında tutmayı içerir.

Gece boyunca bekleterek, swing trader , pozisyona karşı yukarı veya aşağı boşluklar gibi gecelik risklerin öngörülemezliğine maruz kalır. Gecelik risk alarak, swing işlemleri genellikle günlük işlemlere kıyasla daha küçük bir pozisyon büyüklüğü ile yapılır (iki işlemcinin benzer büyüklükte hesaplara sahip olduğu varsayılarak). Günlük tüccarlar genellikle daha büyük pozisyon boyutları kullanır ve %25’lik bir günlük ticaret marjı kullanabilir.

Swing trade yatırımcıları ayrıca %50’lik bir marj veya kaldıraç hakkına da erişebilir. Bu, tüccarın marj ticareti için onaylanması durumunda, örneğin, mevcut değeri 50.000 ABD Doları olan bir ticaret için yalnızca 25.000 ABD Doları sermaye koyması gerektiği anlamına gelir.

Swing Trade Taktikleri

Bir swing trader, multi-day grafik desenleri arama eğilimindedir. Daha yaygın modellerden bazıları, hareketli ortalama geçişleri, fincan desenleri, baş ve omuz desenleri , bayraklar ve üçgenleri içerir. Sağlam bir ticaret planı tasarlamak için diğer göstergelere ek olarak anahtar geri dönüş şamdanları kullanılabilir.

Sonuç olarak, her bir swing trader, onlara birçok ticarette avantaj sağlayan bir plan ve strateji geliştirir. Bu, varlığın fiyatında öngörülebilir hareketlere yol açma eğiliminde olan ticaret kurulumlarını aramayı içerir. Bu kolay değildir ve hiçbir strateji veya kurulum her seferinde işe yaramaz. Yerinde bir risk/ödül ile de her seferinde kazanılır diye bir durum da söz konusu değildir. Bir alım satım stratejisinin riski/ödülü ne kadar uygunsa, birçok alım satımda genel bir kâr elde etmek için o kadar az kazanması gerekir.

Apple’da Swing Trade İşleminin Gerçek Dünya Örneği

Swing Trade
Yukarıdaki grafik, Apple’ın ( AAPL ) güçlü bir fiyat hareketine sahip olduğu bir dönemi gösteriyor. Bunu, hisse senedi yüksek seviyenin üzerine çıkarsa, genellikle fiyat artışının devam ettiğini gösteren küçük bir fincan ve kulp modeli izledi.

Bu durumda:

 • Fiyat, kulpun üzerine çıkarak 192.70$ civarında olası bir satın almayı tetikliyor.
 • Stop loss koymak için olası bir yer, 187.50 $ civarında dikdörtgenle işaretlenmiş kulpun altındadır.
 • Giriş ve stop-loss temelinde, alım satım için tahmini risk, hisse başına 5,20$’dır (192,70$ – 187,50$).
 • Riskin en az iki katı olan potansiyel bir kazanç arıyorsanız, 203,10$’ın (192,70$ + (2*5,20$) üzerindeki herhangi bir fiyat bunu sağlayacaktır.

Bir risk/kazanç dışında, tüccar fiyatın yeni bir dip yapmasını beklemek gibi diğer çıkış yöntemlerini de kullanabilir. Bu yöntemle, fiyat önceki geri çekilme seviyesinin altına düştüğünde 216.46$’a kadar bir çıkış sinyali verilmedi. Bu yöntem, hisse başına 23.76 $ karla sonuçlanacaktı. Başka bir yol düşünüldü – %3’ten daha az risk karşılığında %12’lik bir kâr. Bu swing trade yaklaşık iki ay sürdü.

Diğer çıkış yöntemleri, fiyat hareketli bir ortalamanın (gösterilmemiştir) altına düştüğünde veya stokastik osilatör gibi bir gösterge sinyal çizgisini geçtiğinde olabilir.

Swing Trade içindeki “Swingler” Nelerdir?

Swing trade, iyimserlik ve karamsarlık döngüleri arasındaki hafta içi veya ay içinde meydana gelen swingler(salınımlar) temelinde bir menkul kıymete giriş ve çıkış noktalarını belirlemeye çalıştı.

Swing Trading, Day Trading’den Nasıl Farklıdır?

Günlük ticaret, adından da anlaşılacağı gibi, teknik analiz ve gelişmiş grafik sistemlerine dayalı olarak tek bir günde düzinelerce işlem yapmayı içerir.

Günlük ticaret, günde birkaç kez küçük karları çekmeyi ve bir gecede pozisyonları kapatmayı amaçlar. Swing trade yatırımcıları, pozisyonlarını günlük olarak kapatmazlar ve bunun yerine haftalarca veya aylarca veya daha uzun süre ellerinde kalabilirler.

Swing tüccarları ayrıca hem teknik hem de temel analizleri birleştirme eğiliminde olacaklardır.

Swing Trader’lar Tarafından Kullanılan Bazı Göstergeler veya Araçlar Nelerdir ?

Swing trader’lar, günlük veya haftalık mum grafikleri, momentum göstergeleri, fiyat aralığı araçları ve piyasa duyarlılığı ölçümleri üzerine yerleştirilmiş hareketli ortalamalar gibi araçları kullanırlar. Swing trader’lar ayrıca işlemlerinde baş-omuzlar ve fincan-ve-kulp gibi teknik desenler ararlar.

Swing Trade için Hangi Menkul Kıymet Türleri En Uygundur?

Bir swing trader, herhangi bir sayıda menkul kıymette başarının tadını çıkarabilirken, en iyi adaylar, büyük borsalarda en aktif olarak işlem gören hisse senetleri arasında yer alan büyük ölçekli hisse senetleri olma eğilimindedir.

Aktif bir piyasada, bu hisse senetleri genellikle geniş tanımlı yüksek ve düşük noktalar arasında salınacak ve swing trader birkaç gün veya hafta boyunca dalgayı bir yönde sürecek ve daha sonra hisse senedi yönünü tersine çevirdiğinde ticaretin karşı tarafına geçecektir. Swing trade işlemleri, aktif olarak işlem gören emtialarda ve forex piyasalarında da uygulanabilir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz