Parabolic SAR

3

J.Welles Wilder tarafından geliştirilmiş olan Parabolic SAR, daha çok pozisyon değiştirme yerlerinin tespitinde kullanılır. Ne zaman alım yapılacağı ne zaman satım yapılacağı ile ilgili bilgiler içerir.

SAR, Stop And Reversal kelimelerinin baş harfleridir ve tam karşılığı “Dur ve geri dön” dür.

Açığa satışında olduğu çift yönlü piyasalarda orta ve uzun vadalerde, özellikle de trend içeren dönemlerde kullanılmak üzere geliştirilen parabolic SAR, uzun hesaplamalar sonucu bulunan fiyat grafiği üzerindeki bir dizi noktalardan oluşur.

Grafiklerde fiyatların üzerine konulmuş olan noktalar “sat” anlamı taşır. Fiyatların altında gördüğümüz noktalarsa “al” anlamındadır.

Analizlerinde Parabolic SAR’ı kullananlar açısından önemli olan noktanın fiyatların altında yada üstünde oluşundan çok ne zaman yer değiştireceğidir. Yakalanmaya çalışılan alttan üste geçerek “sat”, yada üsten alta geçerek “al” sinyalini ürettiği noktalardır.

3 YORUMLAR

  1. Yakalanmaya çalışılan alttan üste geçerek “sat”, yada üsten alta geçerek “al” sinyalini ürettiği noktalardır.Merhaba bu yer degistirecegi noktalari nasil kestirecegiz?

    • Parabolik sar göstergesi sizinde bildiğiniz üzere noktalardan oluşuyor,eğer ki bu noktalar fiyat hareketlerini gösteren çubukların üstünde veya altında belirdiği zaman al veya sat sinyali üretirler. Nasıl kestirecez derken yalnış anlamadıysam bunu kestirmene gerek olmayacak zaten Nokta fiyat çizgisinin altında belirdiği zaman al üstünde belirdiği zaman ise sat sinyali üretecek ve noktanın üstte mi yoksa altta mı oluşacağını önceden kesin olarak kestiremezsin. Nokta oluşur oluştuktan sonra buna uyup uymamak sana kalmıştır. Al veya sat sinyali ürettiği zaman bunun tersi bir sonuç da ortaya çıkabilir. ADX göstergesiyle kullanıldığı vakit daha sağlıklı bir analiz yapılabilir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz