Vertical Horizontal Filter

0

Vertical Horizontal Filter, fiyatlardaki hareketlerin bir trend içerip içermediğini araştıran bir göstergedir. Bir trend varmıdır, varsa ne kadar güçlüdür gibi sorulara cevap aramaktadır.

VHF’nin hesaplanışında numaratör ve denominatör olarak adlandırılan iki değere ihtiyacımız vardır.

Numaratör, seçilen periyod içindeki görülen en yüksek değerle en düşük değerin farkıdır. Denominatör ise periyod içindeki her günün kapanışıyla bir önceki günün kapanışlarının farkının toplamlarıdır.

Bu iki değerin elde edilmesinden sonra numaratörün denominatöre bölünmesiyle VHF ye ulaşılmış olur.

0 ile 1 değerleri arasında değişen bu göstergenin yorumlanmasında VHF nin yükseldiği bölgelerde trendin güçlendiği, alçaldığı bölgelerde ise zayıfladığı kabul edilir. VHF nin yükselişi ise trendin yönünden bağımsızdır. Sadece aşağı veya yukarı, var olan trendin güçlendiğine işaret etmektedir.

VHF’nin çok yüksek veya çok düşük değerlere ulaşması da diğer göstergelerden biraz daha farklı değerlendirilmelidir. Yüksek değerlere ulaşan bir VHF, var olan trendin bir süre sonra zayıflayarak yataya gireceğine işaret ederken çok düşük değerlere ulaşan bir VHF de yeni bir trendin oluşmasına hazır olunması gerektiğine işaret etmektedir.

Kullanımındaki bir diğer fayda ise beraber kullanılacağı göstergelerin seçiminde ip uçları vermesidir.

VHF’nin yükselerek bir trend oluşumuna işaret ettiği dönemlerde MACD, MAV ve TRIX gibi orta vadede yararlı olabilecek göstergelerle kullanımı önerilirken, alçalarak sıkışık bir piyasaya işaret ettiği dönemlerde bu tür piyasalarda daha iyi çalışan RSI ve Stochastic gibi göstergelerin kullanımı daha uygun sonuçlar verecektir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz