Fibonacci Analiz Yöntemleri Nedir

0

Teknik analizde en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi de fibonacci analizleridir. Finonacci analizleri ünlü İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından geliştirilmiş bir takım sayı dizisine dayanmaktadır. Finansal piyasalarda sıkça kullanılan bu analiz yöntemleri sayı dizilerinin fiyat hesaplamalarında ve de zaman aralıkları gibi etkenlerde önemli sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
Fibonacci Hint-Arap sayıları ile aritmetik işlemler yapmanın Roma rakamları ile hesap yapmaktan çok daha basit ve verimli olduğunu farketmişti. Leonardo bütün Akdeniz bölgesini gezdi ve dönemin önde gelen Arap matematikçileri ile çalışma olanağı buldu. Leonardo yaklaşık olarak 1200 yıllarında bu seyahatinden döndü.1202 yılına gelindiğinde 32 yaşında, “hesaplama kitabı” anlamına gelen“Liber Abaci” isimli eserinde topladı. Yayınladığı bu eserinde Hint-Arap Sayı Sistemi’ni Avrupa’ya
duyurdu. Liber Abaci’de kapalı bir ortamdaki bir tavşan ailesinin artışını, her tavşan çiftinin bir ay sonra bir yavru yapıp onun da 1 ay sonra 1 yavru yapacağı gibi ideal varsayımlar altında hesaplanmasını gösterir. Bu problemin çözümünde tavşan çiftlerinin sayısının artışını gösteren sayı dizisi Fibonacci sayıları, diziye de Fibonacci dizisi denir.
Dizinin ilk sayı değeri 0, ikincisi 1 ve her ardışık elemanı da önceki iki elemanın değerinin toplamı alınarak bulunur ve bu halde ;
0, 1, 1(1+0), 2(1+1), 3(2+1), 5(3+2), 8(5+3), 13(8+5),21(13+8)… şeklinde artar.
Ayrıca Fibonacci dizisinin ilginç özellikleri vardır. Örneğin;
-Dizide her üçüncü sayı 2 ye, her dördüncü sayı 5 e ve her altıncı sayı 8 e bölünebilir.
-Fibonacci sayı dizisindeki herhangi bir sayının 1,618(altın oran) ile çarpımı bir sonraki sayıyı yaklașık olarak vermektedir. Sayılar büyüdükçe, yaklașma oranı daha da artmaktadır.
-Herhangi bir sayının 0,618 katı bir önceki sayıyı yaklașık olarak vermektedir. Yine sayı büyüdükçe, yaklașma oranı artmaktadır.
– Herhangi bir sayının 2,618 katı, iki sıra sonraki sayıyı vermektedir.
– Herhangi bir sayının 0,382 katı, iki sıra önceki sayıyı vermektedir.
– 1 ve 2 dıșında tüm sayıların dört katının bașka bir Fibonacci sayısı ile toplamı bașka bir Fibonacci sayısı verir.
Bu dizinin ileri elemanlarında, bir sonraki elemanın bir öncekine oranı “altın oran” adı verilen ve yaklaşık 1,618 (1:0,618) değerine eşit bir sayıyı verir.
Altın oran doğada bir çok canlı ve cansız varlıkda tespit edilebilmektedir. Varlıkların yapısında yer alan bu oranı ; çam kozalaklarında, papatya yapraklarında, ayçiçeği tanelerinin soldan sağa ya da sağdan sola sayılmasıyla elde edilen sayılarda, Mimar Sinan’ın bir çok eserinde, bir çok tabloda bu sayı dizilerini ve altın oranı tespit etmek mümkündür.
Altın Oran ve diğer katsayılar fiyat hareketlerinde de kullanılmaktadır. Orta ve uzun vadeli destek dirençlerde, düzeltme noktalarında dip ve zirvelerde bu oranlardan faydalanılmaktadır.
En çok kullanılan Fibonacci Analiz yöntemleri
1- Fibonacci Düzeltme Seviyeler ( Fibonacci Retracement )
2- Fibonacci Fanlar ( Fibonacci Fans )
3- Fibanacci Zaman Aralıkları ( Fibonacci Time Zones )

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz