Money Flow Inx

0

Money Flow Index, RSI’da olduğu gibi senedin iç gücünü ölçmeye çalışan bir göstergedir. Ancak RSI’dan farkı bunu işin içine volümü de katarak yapmasıdır.

MFI hesaplanırken bugünün en yüksek, en düşük ve kapanışının toplamının üçe bölünmesi ile bulunan ortalama fiyat, hacimle çarpılarak bugünün para girişi bulunur. Ardından ise bugünün ortalama fiyatıyla dünün ortalama fiyatları karşılaştırılır. Bugünün ortalama fiyatı dünkünün üzerindeyse para girişi
olduğu, altındaysa da para çıkışı olduğu kabul edilir. Periyot kadarlık bir süre içindeki para girişleri toplamından para çıkışları toplamı çıkarıldığında ise formüle koyacağımız para oranı elde edilmiş olur.

0 ile 100 arasında değerler alan MFI’nin yorumlanmasında 20 ve 80 seviyeleri referans çizgileri olarak kullanılabilir. Aynı Stochastic’de olduğu gibi 80 seviyesinin üzerine çıkan bir MFI değeri aşırı alıma işaret ederken 20 seviyesinin altındaki bir MFI değeri de aşırı satıma işaret etmektedir. Aşırı alım ve satım bölgeleri var olan trendin tersine dönmesi ihtimalinin yükseldiği bölgelerdir.

Yorumlamada kullanılan bir diğer yöntemse uyumsuzluklardır. Fiyatların yeni tepeler yaparak yükseldiği dönemlerde yeni zirveler yapamayan ve bir önceki tepelerin altında kalan bir MFI, yada fiyatların yeni dipler yaptığı dönemlerde yeni diplerle ona eşlik edemeyen bir MFI uyumsuzluğa daha doğru bir deyişle de var olan trendin yakın bir gelecekte sonlanacağına işaret etmektedir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz