İkili ve Üçlü Tepeler

0

İKİLİ VE ÜÇLÜ TEPELER

Genellikle yükselen trendlerin sonlarında görülmektedirler. Yükseliş trendinin biteceğine dair bir ipucu niteliği taşıyan formasyon bir zirvenin ardından gelen düzeltmeye, tepki alımıyla gelen ikinci bir zirvenin katılmasıyla oluşmaktadır. Genellikle aynı direnç seviyelerinden dönüş yaşanmaktadır.
Ancak bazı durumlarda belirli bir sapma miktarı kadar daha yüksek bir zirve ikinci tepede görülmektedir. İkinci tepenin ardından gelen sert satış baskısıyla tepeden başlayarak düzeltmelere kadar olan mesafe hedef olark belirlenmektedir.
Formasyon genellikle “M” şekline benzemektedir. Bu yüzden “M” formasyonu olarakta
adlandırılabilir. Formasyonun tamamlanmasıyla yükseliş trendinin tersi yönünde poziyon alınır. Trendin devamlılığının sonra erdiği yeni trendin düşüş yönünde olacağı algısıyla piyasa aşağı çekilmeye başlar. Ancak forex piyasasında hareket, bir süre geri çekildikten sonra yani kısa süreli bir düşüş trendi oluşturduktan sonra trend yönünde devam ettiği de görülebilmektedir.
Dolayısıyla formasyonda hem ikinci tepenin birinci tepe zirvesini geçme olasılığına hem de yaşanacak düşüş trendinin kısa süreli olabileceği ihtimaline dikkat edilmesi gerekmektedir.
Aynı zamanda formasyon üçlü tepe şeklinede dönüşebilmetedir. Sık görülmese de ikili zirvenin dönüşünde piyasada bir tepki alımı oluşabilmektedir. Bu sayede yeniden yükselen fiyatlar genellikle ilk zirve seviyesine taşınarak üçüncü bir tepe oluşturabilirler. Böylece tamamlanan formasyon yeniden trendin tersi yönünde hareketine başlar. İkili tepede olduğu gibi üçlü tepede de tepelerden destek seviyesine kadar olan mesafe kadar bir hedef belirlenebilir.
Örnekte de görüldüğü üzere EUR/USD paritesi yükseliş hareketinden sonra ulaştığı zirvede direncini geçememiş ve bir toparlanma hareketi gerçekleştirmiştir. Ardından gelen tepki alımları ile aynı zirveye taşınan parite bu zirveden gelen satışlarla formasyonu tamamlanmıştır. Formasyonun ardından trendin yönü değişmiş ve aşağı hareket başlamıştır. Gelen sert satışlar hedef seviyesine ulaşılmasını sağlamıştır.

ikiliveuclutepeler

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz