Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu

1

Ters omuz baş omuz formasyonu ( tobo formasyonu ) Teknik analizde kullanılan en popüler ve güvenilir yapılardan biridir.

Adından da anlaşılacağı gibi baş ve omuza benzer bir şekle sahiptir. Bu formasyon genellikle fiyat eğiliminde bir değişikliğe işaret eder. Bu gerçekleştiğinde, menkul kıymetin önceki düşüş trendine karşı hareket etmesi muhtemeldir.

Altın Piyasasında Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu

Ters omuz baş omuz formasyonu, 2 benzer düşük (omuz adı verilir) ve baş adı verilen daha yüksek bir düşük ile karakterize edilir. Boyun çizgisi, omuzlar ve baş arasındaki üst kısımlar tarafından belirlenir. Fiyat boyun çizgisini aşabilir, ancak fiyat boyun çizgisine geri döndüğünde bunu yansıtacaktır. Aşağıda bu kalıbı gösteren bir resim bulabilirsiniz.

tobo formasyonu

Bu model bir düşüş trendinin dibinde oluşmuştur ve bir trendin tersine dönme modeli olarak kabul edilir, çünkü formasyonun tamamlanmasından sonra fiyat yükselmeye devam eder. Bu desen, özellikle ikinci omuzdan sonra yaka geçildiğinde işe yarar.

Bu oluşumda 4 adım vardır. Görüldüklerinde, model trendin tersine döndüğünü gösterir.

İlk adım sol omuzu oluşturmaktır. Bu, varlığın fiyatı yeni bir dibe ulaştığında ve yeni bir zirveye (Aralık ortası) geri döndüğünde meydana gelir.

İkinci adım kafayı oluşturmaktır. Bu, yeni bir düşük oluştuğunda (sol omuzda bir öncekinden daha düşük) ve fiyat sol omuz üstündeki seviyeye yaklaştığında (Şubat başı) olur.

Üçüncü adım, sağ omzu oluşturmaktır. Başka bir yeni dip oluşturuldu, ancak öncekinden daha yüksek (kafada) ve sol omuzda (Mart ortası) oluşan alt seviyeye yakın bir yerde.

Dördüncü adım tüm kalıbı tamamlar. Fiyat boyun çizgisinin üzerine yükselir ve bu daha sonra baş ve omuzlar arasındaki iki üst kısım tarafından oluşturulan bir destek çizgisi haline gelir.

Bu oluşumu tamamladıktan sonra, bir an için düşse bile (Mart ayının son günlerinde olduğu gibi) fiyatın yükselmeye devam etme olasılığı yüksektir. Kısa bir düşüş döneminden sonra, boyun çizgisinden sekecek ve tekrar yükselmeye başlayacaktır. Boyun çizgisi kırılmasından sonra fiyattaki bu düşüş, ” doğrulama ” olarak adlandırılır . Bu hareket, oluşumumuz ve yeni destek seviyemiz (boyun çizgisi) için bir testtir. Endişe verici olabilir, ancak fiyat destek hattımızı kırmadığı sürece, oluşumumuz doğrulanır ve trenddeki güçlü bir değişim sinyali olarak kabul edilebilir (düşüş trendinden yükseliş trendine).

Ancak bu testin tamamlanmasını beklemek ve çok hızlı pozisyon almamak önemlidir çünkü ana hamle bu testten sonra gerçekleşecektir.

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonunun Onaylanması

Birçok tüccarın yanlışa düştüğü nokta, ikinci omuz oluşur oluşmaz formasyonun onaylandığını düşünmeleridir. Desen bu aşamada şekillenmeye başlasa da , piyasa boyun çizgisi direncinin üzerinde kapanana kadar onaylanmaz .
Hangi zaman diliminde bir kapanış olmalı diye soracak olursak şayet, Bu , boyun çizgisi direncine en çok saygı gösteren zaman periyoduna bağlı bir durum olacaktır. Boyun çizgisinin kırılması yalnızca kapanış bazında onaylanır. Dolayısıyla, formasyon 4 saatlik bir grafikte oluşuyorsa, alınıp satılabilir bir formasyon haline gelmesi için boyun çizgisinin üzerinde 4 saatlik bir kapanış beklemeniz gerekir.
Aşağıdaki resim, modelin onaylandığı noktayı göstermektedir.

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonunun Onaylanması

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonunda Hacim

Trendin doğrulanmasında hacim önemli bir rol oynar. Omuz baş omuz formasyonunun aksine, tobo formasyonunun oluşumundaki hacimle ilgili katı kurallar yoktur. Ancak önemli değişikliklere (düşük, zirveler veya boyun çizgisinde kırılma) yüksek hacim eşlik etmelidir. (Fiyat boyun çizgisini kırdığında hacim hareketine dikkat edin).

Hacim, bir gösterge ( OBV , Chaikin Money Flow ) yardımıyla veya sadece her bir tepe ve dip noktasıyla ilişkili mutlak seviyeleri analiz ederek ölçülebilir.

  • Modelin ilk yarısındaki hacim seviyeleri, ikinci yarısından daha az önemlidir. Sol omuzun düşüşündeki hacim genellikle oldukça ağırdır ve satış baskısı oldukça yoğundur. Başın dibini oluşturan düşüş sırasında bile satışların yoğunluğu devam edebilir. Bu düşüşün ardından, ilerlemeler sırasında genişleme aramak için sonraki hacim kalıpları dikkatle izlenmelidir.
  • Başın alt kısmından ilerleme, hacimde bir artış ve/veya daha iyi gösterge okumaları göstermelidir, örneğin, CMF > 0 veya OBV’de artış. Reaksiyon yüksekliği ikinci boyun çizgisi noktasını oluşturduktan sonra, sağ omuzun düşüşüne hafif hacim eşlik etmelidir. Bir avanstan sonra kar elde etme deneyimi yaşamak normaldir. Hacim analizi, normal kar alma ve ağır satış baskısı arasında ayrım yapmaya yardımcı olur. Geri çekilmedeki hafif hacim ile CMF ve OBV gibi göstergeler güçlü kalmalıdır. Hacim için en önemli an sağ omzun alt kısmından ilerlerken meydana gelir. Bir kopuşun geçerli sayılması için, avans ve kopuş sırasında bir hacim genişlemesi olması gerekir.

Bunu daha net görmek için aşağıdaki tabloya bakın. Başın ve sağ omzun daha yüksek hacimde oluştuğuna dikkat edin.

ters omuz baş omuz formasyonu

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu Fiyat Hedefi

Bu oluşumun bir diğer çok kullanışlı özelliği de objektif fiyatı (hedef fiyat) hesaplamamıza izin vermesidir.

Bu, onaylanmış (veya doğrulanmış) bir modele göre fiyatın nereye gittiğinin bir ölçüsüdür. Fiyatın yönünü zaten bildiğimizden (onaylanan modelden), şimdi bu hareketin ne kadar büyük olacağına dair minimum bir değer tahmin edebiliriz.

İşte basitleştirilmiş yöntem. Başın 128 dolar seviyesinde ve boyun çizgisinin 141 dolar (sonunda) olduğunu varsayalım. Hedef fiyat, boyun çizgisi seviyesinin sonundaki ve boyun çizgisi ile baş altı arasındaki farkın (yukarıdaki grafikte kırmızı çizgi ile işaretlenmiştir) toplanmasıyla hesaplanır. Bizim durumumuzda 141 $ (yaka seviyesinin sonu) + 12 $ (yaka ve baş arasındaki fark) = 153 $ ( fiyat hedefi – üst kırmızı çizginin üst ucunda) olacak. Bu, grafikte kırmızı çizgiler kullanılarak gösterilir. Üstteki kırmızı çizginin 153 dolardan biraz daha yüksek bittiğini ve bunun grafikte kullandığımız logaritmik ölçek nedeniyle (doğrusal ölçeğin aksine) olduğunu unutmayın. Tabloda olduğu gibi, büyük hareketler için günlük ölçeği daha iyidir. Bu yüzden detaylı yöntemi kullanmamız gerekiyor.

Ayrıntılı yöntem, aralığı göreceli olarak hesaplar. İlk adım, boyun çizgisinin başın üstünde ne kadar yüksek olduğunu (göreceli olarak) hesaplamak ve ardından bunu boyun çizgisinin sonuna uygulamaktır. Burada 140 $ / 128 $ = 1.09375 ve 141 $ * 1.09375 = 154.22 $ var

Grafikte görebileceğimiz gibi, fiyat artışı 154 dolara çok yakın bitti, bu nedenle bu tahmin oldukça doğruydu. Bununla birlikte, hedefler genellikle doğru olsa da, bunları yaklaşık olarak kullanmayı tercih ederiz (örneğin, yukarıdaki örnekte GLD’nin muhtemelen 150 $ ‘ın üzerine çıkacağını söyleyebiliriz). Hedef fiyatı katı bir değer olarak değil, rallinin ne kadar güçlü olabileceğinin bir işareti olarak görüyoruz. Kural basit: kafa ne kadar düşükse, fiyat o kadar yüksek olur.

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu ile Nasıl Ticaret Yapılır?

Ters omuz baş omuz formasyonu ile işlem yapmak söz konusu olduğunda iki seçenek ön plana çıkmaktadır.
Bunlardan ilki, sağ omuz tamamlandıktan sonra, fiyat boyun çizgisini aştığında bir satın alma emri girmeyi düşünebilirsiniz. Yanlış bir kırılmayı önlemek için piyasaya girmeden önce bir mumun boyun çizgisinin üzerinde kapanmasını bekleyin.
Kapanışı beklemeden, fiyat hareketinin boyun çizgisinin üzerine çıkması, satın alma siparişinizi tetiklemesi ve daha sonra hiç kapanmadan boyun çizgisinin altına yerleşmesi mümkündür.
Kullanılan ikinci yöntem ise , fiyatın boyun çizgisinin üzerinde işlem görmesini beklemek (direncin üzerinde bir mum kapanışı) ve ardından boyun çizgisinin yeniden testinde bir satın alma emri vermeye çalışmaktır (kırık direnç şimdi destek olur).

Ters omuz bas omuz formasyonu ile nasıl işlem yapılır

İkinci ve tercih edilen giriş stratejisi, kırık boyun çizgisinin yeni destek olarak yeniden test edilmesinde bekleyen bir satın alma emrini gösterir. Unutmayın, “101 ticareti” eski direncin yeni destek haline geldiğini ve bunun tersi olduğunu söylüyor ve yukarıdaki AUDUSD grafiğinde tam olarak bu oldu.

Özetlemek gerekirse, ters omuz baş omuz formasyonu (tobo formasyonu) mevcut altın boğa piyasasında birkaç kez görülmüştür ve aslında teknik analizde oldukça yaygındır. Genellikle güçlü ve sağlam sinyaller verir, ancak belirli bir işleme sermaye taahhüdünde bulunmadan önce dikkatli olunmalı ve onay için beklemelisiniz (boyun seviyesinin üzerinde kırılma). Diğer tekniklerden onay aramak da iyi bir fikir olabilir.

İlgili terimler:

1 Yorum

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz