Ease Of Movement

0

Ease of Moment göstergesinin amacı düşük bir işlem hacmiyle bile kolayca hareketlenen senetleri bulmak gibi görünsede asıl amaç fiyatların işlem hacmine olan duyarlılığını ölçmektir. Daha doğru bir deyişle fiyatlar ile işlem hacmi arasındaki ilişkiyi ortaya koyan bir göstergedir.

EOM’un hesaplanması sırasında elde etmemiz gereken ilk değer olan “orta nokta hareketi”, bugünün yükseği ve düşüğü toplamının ikiye bölümünden, dünün yüksek düşük farkının ikiye bölümünün çıkarılmasıyla elde edilir. İkinci değerimiz olan “kutu oranı” ise bugünkü hacmin bugünün yüksek düşük farkına bölünmesiyle
bulunur. Bulduğumuz ilk değerin ikinciye bölümü de bize EOM’u verir.

Yorumlamada yüksek EOM değerleri düşük işlem hacminin bile önemli miktarda bir yükselişe yol açtığı bölgeleri, düşük EOM değerleri ise düşük işlem hacminin bile önemli miktarda düşüşe yol açtığı bölgeleri göstermektedir. Fiyatların fazla hareket etmediği yada hareketlerin yüksek hacimle gerçekleştiği bölgelerde ise EOM sıfır seviyesi civarlarında dolaşacaktır.

Bir diğer yöntem ise sıfır referans çizgisinin al sat sinyallerinin üretilmesinde kullanılmasıdır.
Bu yöntemde EOM’un sıfır seviyesini yukarı doğru kesip üzerine çıkışı “al”, aşağı doğru kesip altına inişi ise “sat” sinyali olarak kabul edilir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz