Libra Formasyonu Nedir ?

0

Libra Formasyonu omuz baş omuz ve ters omuz baş omuz formasyonlarının bozulmuş hali diyebiliriz. Libra ingilizce terazi demek olduğu ve formasyon biraz daha teraziye benzediği için formasyona libra formasyonu denmektedir.

Libra Formasyonu çok etkili bir dönüş paternidir. Fiyatın bir alandan bir noktadan geri döneceğini beklediğiniz durumlarda, düşük zaman dilimlerinde bu patern ile karşılaşırsanız bu durum sizin için bir işleme giriş işareti olabilir.

Başarı yüzdesi olarak yüksek yüzdeli formasyonlardan biri diyebiliriz. Tüm zaman dilimlerinde ve finansal enstrümanların hepsinde çalışan bir formasyondur.

Libra obo ve tobo formasyonları ile çok fazla karıştırılmaktadır.

Libra formasyonunda yine obo ve tobo formasyonlarında olduğu gibi omuz-baş-omuz fiyat hareketlerinin oluşması gereklidir. Buradaki fark ise omuzların tepe noktaları aynı seviyede olurken omuzların diplerinde farklılığın olmasıdır, ikinci omuzun dip noktası birinci omuzun dip noktasından daha aşağıda olmasıdır.

Libra formasyonunda işlem nasıl açılır?

Hatırlayacak olursak yükselen bir trendde OBO formasyonu bakmamız gerekiyordu. OBO formasyonunda oluşan boyun çizgisi hiç bir şekilde aşağı yönlü olmamalı, ya eşit olacak ya da yukarı eğilimli olacak. TOBO da ise bunun tam tersi geçerli. Yani düşen bir trendde boyun çizgisi mutlaka ya aşağı eğilimli olacaktı ya da eşit olacaktı. Eğer yukarı yönlü bir boyun çizgisi olursa TOBO formasyonu geçersiz diyorduk.

İşte burada Libra formasyonunun birinci kuralı aşağıdaki görselde görüldüğü gibi obo ve tobo formasyonlarında oluşan boyun çizgisinin kırılması.

Boyun çizgisinin altında bir mum kapanışla birlikte boyun çizgisi kırıldıktan sonra Libra Formasyonuna göre fiyatın yapacağı bir düzeltme hamlesiyle geri döneceği bölgeyi belirleyecek olursak şayet ;

Baş noktasından boyun çizgisinin kırılıp fiyatın dönmeden önceki dip noktasına bir fibo çiziyoruz. Fiyatın 0,618 ve 0.786 aralığından dönmesini bekliyoruz.

 

libra formasyonu nedir

 

TERS LİBRA FORMASYONU

Bu formasyonun kuralları da tıpkı yukarıda belirttiğimiz örnekte olduğu gibi geçerlidir.

TOBO ararken ne yapıyorduk mesela bir omuz-baş-omuz olmasını bekliyorduk. Aşağı verdiğimiz şekilde göreceğiniz üzere ikinci omuz oluşurken boyun çizgisi hizasında bir oluşum meydana gelmemiş ve fiyat hareketi boyun çizgisini kırıp birinci omuzun yukarısında bir düzeltme hamlesi yapmış. Dolayısıyla burada bozulmuş bir tobo formasyonu mevcut hale gelmiş.

Ters Libra FormasyonuBurada bir libra formasyonu oluşmuş durumda. Artık biz burada nereden işleme girmemiz gerektiğine bakmamız lazım.

Kuralımız neydi ; Birinci omuzun en düşük mum kapanışı ve 2. omuzun en düşük iğne ucunun olduğu alan bizim işleme giriş noktamızı oluşturacak. Tabi bunu yaparken aynı zamanda fibonacci retracement aracıyla fiyatın geri döneceği noktayı teyit ediyoruz. Fibonacci retracement aracını alıp baş noktasından ikinci omuzun en tepe noktasına doğru aracı uyguluyoruz. Burada geri çekilmenin 0.618 veya 0.786 dan dönmesini bekliyoruz.

Görüldüğü gibi Libra formasyonu çok güzel fırsatlar sunuyor. Tüm enstrumanlarda, her yerde bu formasyona rastlanılır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz