Döviz Piyasasında Harmonik Ticaret Kalıpları Rehberi

0

Ticari kariyeriniz boyunca mutlaka bazı grafik desenler eşliğinde ticari işlemler yapmışsınızdır. Çift Üstler, Çift Altlar, Baş ve Omuzlar vs. hepimiz bunları biliyoruz. Bu nedenle, bugün grafik desenleri bilgimizi bir sonraki seviyeye taşıyacağız. Bu makalede ticaret desenlerine göre biraz daha gelişmiş olan Harmonik Desenler hakkında önemli bilgiler bulacaksınız. Her ne kadar fark edilmeleri zor olsa da, bu modeller düzgün bir şekilde analiz edildiğinde oldukça karlı ticaret fırsatlarına yol açabileceğinden, kesinlikle onları izlemeye değerdirler. Bu yazıda harmonik desen ticaretinin nasıl uygulanacağını göreceğiz.

Makalede neler var ?

Forex’te Harmonik Desenler

Harmonik grafik desenleri harmonik olarak kabul edilir, çünkü bu yapılar Fibonacci sayı serileri ile ayrılmaz bir ilişkiye sahiptir. Tanımlanan harmonik desenler önemli Fibonacci seviyelerine uygundurlar. Bildiğiniz gibi, Fibonacci sayıları doğal dünyada her yerde görülebilir ve bu harmonik oranlar finansal piyasalarda da mevcuttur.
Döviz piyasasında harmonik ticareti, bir avuç grafik figürünün tanımlanmasını ve analizini içerir. Çoğu durumda, bu modeller dört fiyat hareketinden oluşur, hepsi belirli Fibonacci seviyelerine uygundur. Bu nedenle, harmonik grafik desenleri daima Fibonacci Retracement ve Extensions araçları kullanılarak analiz edilmelidir.
Daha eğimli olanlar için, çeşitli harmonik ticaret modellerini otomatik olarak algılayacak birkaç harmonik göstergesi ve yazılım programı da vardır. En çok işlem gören harmonik desenler Gartley deseni, Yarasa Deseni, Kelebek Deseni , Cypher deseni ve Yengeç desenleridirler.

Gartley Harmonik Grafik Deseni

Gartley deseni H.M Gartley tarafından ‘Borsada Kârlar’ “adlı kitabında tanıtıldı. Gartley deseninden kitapta tam olarak 222. Sayfada bahsedildiği için , Gartley desenine bazen Gartley 222 denir.

Yani Gartley deseni bilinen en eski harmonik desendir ve diğer tüm harmonik desenler Gartley deseninin bir modifikasyonudur. Şimdi Gartley formasyonu içindeki kısımlara bakalım:
XA: Bu hareket grafik üzerinde herhangi bir hareket olabilir ve harmonik desenin bir parçası olabilmesi için bu hareketin özel bir kuralı yoktur.
AB: Bu hareket XA hareketinin tersidir ve XA hareketinin yaklaşık% 61.8’i olmalıdır.
BC: Bu fiyat hareketi AB hareketinin tersi olmalı ve AB hareketinin% 38.2 veya% 88.6’sı olmalıdır.
CD: Son fiyat hareketi BC’ye zıttır ve BC AB’nin% 38.2’siyse BC hareketinin% 127.2’si (uzantısı) olmalıdır. BC, AB’nin% 88.6’sı ise, CD BC’nin% 161.8’i (uzantısı) olmalıdır.
AD: A ve D arasındaki toplam fiyat hareketi XA’nın% 78,6’sı olmalıdır
Aşağıdaki görüntü bir Boğa ve Ayı Gartley modelini göstermektedir:

Yukarı resimdeki siyah çizgiler grafik desenlerinin dört fiyat hareketini göstermektedir. Mavi çizgiler ve yüzde değerleri, bu düzeylerin her biri arasındaki geri çekme ilişkisini gösterir. Yeşil oklar desenin potansiyel fiyat hareketini gösterir.

Yarasa Harmonik Grafik Deseni

Yarasa harmonik deseni Gartley deseninin bir modifikasyonudur ve Scott Carney tarafından keşfedilmiştir. Çizgiler biraz daha simetrik olup desenin en önemli oranı% 88.6 Fibonacci retraksiyonudur:

XA: Bu grafik üzerinde herhangi bir hareket olabilir ve harmonik desenin bir parçası olabilmesi adına bu hareket için özel bir koşul yoktur.
AB: Bu hareket XA hareketinin tersidir ve XA’nın yaklaşık% 38.2 veya% 50.0’ı olmalıdır.
BC: Bu hamle AB hamlesinin tersi olmalı ve AB hamlesinin% 38.2 veya% 88.6’sı olmalıdır.
CD: Son fiyat hareketi BC’nin tersidir ve BC AB’nin% 38.2’siyse BC hareketinin% 161.8’i (uzantısı) olmalıdır. BC AB’nin% 88,6’sı ise, CD BC’nin% 261,8’i (uzantısı) olmalıdır.
AD: A ve D arasındaki toplam fiyat hareketi XA’nın % 88.6’sı olmalıdır
Boğa ve ayı Yarasa harmonik grafik desenleri şu şekilde görünür:

Gördüğünüz gibi, Yarasa harmonik deseni Gartley desenine benzer, ancak geri çekilme seviyeleri farklıdır. Bitiş D bacağı ilk XA hareketi içinde yer aldığı için her ikisi de dahili desenler olarak kabul edilir.

Kelebek Harmonik Grafik Deseni

Bu, aynı dört fiyat hareketinden oluşan Gartley harmonik deseninin bir başka modifikasyonudur.

XA: Bu grafik üzerinde herhangi bir hareket olabilir ve harmonik desenin bir parçası olabilmesi adına bu hareket için özel bir koşul yoktur.
AB: Bu hareket XA hareketinin tersidir ve XA’nın yaklaşık% 78.6’sı olmalıdır.
BC: Bu hamle AB hamlesinin tersi olmalı ve AB hamlesinin% 38.2 veya% 88.6’sı olmalıdır.
CD: Son fiyat hareketi BC’nin tersidir ve BC AB’nin% 38.2’siyse BC hareketinin% 161.80’i (uzantısı) olmalıdır. BC AB’nin% 88.6’sı ise, CD BC’nin% 261.80’i (uzantısı) olmalıdır.
AD: A ve D arasındaki toplam fiyat hareketi XA’nın% 127 veya% 161.80’i olmalıdır
Boğa ve Ayı Kelebek harmonik grafik desenleri şu şekilde görünür:

Kelebek harmonik grafik deseninin, AD hareketinin ilk fiyat hareketinin (XA) ötesine geçmesi gerektiğini gösterdiğine dikkat edin . Bu şekilde, Kelebek harmonik paterni harici bir oluşum olarak kabul edilir.

Yengeç Harmonik Grafik Deseni

Yengeç harmonik deseni ile Kelebek grafik deseni arasında bazı benzerlikler vardır. Yengeç deseni aslında yanlara doğru uzanan bir Kelebek gibi görünür.
Yengeç ayrıca, son fiyat hareketinin bir Fibonacci uzantısının kullanılması gereken ilk hareketin ötesine geçtiğini ileri sürüyor. Deseni tanımlamak için kullanılan Fibonacci seviyeleri aşağıda açıklanmaktadır:
XA: Bu grafik üzerinde herhangi bir hareket olabilir ve harmonik desenin bir parçası olmak için bu hareket için özel bir gereklilik yoktur.
AB: Bu hareket XA hareketinin tersidir ve XA’nın yaklaşık% 38.2 veya% 61.8’i olmalıdır.
BC: Bu hamle AB hamlesinin tersi olmalı ve AB hamlesinin% 38.2 veya% 88.6’sı olmalıdır.
CD: Son fiyat hareketi BC’nin tersidir ve BC AB’nin% 38.2’siyse BC hareketinin% 224’ü (uzatma) olmalıdır. BC AB’nin% 88.6’sı ise, CD BC’nin% 361.80’ini (uzatma) sağlamalıdır.
AD: A ve D arasındaki toplam fiyat hareketi XA’nın% 161.80’i olmalıdır
Crab harmonik grafik deseni şu şekilde görünür:

Cypher Harmonik Grafik Düzeni

Cypher grafik deseni, daha önce tartıştığımız diğer grafik desenlerine benzer, ancak belirli bir farkı vardır. Cypher grafik deseninin BC hareketi XA hareketinin ötesine geçer. Bu, BC çıktısını ölçmek için AB’de bir uzatma seviyesi kullandığımız anlamına gelir. Aşağıda Cypher patern düzeltme seviyelerinin listesini bulacaksınız:
XA: Bu grafik üzerinde herhangi bir hareket olabilir ve harmonik deseninin bir parçası olması için bu hareketin özel bir kuralı yoktur.
AB: Bu hareket XA hareketinin tersidir ve XA’nın% 38.2 veya% 61.8’i olmalıdır.
BC: Bu hamle AB hamlesinin tersi olmalı ve AB hamlesinin% 113.0 ila% 141.4’ü arasında olmalıdır.
CD: Son fiyat hamlesi BC’ye zıttır ve genel XC hamlesinin% 78,6’sı olmalıdır.
Boğa ve Ayı Cypher formasyonunun yapısına bakınız.

Yine, bu modelin önemli düşüncesi, BC hareketinin XA’nın ötesine geçmesi ve AB’nin bir uzantısı olmasıdır. Bu nedenle, CD’yi BC’de değil, XC’nin düzeltmesiyle ölçüyoruz. Bunun nedeni, genel hareketin kısmi BC’den daha büyük olan XC olmasıdır.
Şimdi bir grafik üzerinde birkaç harmonik ticaret örneği belirleyelim.

Analiz Edilen Harmonik Grafik Oluşumları

Aşağıdaki görüntü, bir mum grafiğindeki gerçek bir harmonik desen örneği verecektir :

Mayıs 2015 için USD / CAD döviz çiftinin H4 çizelgesidir. Baktığımız oluşum bir Kelebek desenidir.
Bir yükseliş XA hareketi ile başlıyoruz. Sonra XA hareketinin% 78.6’sı olan tam tersi bir AB hareketi geliyor. Bir sonraki BC hareketi AB’nin tersidir ve AB’nin% 88,6’sını alır. CD BC’nin% 161.8’ine ve XA’nın% 127’sine ulaşır.
Bu geri çekilme seviyeleri, yükselen bir Kelebek grafik modelinin varlığını doğrular. Gördüğünüz gibi, USD / CAD fiyatı modelin onaylanmasından sonra önemli bir artış kaydediyor.
Şimdi başka bir tanesine bakalım:

Kasım – Aralık 2012 için EUR / USD paritesinin, yükselen Cypher harmonik paternini gösteren H4 grafiği.
XA hareketinin yaklaşık% 38.2’sini alan AB hareketiyle başlıyoruz. Ardından, AB hareketinin yaklaşık 141.4 uzantısına ulaşan BC hareketi geliyor. Tanımladığımız son hareket, büyük XC hareketinin yaklaşık% 78.6’sı olan CD hareketidir. Boğa Cypher modelini bu şekilde tanımlarız. Gördüğünüz gibi, D noktasını oluşturduktan sonra, EUR / USD fiyatı sabit bir fiyat artışına başlıyor.

Harmonik Grafik Desenlerini Kullanarak İşlem Stratejisi

Harmonikler ile ticaret yaparken, D Noktasındaki giriş noktasını tanımak önemlidir, ancak sağlam bir çıkış stratejisine sahip olmak da aynı derecede önemlidir. Basit risk yönetimi kurallarını içeren harmonik kalıplar ile nasıl işlemler yapabileceğimize bakalım.

Harmonik Desenler İle İşlem Yaparken Zarar Durdur Emri

Harmonik bir oluşum belirledikten sonra bir ticareti yönetmek için birkaç farklı yöntem vardır. Uygulamanın basit ama etkili bir yöntemi, D noktasında fiyat onayını beklemek ve o andaki salınım noktasının hemen ötesine bir durdurma kaybı koymak olacaktır. Aşağıdaki resme bir göz atın:

Bu grafik, yükselen Kelebek grafik deseniyle aynı olan ilk örnektir. Bu kez, modelin ticaretini yaparken bir Zarar Durdur emrinin verilmesi gereken potansiyel yeri belirttik. Stop’un aşağıdaki fiyat artışına kıyasla nispeten sıkı olduğuna dikkat edin. Bu, modelde işlem yaparken çok cazip bir risk-getiri oranı sağlar. Bu yüzden harmonik oluşumlar ticaret için çok büyük grafik kalıplarıdırlar. Karar verilecek çok az şey var, çünkü harmonik desenlerdeki Fibonacci ilişkileri bize potansiyel dönüm noktasının tam yerini veriyor. Fiyat bu noktanın ötesine geçerse, desen başarısız olur ve biz sadece pazara girmeyiz.

Harmonik Desenlerle İşlem Yaparken Kâr Bölgeleri Alın

Pazara ne zaman gireceğimizi ve zarar durdur emrini nereye koyacağımızı bildiğimiz için, işlemde ne kadar kalmamız gerektiğini tartışmanın zamanı geldi. Şimdi harmonik grafik modelinin potansiyel hedef seviyelerini tanıyalım.
Tahmin edebileceğiniz gibi, harmonik bir desenin hedefleri desenin kendi seviyeleri ile ilişkili olmalıdır. Şimdi bu hedef seviyeleri boğa Kelebek örneğimize ekleyelim:

Yine, bu USD / CAD’deki aynı boğa Kelebek örneğidir. Bu kez, Kaybı Durdur seviyesine ek olarak, fiyat hareketinin önüne dört potansiyel hedef ekledik.
İlk hedef grafikteki B noktasıyla ilgilidir. AB düşüşü sırasındaki fiyat düşüşünü gösteren düzeydir. İkinci hedef, grafikteki C noktasını ve BC artışından sonraki en yüksek fiyatı işaretler. Üçüncü hedef, XA artışının bir sonucu olarak ortaya çıkan en yüksek hedeftir. Gördüğünüz gibi, bunlar Kelebek modelinin seviyeleriyle ilgili üç hedef. Bununla birlikte, önceki hedefleri tamamladığımız durumlarda daha sonra hangi fiyat seviyesinin hedeflenmesi gerektiği de dördüncü fiyat hedefimizdir. Dördüncü hedef, CD fiyat hareketinin% 161.8 uzatma seviyesi ile gösterilir.
Bu örnekte fiyat artışının dördüncü hedefin ötesinde devam ettiğine dikkat edin. Bu nedenle, fiyat zayıflama belirtileri gösterene kadar uzun pozisyonda kalmak için bir takip eden zarar durdur emri de kullanılabilir. Unutmayın, harmonik kalıpların ticaretinde kar hedeflerinizi yönetmenin standart bir yolu yoktur, ancak hangi çıkış yöntemini kullanırsanız kullanın tutarlılığı korumak önemlidir.
Bazı teknik analiz yöntemiyle ticari işlemler yapan tüccarlar harmonik sinyalleri onaylamak için ek göstergeler kullanmayı severler. Harmonikler ile işlem yapılması sırasında çıkış sinyalleri almak için daha popüler işlem göstergelerinden bazıları Hareketli Ortalamalar, MACD veya Stokastiktir. Ek olarak, harmonik oluşumlarla birlikte daima yüksek zaman dilimli Destek ve Direnç seviyelerine dikkat edilmelidir. Ayrıca, harmonik grafik modelleri işlemlerinde daha fazla fiyat hedefini belirlemek için daha yüksek Fibonacci genişletme seviyeleri kullanılabilir.

Harmonik Kalıplar İle Yapılan İşlemlerde Zarar Durdurma Seviyesini Ayarlama

Harmonik kalıplar eşliğinde yapılan ticari işlemlerde diğer bir önemli husus da, daha büyük fiyat hareketlerinden yararlanmak ve fiyatlar hedeflediğimiz yönde hareket etmeye başladıkça sermayeyi korumak için bir takip eden zarar durdurucu kullanılmasıdır. Kârları kilitlemek için Zarar Durdur’u fiyat işlemine göre değiştirmeniz iyi bir fikir olacaktır. Aşağıdaki resim, Zarar Durdur emrinizi fiyat hareketine göre nasıl ayarlayacağınıza ilişkin bir örnek gösterecektir:

Boğa Kelebek desenli aynı USD / CAD grafiğini kullanıyoruz.
Fiyat bir hedefi her tamamladığında, Kaybı Durdur emrini hedef molası sırasında en düşük tabanın altına yerleştirilecek şekilde ayarlarız. Yukarıdaki grafikte, bunun dördüncü hedef tamamlandıktan sonra bile pazarda kalmamızı garanti ettiğini görüyoruz.

Sonuç

• Harmonik grafik desenleri, Fibonacci sayılarına dayanan gelişmiş bir grafik desen analizidir.
• Temel harmonik desenleri birbirine zıt dört fiyat hareketinden oluşur. Dört ayağa XA, AB, BC ve CD denir.
• Harmonik desenler arasındaki fark, izledikleri veya genişlettikleri Fibonacci seviyeleridir .
• Bilinen en eski harmonik patern Gartley paternidir. Diğer harmonik grafik figürleri Gartley modelinin Fibonacci modifikasyonlarıdır. Bunlar:
• Yarasa Deseni
• Kelebek deseni
• Yengeç Deseni
• Cypher Deseni
• Harmonik kalıplar veya bu konudaki herhangi bir strateji ile ticaret yaparken daima sağlam risk yönetimi kuralları uygulamalıyız.
• Zararı Durdur, fiyat kalıbı doğruladıktan ve hareketi tersine çevirdikten sonra D noktasının hemen ötesine yerleştirilmelidir.
• Harmonik kalıplar eşliğinde ticaret yaparken kullanabileceğiniz dört hedef vardır – A, B ve C salınım seviyeleri ve CD fiyat hareketinin% 161.8 Fibonacci uzantısı.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz