Volume Oscillator

0

Volume Oscillator, hisse senedi işlem hacminin biri uzun biri kısa iki farklı hareketli ortalamasının farklarından oluşan bir göstergedir. VOSC’dan farklı olarak fiyatlardaki hareketli ortalamaların farkını kullanan Macd gibi, kısa vadeli ortalamanın uzun vadeliye göre olan pozisyonlarını değerlendirerek volume
trendinin yönü hakkında bilgi vermeye çalışır.

VOSC’un yükseldiği ama sıfır seviyesinin altında kaldığı durumda kısa vadeli işlem hacmi hareketli ortalaması henüz uzun vadeli ortalamanın altındadır ancak aralarındaki fark azalmaktadır. Bu kısa vadeli işlem hacminde bir kıpırdanma olduğuna işaret etmektedir. Yükselişin sıfırın üzerine çıkması ise kısa
vadeli ortalamanın artık uzun vadeli ortalamanın üzerine çıktığını ve işlem hacminde belirgin bir artış olduğunu gösterir.

VOSC’un alçaldığı ama henüz sıfır seviyesinin üzerinde kaldığı durumda ise kısa vadeli işlem hacmi hareketli ortalaması hala uzun vadeli ortalamanın üzerindedir ancak aralarındaki fark azalmaktadır.
Bu kısa vadeli işlem hacminde bir gerileme olduğuna işaret etmektedir. Yükselişin sıfırın üzerine çıkması ise kısa vadeli ortalamanın artık uzun vadeli ortalamanın altına indiğini ve işlem hacminde belirgin bir düşüş olduğunu gösterir.

İşlem hacmindeki trendin hangi yöne doğru güçlendiğini görmenin yatırımcı açısından faydası daha çok fiyat – hacim ilişkisine bağlanmaktadır. Buna göre yükselen fiyatlara yükselen hacmin eşlik etmesi, fiyatlar düşerkende hacminde gerilemesi bir yükseliş trendine işaret etmektedir. Tersine, fiyatlar düşerken yükselen ve fiyatlar yükselirken düşen bir hacimse bir düşüş trendine işaret etmektedir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz