STOCHASTIC Göstergesi

0

STOCHASTIC

Stochastic osilatör piyasada en çok kullanılan göstergelerden bir tanesidir. Kısa vadede ve işlem hacminin yüksek olduğu dönemlerde etkili olan gösterge bir paritenin kapanış fiyatlarını en yüksek ve en düşük seviyelere göre ölçen ve dönüş sinyali üreten bir göstergedir. Aynı zamanda aşırı alım ve aşırı satış bölgelerinin de tespitine yarayan bir göstergedir.
Göstergede iki tane çizgi bulunmaktadır. %K olarak ifade edilen ve genellikle düz bir çizgi ile göstergede belirtilen çizgi ana göstergedir. Diğer çizgi ise kesikli olarak ifade edilen %D çizgisidir.
%D çizgisi %K çizgisinin basit hareketli ortalaması olarak ifade edilmektedir. %K eğrisinin genellikle 3 günlük hareketli ortalaması ile %D çizgisi elde edilmektedir.
Göstergede 20 ve 80 seviyesi aralık olarak belirlenmiştir. 20 bölgesinin altındaki işlemler aşırı satım 80 bölgesinin üzerindeki işlemlerde aşırım alım bölgesi olarak ifade edilmektedir. Piyasanın bu bölgelerde aşırı işlemler gördüğü ve ters yönlü hareketin başlayacağı algısı oluşmaktadır. Ancak bu bölgelerde çizgilerin kesişimleri önem arz etmektedir. 20 bölgesinde %D çizgisinin %K çizgisini alttan yukarı doğru kesmesi alış sinyali, 80 bölgesinde %D çizgisinin %K çizgisini yukarıdan aşağı
doğru kesmesi ise satış sinyali vermektedir.

Grafikte göstergenin bazı sinyallerine örnekler verilmiştir. Grafikte 80 bölgesinde aşağı yönlü kesişimler satış hareketlerini belirtirken 20 bölgesinden yukarı yönlü hareketlerde alım işlemleri başlatmıştır. Ancak bazı durumlarda ana tredn doğrultusunda 20 ve 80 bölgeleri dışından alınan sinyaller daha kısa vadeli olrak belirmiş ve diğer aşırı bölgeye ulaşmadan sinyal ters yönlü değiştirilmiştir. Bu yüzden ana trendin tespiti önemlidir. 20 ile 80 aralığında sinyallerin değişimi ters yönlü harekete sebep olamaktadır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz