50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

0

50 günlük hareketli ortalama indikatörü, hisse senedi ticaretinde en önemli ve yaygın olarak kullanılan araçlardan biridir. Makalenin ilerleyen bölümlerinde Hareketli Ortalama kısaca HO diye adlandırılacaktır.

Bugün 50 günlük hareketli ortalama indikatörünün nasıl kullanılacağına dair 6 ipucunu inceleyeceğiz. Neden 50 günlük hareketli ortalama indikatörü ve onu bu kadar popüler yapan nedir?

50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalar 50 günlük hareketli ortalamanın katlarıdır. Dolayısıyla Uzun vadeli hareketli ortalama dünyasına girecekseniz, tanım gereği 50 günlük ortalama bir giriş kapısı, bir geçit görevi görür.

Bu nedenle, bu ortalamanın alaka düzeyini ve bunu işlem yaparken nasıl kullanmanız gerektiğini açıklamamız gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım.

Bu noktaya kadar kısa bir genel bakış sunacağız, altı ipucu üzerinde duracağız ve ardından göstergeyi kullanarak bazı gerçek ticaret örneklerini göstereceğiz. Son olarak, göstergenin nerede başarısız olabileceğini size göstereceğiz , böylece işler planlandığı gibi gitmediğinde hazırlıklı olursunuz. 50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

Neden Hareketli Ortalama Kullanmalı?

Hareketli Ortalama, grafikteki fiyat hareketini yumuşatmak için kullanılan bir ticaret göstergesidir. HO göstergesi, değerini hesaplarken birkaç dönemi hesaba katar.

Bu dönemler ayarlanabilir, bu da grafikteki çizginin görünümünü değiştirir. Ne kadar çok periyod dikkate alınırsa, çizgi o kadar düzgün olur.

Aşağıdaki değerler için 5 dönemlik hareketli ortalamayı hesaplamak istediğimizi varsayalım:

3.00

4.00

8.00

10.00

12.00

5 dönemlik basit hareketli ortalama şuna eşit olacaktır:

(3+4+8+10+12)/5 = 7.4

Her yeni dönem için formül, ek veri noktasını hesaba katar.

HO, gecikmeli bir göstergedir. Bunun nedeni, hareketli ortalamanın bir değeri yazdırmak için dönemlere bağlı olarak belirli sayıda veri noktasına ihtiyaç duymasıdır.

5 günlük basit hareketli ortalama

Grafikteki mor kavisli çizgi 5 dönemlik basit hareketli bir ortalamadır. Görüldüğü gibi bu çizgi hiç de düzgün bir şekilde ilerlemiyor. Bunun nedeni, beş dönemin çok az bir zaman çerçevesi olması ve dolayısıyla bazı ticaret sinyalleriyle sonuçlanmasıdır.

Artık hareketli bir ortalamanın görselini sunduğumuza göre, daha uzun bir zaman dilimi görmek için 50 günü inceleyelim.

50 Günlük Hareketli Ortalama nedir?

50 günlük hareketli ortalama indikatörü , hisse senedi ticaretinde en yaygın SMA’lardan biridir.

Bu, bu seviyedeki işlem aktivitesini izleyen göz sayısına bağlı olarak bu hattın etrafındaki ticaret sinyallerini oldukça güvenilir hale getirir.

Aşağıda, grafikte 50 günlük hareketli ortalama indikatörünü göreceksiniz.

50 günlük hareketli ortalama indikatörü

Gördüğünüz gibi, 50 günlük ho, 5 dönemlik hareketli ortalamadan çok daha yumuşak. Bu doğal olarak daha az işlem sinyaline ve ortalamanın ihlallerine karşı artan bir öneme neden olacaktır. 50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

50 Günlük Hareketli Ortalamayı Nasıl Kullanacağınıza İlişkin 6 İpucu

Şimdi 50 günlük hareketli ortalamanın yapısını incelediğimize göre, şimdi de size göstergenin nasıl kullanılacağına dair altı temel ipucuna bakalım.

 1. 50 günlük hareketli ortalamanın üzerindeki hisse senedi fiyatı yükseliş eğilimi olarak kabul edilir.
 2. 50 günlük hareketli ortalamanın altındaki hisse senedi fiyatı düşüş eğilimi olarak kabul edilir.
 3. Fiyat destek olarak 50 günlük MA’yı karşılıyorsa ve yukarı doğru sekiyorsa, uzun düşünmelisiniz.
 4. Hisse senedi fiyatı direnç olarak 50 günlük MA’yı karşılıyor ve aşağı doğru sekiyor ise, kısa düşünmelisiniz.
 5. Fiyat 50 günlük MA’yı aşağı doğru kırarsa, görüşünüzü düşüşe çevirmelisiniz.
 6. Fiyat 50 günlük MA’yı yukarı doğru kırarsa, görüşünüzü yükselişe çevirmelisiniz.

Bu altı kural, 50 günlük basit hareketli ortalama göstergesinin karakterini anlamak için çok önemlidir.

Burada söylenenlere göre hareket edip sadece 50 günlük hareketli ortalamaya göre alım satım işlemi yapmak son derece hatalı bir davranış olur, bu noktaya özellikle dikkate alın.

Bununla birlikte, bu altı ilke hakkında temel bir anlayışa sahip olmak, ortalama ile nasıl ticaret yapacağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Daha sonra, bu stratejileri ve doğru kullanılmadığında göstergenin başarısız olabileceği alanları keşfedeceğiz.

50 Günlük Hareketli Ortalama Ticaret Stratejisi

Bu ticaret stratejisinde, ticaret yaparken giriş, çıkış ve durdurma kaybını düzenleyeceğiz .

Bunu biraz daha derinleştirelim. 50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü İşlem Girişi

50 günlük hareketli ortalama üzerinden bir işleme girmek için bir kırılma beklemelisiniz.

Fiyat 50 günlük MA’yı her kırdığında , kırılma yönünde bir işlem açmalısınız. Çoğu durumda fiyat hareketi kırılma yönünde devam edecektir.

50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü Zarar Durdur

Her 50 günlük hareketli ortalama üzerinden girilen bir işlem, bir stop-loss emri ile korunmalıdır. Hisse senedi ticaretinde hiçbir şey kesin değildir. 50 günlük hareketli ortalama stratejisi de bu durumdan muaf değildir. Uzun vadede, fiyat hareketinin kırılma yönünde devam etmesini bekliyoruz. Ancak fiyat hareketinin bizi şaşırtacağı durumlar olacaktır.

Fiyat hareketi bazen hızlı bir şekilde büyük bir mumla ters yöne çekilebilir. Bu durum, beklenmedik bir raporun yayınlanması nedeniyle olabilir.

Stop loss için ideal yer, işleme girmek için kullandığımız sinyalden önce oluşturulan bir fiyat kenarıdır.

Fiyat 50 SMA‘yı yukarı doğru kırarsa, kırılmadan önce bir dip noktasının altına bir stop koyarak uzun gitmemiz gerekir. Bunun tersi, düşüşlü işlemler için geçerlidir.

Fiyat 50 MA’yı aşağı kırarsa, kırılmadan önce dip seviyenin altına bir stop yerleştirerek stoğu kısa devre yapmamız gerekir. 50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü Kar Hedefleri

50 günlük hareketli ortalamada işlemleri kapatma kuralı çok basittir. Fiyat hareketi, işleminizin tersi yönde 50 günlük hareketli ortalamanızı kırana kadar işlemlerinizi tutun.

Uzunsanız, fiyat 50 günlük MA’yı aşağı doğru kırdığında işlemi kapatırsınız. Kısaysanız, fiyat 50 günlük MA’yı yukarı doğru kırdığında işlemi kapatırsınız.

50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü ile İşlem Örneği

Şimdi gerçek bir 50 günlük hareketli ortalama ticaret örneğine yaklaşalım:

50 günlük hareketli ortalama işlem örneği

Yukarıda Bank of America’nın 50 günlük hareketli ortalama grafiğini görüyorsunuz. Grafikteki mavi eğri çizgi, 50 günlük MA’dır.

Grafikteki hareket, fiyatın 50 dönemlik MA’yı aşağı kırdığı anda gerçekleşiyor. Kırılma, resimdeki kırmızı daire içinde gösteriliyor. Fiyatın ilk önce birkaç kez MA’yı aşağı kırmaya çalıştığını görün.

Ancak, geçerli bir düşüş sinyali almak için fiyat hareketinin seviyeyi kırmasını beklememiz gerekiyor. Bu nedenle, 50 günlük MA’nın altındaki son iki dip fiyatta keskin bir düşüş gördüğümüzde hisseyi açığa alıyoruz.

Zarar Durdur Emri

Grafikteki son büyük tepenin üzerine bir stop-loss emri veriyoruz. Zararı durdur emrinizin doğru konumu, grafikte kırmızı yatay çizgi ile gösterilir. 50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

Fiyatın sonrasında çok keskin bir düşüş yarattığını ve düşüş trendine girdiğini görün. Fiyat 50 dönemlik MA’nın altında kaldığı sürece işlemde kalmamız gerekiyor.

Grafikteki mavi kanal, fiyat 50 günlük MA’yı kırdığında ve işlemi kapattığımızda görüntülenir.

Ancak, bu aynı zamanda uzun bir sinyaldir ve piyasaya yeni bir ticaretle giriyoruz, bu yükseliş. Resimde gösterildiği gibi, grafikteki son ana tabanın altına bir zararı durdurma emri yerleştiririz.

Fiyat daha sonra geri döner ve MA’yı destek olarak test eder. Ardından, yükseliş umutlarımızı sürdüren bir yükseliş sıçraması ortaya çıkıyor. Fiyat, yol boyunca birkaç darbe yaşar, ancak 50 MA, fiyat hareketini sürdürür. 50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

Fiyat daha sonra grafikte bir öncekinden (pembe çizgi) daha düşük olan bir tepe oluşturur. Ardından, 50 günlük hareketli ortalamada bir kırılma görüyoruz. Bu nedenle, fiyat hareketinin tersine döneceği varsayımıyla işlemi kapatıyoruz ve tam olarak olan bu.

Bu durum, kârlılıkları açısından farklılık gösteren iki 50 günlük hareketli ortalama işlemine bir örnektir. 50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

İlk işlem kısadır ve üç buçuk ay boyunca %15.60’lık sağlam bir kâr getirir. Ancak, ikinci ticaret yaklaşık üç ay boyunca sadece %0.22 getiriyor.

Alım satım sonuçlarınız değişiklik gösterecektir. Bu, iş yapmanın bir maliyetidir ve piyasada kaçınılmazdır.

Anahtar, sisteminizin uzun vadede kazanacağını bilmek ve inançlarınıza bağlı kalmaktır.

50 Günlük Hareketli Ortalama ve 200 Günlük Hareketli Ortalama

Bir diğer önemli hareketli ortalama, 200 günlük ho’dur. Bu araçtan özellikle bahsediyorum çünkü 50 günlük ho ile birlikte kullanıldığında çok güçlü bir sinyal oluşturuyor.50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

Bu sinyal altın haç olarak bilinir. 50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

Altın haç, 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı yukarı doğru kesmesiyle oluşan bir sinyaldir .

İyi bir golden cross ticaret stratejisi, altın haç yönünde alım satım açmak ve ters yönde bir kırılma olana kadar tutmaktır.

Golden Cross İşlem Örneği

Yukarıda, Haziran 2015’ten Temmuz 2016’ya kadar Google’ın günlük grafiği yer almaktadır. Grafikteki mavi çizgi, 50 günlük hareketli ortalamadır. Grafikteki kırmızı çizgi 200 günlük hareketli ortalamadır.

Yeşil dairelerde altın haçları vurguladık. 50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

İlk altın haç yükseliş yönünde ve bunu Google’ı satın almak için kullanıyoruz.

Çaprazdan önce tabanın altına bir zararı durdur emri koyarız. İşlemin, iki ho aşağı yönlü bir satış sinyali oluşturana kadar tutulması gerekiyor.

Google ile yapılan bu uzun ticaret, bir yıl boyunca %22,28’lik bir kâr sağlıyor.

50 Günlük Ortalama Dezavantajlar

50 günlük hareketli ortalamanın en önemli dezavantajı, geçmiş verileri kullanmasıdır. Piyasanın hareketli ortalama destek ve direnç seviyelerini takip etme eğiliminde olduğu zamanlar vardır, ancak diğer zamanlarda göstergeler saygı görmez.

50 günlük ortalama, güçlü piyasa koşullarında iyi performans gösterebilir, ancak öngörülemeyen veya dalgalı piyasalarda pek iyi performans göstermeyebilir. Bu belirsizliğin bir kısmı, zaman çerçevesini ayarlayarak hafifletilebilir.

Neden 50 Günlük Hareketli Ortalama?

50 günlük  hareketli ortalama , üç ortalamanın başında gelir ve bu nedenle, bir yükseliş trendinde ana hareketli ortalama desteğinin ilk satırı veya bir düşüş trendinde ana hareketli ortalama direncinin ilk satırıdır .

 

Belirtildiği gibi, 50 günlük hareketli ortalama, iyi çalıştığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Hareketli ortalama bir trend göstergesi olarak ne kadar doğruysa, tüccarlar ve analistler için o kadar faydalıdır.

50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

İdeal hareketli ortalama, fiyatın yalnızca geçici bir düzeltmede muhtemelen ihlal etmeyeceği bir seviyeyi gösterir ve bu nedenle muhtemelen yanlış bir piyasa tersine çevirme sinyali verir. Ayrıca mevcut bir piyasa pozisyonuna takip eden bir stop yerleştirmek için de kullanılabilir .

50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

Ek olarak, hareketli ortalamanın, geri çekilmelerde fiyatın yaklaşacağı ve dolayısıyla ek piyasa girişleri yapmak için kullanılabileceği bir seviye olması yararlıdır. Çeşitli hareketli ortalamaları kullanarak deneme yanılma yoluyla, 50 günlük hareketli ortalama bu amaçlara iyi hizmet etti.

50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

Sürekli bir yükseliş trendinde, fiyat genellikle 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kalır ve 50 günlük hareketli ortalama, 100 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kalır.

 

Fiyat 50 dönemlik hareketli ortalamanın önemli ölçüde altına düşerse ve özellikle bu seviyenin altında kapanırsa, analistler tarafından genellikle aşağı yönde olası bir eğilim değişikliği sinyali olarak yorumlanır.

 

100 günlük hareketli ortalamanın altında kalan 50 günlük hareketli ortalama da aynı sinyali veriyor.

50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

Uzun vadeli trend tüccarları genellikle 50 günlük SMA’yı kullanırken, gün içi hisse senedi veya forex tüccarları genellikle bir saatlik grafikte 50 günlük  üstel hareketli ortalama veya EMA kullanır.

50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

 

Sabah İlk İş Gün Ticaret Araları

Sabahları değişken hisse senedi ticareti yapıyorsanız, dürüst olmak gerekirse 20’nin üzerinde hareketli bir ortalama ile ticaret yapmazsınız.

Şimdi, piyasanın gücünü ölçmek için 50 veya daha yüksek bir rakam kullanabilirken, alım satım kararları vermek için ortalamayı kullanmamalısınız.

50 dönemlik ortalama, risk parametrenizi kabul edilebilir herhangi bir seviyenin ötesine taşıyacağından, son derece değişken hisse senetleri ticareti yaptığınızda bu aşırı derecede belirgin hale gelir.

 

Gördüğünüz gibi, bir ticarette bu kadar yer vermek iyi bir fikir değil. Kendinize bir iyilik yapın ve kısa vadeli değişken bir hisse üzerinde uzun vadeli bir ortalamayı denemeyin ve zorlamaya çalışmayın. Yine, göstergeyi daha az oynaklığa sahip hisse senetleri üzerinde kullandığınız sürece 5o çalışabilir. 50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

SONUÇ :

 • Hareketli Ortalama, önceki dönemlerin ortalamasını alarak grafikteki fiyat hareketini yumuşatan bir göstergedir.
 • 50 günlük hareketli ortalama, hisse senedi ticaretinde en sık kullanılan göstergelerden biridir. 
  1. Bir hisse senedinin ortalama 50 dönemi.
  2. Birçok yatırımcı ve tüccar 50 günlük hareketli ortalamaya bakıyor.
  3. Bu nedenle, 50 günlük MA, destek ve direnç görevi gören psikolojik bir seviyedir.
 • 50 günlük MA ile işlem yapmak için şu kuralları hatırlamanız gerekir:
  1. Fiyat 50 dönemlik MA’yı kırdığında, kırılma yönünde işlem yapmalısınız.
  2. Kırılmadan önce daha büyük bir üst / alt kısmın ötesinde bir zararı durdurma emri vermelisiniz.
  3. Fiyat hareketi 50 günlük hareketli ortalamayı ters yönde kırana kadar işlemde kalmalısınız.
 • 50 günlük MA, 200 günlük MA ile iyi bir şekilde birleşir:
  1. 50 günlük hareketli ortalama ile 200 günlük hareketli ortalamanın çaprazlanması, altın haç olarak adlandırılır.
  2. Altın bir haç gördüğünüzde, uzun görünmeye bakmalısınız.
  3. Çaprazdan önce daha büyük bir üst/alt ötesine bir stop loss koymalısınız.
  4. 50 dönemlik MA aşağı yönlü kırılana kadar işlemde kalmalısınız.
  5. 50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü

İLGİLİ TERİMLER

200 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü 
200 günlük hareketli ortalama indikatörü, uzun vadeli eğilimleri analiz etmek ve belirlemek için kullanılan teknik bir göstergedir. Esasen son 200 günün devamını oku..

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz