Trade Volume Index

0

Trade Volume Index, A/D göstergesinde olduğu gibi senette bir toplanmamı yoksa dağıtım mı yapıldığı sorusunun cevabını işlem hacmiyle ilişkilendirerek aramaktadır.

TVI’in hesaplanması belirlenmiş olan minimum değişim oranının hangi yönde değiştiğine göre yapılır.

Bu oranın üzerinde bir fiyat artışı gerçekleştiğinde senedin alım ağırlıklı olduğu kabul edilerek dünkü işlem hacmine bugünkü hacim eklenirken, bu aranın üzerinde bir düşüş olması durumunda ise satış ağırlıklı olduğu kabul edilerek dünkü işlem hacminden bugünkü hacim çıkarılmaktadır.

TVI’nın yorumlanmasında göstergenin yükseliyor olması senedin toplandığına işaret ederken düşüşü senedin dağıtıldığına işaret etmektedir. Ancak burada asıl dikkat edilmesi gereken TVI deki düşüşlerdir.

Çünkü bu, fiyatlardaki gevşemeye yüksek işlem hacminin eşlik ettiğini gösterirki bu senet pozisyonu taşıyanlar açısından yüksek risk oluşturmaktadır.

Bir diğer yöntemse uyumsuzlukların takibidir. Yükselen ve yeni zirveler yapan fiyatlar TVI tarafından desteklenmiyor yada yeni zirvelerle eşlik edilmiyorsa yükselişe şüphe ile bakılmalıdır. Var olan bir uyumuzluk trendin yakın bir zamanda sonlanacağı anlamına gelmektedir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz