Price Roc

0

Price Rate Of Change yani fiyatlardaki yüzde değişim göstergesi, fiyatların belirli bir süre önceye göre % kaç değiştiğini gösterir. Kısaca bugünkü kapanışla x gün önceki kapanış farkının x gün önceki kapanışa oranıdır diye de tanımlanabilir. Momentum göstergesindeki oransal endeks değeri yerine yüzdesel bir değer kullanılır.

Price ROC iki değerin farkı olduğundan sıfır etrafında dolanan bir osilatördür. Bu yüzden sıfır referans çizgisini kestiği noktaların alım satım sinyali olarak kullanılması mümkündür. Price ROC’un sıfır referans çizgisini yukarı yönlü keserek üzerine çıkmasıyla “al” sinyali üretilirken, sıfır referans çizgisini aşağı doğru keserek altına indiği noktada ise “sat” sinyali üretilmiş olur.

Price ROC, sıfır seviyesi etrafında dönen bir gösterge olduğundan bunu da aynı tipteki göstergelerde olduğu gibi aşırı alım ve aşırı satım bölgeleri ile de değerlendirebiliriz. Bunun anlamı, sıfırın üzerindeki aşırı alım bölgelerinde referans çizgisinden uzaklaştıkça riskin artmaya başladığı, sıfırın altındaki aşırı satım bölgelerinde ise referans çizgisinden uzaklaştıkça alım zamanın yaklaştığıdır.

Aşırı alım ve satım bölgelerinde referans çizgisinden uzaklaşmaların ardından yaşanan dönüşlere trend değişikliğine işaret edebileceğinden dikkat edilmesi gerekir.

Yorumlamada kullanılan bir diğer yöntemse uyumsuzluklardır. Yükselen bir piyasada Price ROC daki yeni oluşan dip ve tepelerin bir önceki dip ve tepelerden daha yüksekte oluşması beklenirken, alçalan bir piyasada Price ROC daki dip ve tepelerin bir önceki dip ve tepelerden daha aşağıda oluşması beklenir.

Bunun gerçekleşmediği durumlar ise uyumsuzluk olarak kabul edilir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz