ATR İndikatörü nedir

2

ATR indikatörü oldukça popüler bir ticari işlem göstergesidir, bununla birlikte birçok yatırımcının ATR indikatörünü yanlış yorumladığı veya kullandığı sık sık görülmektedir.
Bu makaleyle, bu yararlı gösterge etrafında daha fazla netlik yaratmaya yardımcı olmak ve işlemlerinize nasıl yardımcı olabileceğini göstermek istiyoruz.

ATR indikatörü’nün hesaplanması

Sizleri gereksiz matematik formülleriyle rahatsız etmeyeceğiz ama bununla birlikte atr’nin bazı basit mum örneklerine göre nasıl hesaplandığını göstermek istiyoruz. Bir yatırımcının doğru işlem kararlarını verebilmesi için öncelikle göstergelerin nasıl oluşturulduğunu anlaması gereklidir.

ATR, Ortalama Gerçek Aralık anlamına gelir; bu, ATR’nin ortalama olarak ne kadar fiyat hareketini ölçtüğü anlamına gelir. Aşağıda, ATR’nin hesaplamaları için ne kullandığına dair üç örnek verilmiştir.

Yukarı doğru hareket sırasında, bir mumun önceki kapanışı ile şu anki yüksek seviyesi  arasındaki mesafeyi ölçerken. (solda)

Daha düşük bir hareket sırasında, ATR bir önceki kapanışa ve bir sonraki mumun en düşük seviyesine bakar. (ortada).

Önceki kapanış ile mevcut düşük/yüksek arasındaki mesafe çok küçük olduğunda, ATR mumun tam aralığına bakar ve yüksek ve düşük mesafeyi alır. (Sağda)

volatilite indikatörü

Momentum vs Volatilite

ATR indikatörü volatiliteyi ölçer.  Volatilite, trendin gücü veya trendin yönü hakkında bir şey söylemez, bunun yerine size fiyatın ne kadar dalgalandığını söyler. Yukarıda gördüğümüz gibi, ATR sadece fiyatın ne kadar dalgalandığına bakar, gerçekte bir yöne doğru ne kadar hareket ettiğine bakmaz.

Volatilite = Piyasa volatilitesi, bir hisse senedinin (veya diğer varlıkların) belirli bir kıyaslama veya kendi ortalama performansından sapmalarının istatistiksel bir ölçüsü olarak tanımlanır. Ortalama fiyatın etrafında fiyatın ne kadar dalgalandığıdır. Yüksek dalgalanma ortamında, fiyat mumlarının genellikle uzun fitilleri vardır, düşüş ve yükseliş mumlarının bir karışımını görebilirsiniz ve mum gövdeleri fitillere kıyasla nispeten küçüktür.

Momentum = Momentum tam tersidir. Momentum, trendin gücünü tek bir yönde tanımlar. Yüksek momentumlu bir ortamda, genellikle sadece bir mum rengi (trende karşı hareket eden çok az mum) ve küçük mum fitilleri görürsünüz.

Aşağıdaki ekran görüntüsü farklılıkları göstermektedir . ATR volatiliteyi ölçer, RSI ise momentumu ölçer :

1 nolu görüntü ; Yüksek volatilite ve orta  momentum evresini göstermektedir; çok fazla  ileri-geri ve mum fitili, ancak fiyat sadece yavaş yavaş aşağı iniyor >> Yüksek ATR ve düşük / orta RSI

2 nolu görüntü ; Çoğunlukla beyaz mumlar görüyorsunuz, neredeyse hiç mum fitili yok; bu düşük volatilite ve orta momentumlu bir fazdır >> Düşük ATR ve yüksek RSI

3 nolu görüntü ; Neredeyse yalnızca kırmızı mumları ve çok az mum fitili görebilirsiniz; bu düşük volatilite ve yüksek momentumlu bir fazdır >> Düşük ATR ve çok düşük RSI

atr ve rsi indikatörleri

ATR’yi RSI ile birleştirmek, içinde bulunduğunuz pazar hakkında size çok şey söyleyebilir. Ne tür bir pazara baktığınızı anlayabilmek, çok daha iyi ticaret kararları vermenize yardımcı olabilir.

Yükseliş ve düşüş trendlerinde dalgalanma

Volatiliteyi anlamak, daha sonra göreceğimiz gibi doğru ticaret kararlarını verebilmek için önemlidir. Piyasa bağlamında volatilitenin nasıl değiştiğini anlamak, çok daha iyi ticaret kararları vermenize de yardımcı olabilir.

Aşağıdaki ekran görüntüsü, farklı piyasa dönemlerinde volatilitenin önemli ölçüde nasıl değiştiğini göstermektedir. Yükseliş trendlerinde volatilite düşük ve azalıyor olsa da (fiyat hareketli ortalamanın üzerinde olduğunda), fiyatlar düştüğünde ve hareketli ortalamanın altında olduğunda volatilite önemli ölçüde artar .

Bu piyasa davranışı borsada da gözlemlenebilir ve aşağıdaki ekran görüntüsü DAX’ı göstermektedir. Yine, fiyat bir düşüş trendine girdiğinde ve hareketli ortalamanın altına düştüğünde volatilite önemli ölçüde yükselir. Yükseliş trendleri sırasında önemli ölçüde daha az volatilite vardır. Bu nedenle, volatilitede meydana gelen bir değişiklik ve hareketli ortalamanın altında veya üstünde bir fiyat kırılması, yeni bir trendin harika göstergeleri olabilir. Çoğunlukla, volatilitedeki bir değişiklik, bir trend değişikliğinin habercisi olabilir ve yeni trendlerin kökenini işaret edebilir.

atr indikatörü + datr

ATR İndikatörü + DATR

Şimdi, genel piyasa yönünü ve daha yüksek zaman çerçevesi durumunu bilmenin neden işe yaradığı açıktır. Çoğu tüccar daha düşük zaman dilimlerinde işlem yapar ve çoklu zaman çerçevesi analizlerini yaptıktan sonra daha yüksek zaman diliminde gördüklerini çabucak unutur.  DATR, Günlük Ortalama Gerçek Aralık Göstergesidir ve yalnızca günlük zaman dilimindeki volatiliteyi ölçer .

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, daha düşük zaman dilimindeki ATR’nin dalgalar halinde hareket ettiği görülürken, DATR’nin ise tamamen aşağı yönlü hareket ettiği görülmektedir. Bununla birlikte, tüm düşük zaman çerçeveli ATR volatilite artışları çok kısa sürdü. Bu, genel olarak daha yüksek zaman dilimi durumunu bilmenin, daha düşük zaman dilimlerinde ne olacağını anlamak için kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Düşük bir DATR, tipik olarak daha kısa zaman dilimlerinde daha düşük volatiliteye yol açar ve volatilite artışları sürdürülebilir değildir .

atr indikatörü nasıl kullanılır

ATR indikatörü nasıl kullanılır

ATR sadece mevcut piyasa durumu hakkında bilgi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda alım satım kararları vermek için kullanılabilecek bir araçtır. Özellikle zararı durdurma, kar alma ve ticaretten çıkış iyileştirmeleri söz konusu olduğunda, ATR çok yardımcı olabilir.

SL – Volatilite Stop

ATR göstergesinin en yaygın kullanımı, onu bir stop loss aracı olarak kullanmaktır. Temel olarak, ATR yüksek olduğunda, bir tüccar daha geniş fiyat hareketleri bekler ve bu nedenle, zamanından önce durdurulmamak için stop loss emrini daha uzağa koyar. Öte yandan, volatilite düşük olduğunda daha küçük bir stop loss kullanırız.

Aşağıdaki ekran görüntüsü, volatilite stop göstergesini içeren bir grafiği göstermektedir – fiyatın altındaki ve üzerindeki yeşil noktalar. Volatilite stop göstergesi, ATR stop loss stratejisine eşdeğerdir. Volatilite stop göstergesi, fiyat oynaklığına göre stop yerleşiminizi ayarlar. Trend aşamalarında sizi işlemlerde tutar ve daha büyük geri çekmeler sırasında sizi işlemden çıkarır.

Volatilite durağına hareketli bir ortalama eklemek, fiyat verilerinizi anlamlandırmanın ek bir yoludur. Volatilite durağı, hareketli ortalama önemli ölçüde kırılmadığı sürece sizi işlem içinde tutar.

Ticaret potansiyeli ve kar potansiyeli

ATR ayrıca ticaretlerinizin kar potansiyelini anlamanıza yardımcı olur. Düşük volatilite ortamında daha yakın bir noktadan kar elde etmeyi hedeflemelisiniz, volatilite yüksek olduğunda kar alma emrinizi daha uzağa koymak karlılığınızı artırabilir.

Gördüğümüz gibi, yüksek volatilite piyasasında volatilite stopu daha büyük bir stop loss mesafesine yol açacaktır . Daha geniş bir stop loss’u dengelemek için, ATR ayrıca volatilite yüksek olduğunda daha büyük bir kar elde etmeyi hedeflemeniz gerektiğini söyleyecektir. Bu nedenle, bir yatırımcı kazanç-risk oranını yalnızca stop loss’u ayarlayarak azaltamaz.

Evrensel pazar aracınız olarak ATR indikatörü

ATR, değişen piyasa koşullarının ayarlanması ve uyarlanması konusunda harika bir araçtır. Ancak, volatilitede önemli bir değişiklik gözlemlenebilir olduğunda, piyasa dönüşlerini tahmin etmek için de harika bir gösterge olabilir.

Çoğu yatırımcı, genellikle esnek olmayan bir ticaret yaklaşımının sonucu olan tutarsız sonuçlar yaşar. Volatilite durması ve ayarlanan kar alma yerleşimi bu sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Daha yüksek zaman dilimlerinin oynaklık davranışı ve yükseliş ve düşüş eğilimleri arasındaki farklarla birlikte ATR indikatörü , evrensel bir ticaret aracı oluşturur.

 

 

2 YORUMLAR

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz