Yükselen Flama Formasyonu Nedir?

0

Yükselen flama formasyonu, forex piyasasında görünen ve teknik tüccarlar tarafından yaklaşan piyasa hareketlerini tahmin etmek için kullanılan bir devam kalıbıdır. Üçgen formasyonuna benzer olmakla birlikte, Flama formasyonunun tüccarların bilmesi gereken bazı önemli farklılıkları vardır.

Bu makalede, yükselen flama formasyonunu nasıl tanıyacağınızı, ne anlama geldiğini, buna neyin sebep olduğunu ve en önemlisi bunu daha etkili işlemler yapmak için nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Yükselen flama formasyonu nedir?

Yükselen flama, yukarı yönde güçlü bir fiyat hareketinin yaklaşmakta olduğunu gösteren teknik bir ticaret grafik desenidir. Bir piyasa kapsamlı bir hareketi daha yükseğe çıkardığında oluşurlar, ardından birleşen destek ve direnç hatları arasında duraklar ve konsolide olurlar.

Teknik tüccarlar bunu yükselen fiyat hareketinin devam edeceğinin bir işareti olarak görüyorlar. Bu, yükseliş flama modelini özellikle aranan hale getirir, çünkü önemli bir yukarı doğru fiyat hareketinin erken bir göstergesini sunabilir.

yükselen flama formasyonu

Yükseliş flama paterni birçok farklı zaman diliminde ortaya çıkabilir. Swing trader’lar bu desenleri saniye veya dakika çizelgelerinde ararlarken, uzun vadeli işlem tüccarları haftalar hatta aylar boyunca ortaya çıkan desenleri tespit etmeye çalışırlar.

Yükselen flama formasyonu nasıl belirlenir

Bir yükseliş flamasını belirlemek için iki unsura dikkat etmeniz gerekir.

İlk olarak, önceden ‘kutup’ olarak bilinen belirgin bir yukarı doğru hareket. İkincisi, destek ve direnç çizgileriyle kabaca simetrik bir üçgen oluşturan bir fiyat konsolidasyonu.

yükselen flama formasyonu ne anlama gelir

Boğa flamalarını üçgenler, düşen takozlar ve boğa bayrakları gibi diğer kalıplarla karıştırmamak önemlidir.

  • Üçgenlerin aksine, modelden önce önemli bir yukarı doğru hareket vardır.
  • Düşen takozlardan farklı olarak, konsolidasyon kabaca eşittir – düşen bir kama ile destek ve direnç çizgilerinin her ikisi de aşağıyı gösterir. Flamalar genellikle takozlardan daha sıkıdır
  • Yükseliş bayraklarının aksine, destek ve direnç çizgileri paralel hareket etmek yerine bir üçgen oluşturur.

boğa flama nedir

Yükselen bir flama oluştuğuna dair ekstra bir ipucu, fiyat konsolide edildikçe düşen hacimdir. Daha sonra, piyasa modelin dışına çıkmaya başladığında, hacim aniden yükselir.

Yükseliş flamalarında neler oluyor?

Yükseliş flamalarında, güçlü pozitif duyarlılık, piyasanın yükselmesine (direği oluşturmaya) neden olur. Piyasayı daha yükseğe iten alıcılar geri çekilip kar elde edebilirken, ayılar geri çekilme potansiyelini hissedebilir. Arz ve talep arasındaki bu parite, fiyatının konsolide olmasına neden oluyor.

Yine de bu eşitlik sonsuza kadar süremez. Yükseliş flamalarında olumlu duygu kazanır. Piyasayı satın almak için bekleyen tüccarlar devreye giriyor ve bir kez daha fiyat yukarı yönde yükselme eğilimine giriyor.

Boğa ve Ayı Flamaları: Fark Nedir?

Boğa flamaları Ayı flamalar
Bir piyasa belirgin bir yukarı doğru hareketten sonra konsolide olduğunda ortaya çıkar Bir piyasa belirgin bir aşağı yönlü hareketin ardından konsolide olduğunda ortaya çıkar
Bir boğa piyasasının devamını belirtin Bir ayı piyasasının devamını belirtin
Piyasa direnç çizgisinin ötesine geçtiğinde kırılma Pazar, destek hattının ötesine geçtiğinde ortaya çıkın

 

Flamalar satın almak veya satmak için, pozisyonunuzu ne zaman açacağınızı, kar edeceğinizi ve zararı keseceğinizi planlamanız gerekir.

  1. Bir flama pozisyonu ne zaman açılır
  2. Nereden kar alınır
  3. Kayıplar nerede kesilir

 

Bir yükselen flama formasyonunda pozisyon ne zaman açılır

Flamalar tüccarlar tarafından aranır çünkü uzun süreli kesintilere yol açma eğilimindedirler. Dolayısıyla, ticaret yaparken, pozisyonunuzu açmak ve sonraki hamleyi sürmek için mükemmel bir yer bulmak istersiniz.

Buradan seçebileceğiniz iki ana yöntem vardır. Birincisi, fiyat hareketi trend çizgisinin üzerinde kırılana kadar beklemektir: boğa flamaları için direnç çizgisi ve ayı flamaları için destek.

İkincisi, piyasaların tam bir kırılma başlamadan önce genellikle kısa bir süre için geri döneceği genel kuralını kullanmaktır. Bu durumlarda, önceki destek dirence, direnç ise desteğe dönüşür.

Örneğin, EUR / USD’nin yükseliş eğrisine girdiğini ve direnç çizgisini 1.084 $ ‘dan kırdığını varsayalım. Bu fiyat, piyasa yükselmeden önce piyasa önceki aralığını tekrar test ederken bir destek hattı haline gelebilir. 1.084 $ ‘dan satın alma emri vererek, aşağıdaki boğa hareketinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Nereden kar alınır?

Diğer grafik modellerinin ticaretinden farklı olarak, bir flamanın orijinal aralığı, nereden kar elde edileceğini planlamak için nadiren kullanılır. Bunun yerine, kırılma genellikle konsolidasyondan önceki ayı veya boğa hareketinin boyutuyla eşleşir.

Daha önceki örneğimize devam edersek , piyasanın duraklamadan önce 200 puan yükseldiğini varsayalım. Direncin ötesine geçtiğinde, teknik tüccarlar onun 200 puanlık bir hamle daha yapmasını bekleyecekler.

Kayıplar nerede kesilir?

Stop emrinizi nereye koyacağınız, seçtiğiniz giriş stratejisine bağlı olacaktır.

Piyasa destek veya direnç çizgisinin ötesine geçer geçmez pozisyonunuzu açtıysanız, modelin bozulduğu netleştiğinde kayıpları azaltmak isteyeceksinizdir. Bu genellikle stop emri ters trend çizgisine yerleştirerek yapılır:

  • Yükselen bir flama deseni üzerinde, stop emrinizi destek çizgisinin hemen altına yerleştirirsiniz.
  • Düşüş flamalarında, stop emrinizi direnç çizgisinin hemen üstüne yerleştirirsiniz.

Piyasa eski destek veya direnç alanını yeniden test edene kadar beklediyseniz, stop emrinizi giriş pozisyonunuzun birkaç puan altına yerleştirirsiniz. Herhangi bir kırılma gerçekleşmeden önce fiyatın dalgalanması için yeterli alan vermek isteyeceksiniz, ancak vereceğiniz bu alan desen bozulduğu takdirde kayıplarınızın çok büyük olacağı bir miktar kadar olmamalıdır.

Her iki stratejide de stop emriniz, kar elde ettiğiniz noktadan çok daha yakındır. Bu durum, bu grafik modellerinin teknik tüccarlar tarafından bu kadar aranmasının bir nedenidir – diğer modellere göre risk-kazanç oranı yüksek olma eğilimindedir. Örneğin EUR / USD ticaretimiz için, 200 puan potansiyel kâr karşılığında 10 veya 20 puan riske ediyor olabilirsiniz.

Umuyoruz ki yükselen flama formasyonu makalemizde aradığınız bilgiyi bulabilmişsinizdir.

İLGİLİ TERİMLER :

Flama Formasyonu Nedir ve Teknik Analizde Nasıl Kullanılır?

Flama formasyonu, para piyasalarında görünen ve teknik analistler tarafından yaklaşan piyasa hareketlerini tahmin etmek için kullanılan devam kalıplarıdır. daha fazla

 

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz