Çizgisel Analizler

0

Çizgisel analiz
Grafik üzerinde belirli noktaların daha önceki hareketlerinden yola çıkarak göz ile yapılan analizdir. Kişilere göre farklılıklar gösterebilir. Ancak ana trend aktörler tarafından bariz bir şekilde görülmektedir.Aktörlerin farklılaştığı nokta ise piyasaya giriş ve çıkış noktadır. Girişler trende nerede katılmak gerektiği konusunda çıkışlar ise trendin dönüş sinyalleri konusunda farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden aktörler analizlerini ekonomik göstergeler ile destekleyerek biriktirme ve dağıtım dönemlerini yakalamayı amaçlamaktadırlar.
Çizgisel analizde aynı zamanda bazı formasyonlarda kullanılmaktadır. Bu formasyonlar trend devamlılığını ya da dönüşünü onaylayan ve yatırımcılar tarafından geçmişte gerçekleşmiş olmalarının gelecekte de aynı hareketi tamamlama olasılığının yüksek olması şeklinde algılanmasıyla oluşan figürlerdir. Bu figürleri dönüş ve devamlılık formasyonları olarak adlandırabilir. “omuz-baş-omuz, ters-omuz-baş-omuz, ikili ve üçlü tepe, ikili ve üçlü dipler, V formasyonu, gösterilebilir. Sıkışma ve devamlılık formasyonu olarak da “üçgen ve bayrak-ters bayrak gibi formasyonlar örnek verilebilir.
Destek-Direnç Seviyeleri
Destek ve direnç kavramları teknik analizin en temel ve en önemli kavramlarındandır.
Detek direnç çalışmaları fiyat hareketlerinin yön değişim basamaklarını tespit etmek amacıyla kullanılmaktadır.
Destek
Düşen fiyatların hareketinin daha fazla ilerleyemeyeceği ve bu seviyeden yeniden ters yönlü hareketin gerçekleşeceğini ifade etmek amacıyla kullanılan bir kavramdır.


Direnç
yükselen fiyatların hareketlerinin daha fazla ilerleyemeyeceği ve bu seviyeden yeniden ters yönlü hareketin gerçekleşeceğini ifade etmek amacıyla kullanılan bir kavramdır.
Destek dirençler aynı zamanda piyasaya giriş noktalarının tespit edilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Destek-direnç çizimi; daha önce test edilen seviyeler ileride de tekrar test edileceği yani hareketin tekrar edileceği varsayımına dayanır.


Destek- Direnç çizimlerinde önemli olan nokta daha önce test edilme oranlarıdır. Test edilme oranın çokluğu destek ya da direnç seviyesinin kuvvetini ve psikolojik bir nokta olmasını göstermektedir.
Bu tip seviyeler piyasaya katılanlar ya da kar alanlar için önem arz etmektedir. Aynı zamanda destek direnç seviyelerinin aşılacağı ve farklı bir noktaya fiyatların taşınabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Her destek direnç nasıl daha önce kırıldıysa şimdi gerçekleşen hareketler sonucunda da aşılabilir. Dolayısıyla kırılan seviyeler yeni hareket için farklı adlandırılacaktır.
Kırılan her bir destek seviyesi yeni fiyat için artık direnç, kırılan her bir direnç seviyesi de yeni fiyat için artık destek seviyesi özelliğini taşıyacaktır.

 

 

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz