Hareketli Ortalama Nedir

0

Hareketli ortalama göstergeleri teknik analistlerin yakından tanıdıkları kullanışlı göstergelerdir. (Makalenin ilerleyen bölümlerinde “HO” olarak adlandıracağız)

Analistler onlarca yıldan beridir yüzlerce göstergenin icat edildiğine şahit olmuşlardır. Bazı teknik göstergeler diğerlerinden daha popüler olsa da, az sayıda göstergenin HO’lar kadar objektif, güvenilir ve kullanışlı olduğu kanıtlanmıştır.

HO’lar çeşitli biçimlerde gelir, ancak temel amaçları hep aynı kalır: Günlük fiyat dalgalanmalarını veya gürültüyü yumuşatarak teknik yatırımcıların, finansal varlıkların trendlerini takip etmelerine yardımcı olmak.

Hareketli bir ortalama (MA), teknik analizde, “gürültüyü” rasgele fiyat dalgalanmalarından filtreleyerek fiyat hareketliliğini yumuşatmaya yardımcı olan ve yaygın olarak kullanılan bir göstergedir.

Geçmiş fiyatlara dayalı olduğu için trend takip eden veya gecikmeli bir gösterge olarak belirtilir.

İki temel türü olup yaygın olarak kullanılan HO’lar, belirli bir zaman periyodu boyunca bir varlığın kapanış fiyatlarının basit ortalaması olan basit ho (SMA) ve daha yeni fiyatlara daha fazla ağırlık veren üstel HO ‘dur (EMA).

Hareketli ortalamaların en yaygın uygulamaları trend yönünü tanımlamak ve destek ve direnç seviyelerini belirlemektir.

HO’lar kendi başlarına yeterince yararlı olurken, aynı zamanda Hareketli Ortalama Yakınsama Dağılımı (MACD) gibi diğer teknik göstergelerin de temelini oluştururlar.

‘Hareketli Ortalama – MA’

Bir HO (Moving Average), türüne bağlı olarak farklı şekillerde hesaplanır.
15 gün boyunca aşağıdaki kapanış fiyatlarına sahip bir basit ho’ya (SMA) bakalım:

Hafta (5 gün) – 20, 22, 24, 25, 23
Hafta (5 gün) – 26, 28, 26, 29, 27
Hafta (5 gün) – 28, 30, 27, 29, 28

10 günlük HO ilk veri noktası olarak ilk 10 güne ait kapanış fiyatlarının ortalamasıdır . Bir sonraki veri noktası en erken fiyatı düşürecek, fiyatı 11. güne ekleyecek ve ortalamayı alacaktır, ve aşağıda gösterildiği gibi.

basit hareketli ortalama

Hareketli Ortalama Nasıl Yorumlanır ?

HO’lar geçmiş fiyatlara dayandıkları için mevcut fiyat hareketlerini geciktirirler; hareketli ortalama için daha uzun süre, daha büyük gecikme anlamına gelir. Böylece, 200 günlük bir HO, 20 günlük bir HO’dan çok daha fazla gecikme yaşayacaktır, çünkü bu, son 200 güne ait fiyatları içerecektir.

Kullanılacak HO’nun uzunluğu, yapılacak olan ticari hedeflere bağlı olarak değişir. Uzun vadeli yatırımcılar için daha uygun olan uzun vadeli HO’lar ve kısa vadeli alım satım için kullanılan daha kısa HO’lar kullanılır.

50 günlük ve 200 günlük HO‘lar, yatırımcılar ve tüccarlar tarafından çokça takip edilmekte ve bu HO’ların altında veya üstünde oluşan kırılmalar önemli ticari sinyaller olarak kabul edilmektedir.

Hareketli ortalamalar önemli ticaret sinyallerini kendi başlarına ya da iki ortalama birbirini kestiğinde verir.

Yükselen bir HO, güvencenin artmakta olduğunu gösterirken, azalan bir HO, düşüş eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Benzer şekilde, yukarı yönlü momentum, kısa vadeli bir HO’nun uzun vadeli bir HO’nun üzerine çıkmasıyla ortaya çıkan bir boğa geçişiyle teyit edilir.

Aşağı yönlü momentum, kısa vadeli bir HO uzun vadeli HO’nun altına düştüğünde oluşan bir düşüş geçişi ile teyit edilir.

hareketli ortalama

hareketli ortalama nedir

HO’ların piyasada en çok kullanılan ve farklı hesaplama yöntemleri üzerinden oluşturulan 3 çeşidi vardır, bunlar;
1. Basit hareketli ortalamalar      ( simple moving average- SMA )
2. Üssel hareketli ortalamalar     ( exponential moving average- EMA )
3. Ağırlıklı hareketli ortalamalar  ( weighted moving average- WMA )

 

 

 

İLGİLİ TERİMLER

200 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü 
200 günlük hareketli ortalama indikatörü, uzun vadeli eğilimleri analiz etmek ve belirlemek için kullanılan teknik bir göstergedir. Esasen son 200 günün devamını oku..

EMA nedir? – EMA nasıl kullanılır?
EMA nedir diye soracak olursak şayet ; EMA, Üstel HO anlamına gelir ve fiyat oynaklığının etkilerini yumuşatmak ve değişen fiyat eğilimlerinin daha net bir resmini oluşturmak için devamını oku…

50 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü
50 günlük hareketli ortalama indikatörü , hisse senedi ticaretinde en yaygın SMA’lardan biridir. Bu, alım satım faaliyetini bu seviyede izleyen göz sayısına bağlı olarak, bu hat etrafındaki alım satım devamını oku..

Basit Hareketli Ortalama (SMA)
Basit HO’lar kullanılan zaman dilimine göre ve seçilen fiyata göre ortalama fiyatı gösterir. Seçilen fiyatların belirlenen zaman diliminde bölünmesiyle elde edilmektedir. Ortalama fiyatın bu zaman diliminde hangi seviyede devamını oku..

Ağırlıklı Hareketli Ortalama ( WMA ) Göstergesi
Ağırlıklı HO’lar sinyalleri açısından basit HO ile aydır. Ayrıştığı nokta ise ortalamanın hesaplanmasında kullanılan yöntemdir. devamını Oku…

Hareketli Ortalama Stratejileri
Bir forex tüccarı, sadece birkaç HO (MA) veya ilişkili göstergeler kullanarak alım satım fırsatlarından yararlanmak için basit bir  devamını oku. .

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz