Basit Hareketli Ortalamalar ( SMA )

0

Basit hareketli ortalamalar kullanılan zaman dilimine göre ve seçilen fiyata göre ortalama fiyatı gösterir.

Seçilen fiyatların belirlenen zaman diliminde bölünmesiyle elde edilmektedir. Ortalama fiyatın bu zaman diliminde hangi seviyede olduğunu gösterir. Ancak hesaplanırken tüm fiyatlara aynı oranda önem vermesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Uzun periyodlu şekilde kullanıldığında çok önceden gerçekleşen fiyatlamalara da aynı önemi vermesi şu an ki fiyatlamalar için yanıltıcı sonuçlar doğurabileceği için kullanıcılar tarafından çok tercih edilmez.

Ancak kısa zaman dilimlerinde kullanıp uzun vadeli işlemlerde diğer ortalamaları kullanmak daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

basithareketliortalama(SMA)

Örnek grafikte EUR/USD paritesinde 21 periyodlu kapanış fiyatlı basit hareketli ortalama kullanılmıştır. Grafikte hareketin yönünü ve fiyatlar yukarı yönlü olduğu için fiyatların altında kalan basit hareketli ortalama destek seviyeleri göstermektedir.

Son bölümde fiyatların basit hareketli ortalamanın altına geçmesi ise direnç seviyelerini ve yönün düşüş şekline olduğunu işaret etmektedir.

İLGİLİ TERİMLER

200 Günlük Hareketli Ortalama İndikatörü 
200 günlük hareketli ortalama indikatörü, uzun vadeli eğilimleri analiz etmek ve belirlemek için kullanılan teknik bir göstergedir. Esasen son 200 günün devamını oku..

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz