En Güvenilir Mum Formasyonları

0

En güvenilir mum formasyonları başlığına geçmeden önce mum grafiklerinin ne olduklarının kısa bir tanımlamasını yapalım.

Mum grafikleri, birden çok zaman dilimi için verileri tek fiyat çubuklarında toplayan teknik bir araçtır. Bu onları, kapanış fiyatlarının noktalarını birleştiren geleneksel açık-yüksek, düşük-kapalı çubuklardan veya basit çizgilerden daha kullanışlı hale getirir. Mumlar, tamamlandıktan sonra fiyat yönünü tahmin eden modeller oluşturur.

  • Şamdan kalıpları, fiyat yönünü tahmin etmek için yüzyıllardır kullanılan teknik ticaret araçlarıdır.
  • Fiyat yönünü ve momentumunu belirlemek için Three line strike, İki Siyah Boşluk, Üç Siyah Karga, Akşam Yıldızı ve Terkedilmiş Bebek dahil olmak üzere çeşitli mum desenleri kullanılır.
  • Bu mum kalıpları tarafından yayılan birçok sinyal, modern elektronik ortamda güvenilir bir şekilde çalışmayabilir.
  • Tüccarlar, mum kalıplarını ek göstergelerle tamamlar.
  • Mumlar, mevcut ve geçmiş fiyat hareketlerine dayanır ve gelecek göstergeleri değildir.

Bir Mum Deseni Nasıl Okunur?

Günlük bir mum çubuğu, bir piyasanın açılış, kapanış, yüksek ve düşük fiyatlarını temsil eder. Dikdörtgen gövde genellikle fiyat düşüşü için kırmızı (veya siyah) ve fiyat artışı için yeşil (veya boş bir kutu) ile renklendirilir. Gövdenin üst kısmı yeşil çubukta kapanış fiyatını ve kırmızı çubukta açılış fiyatını temsil eder. Kırmızı çubukta gövdenin alt kısmı kapanış fiyatını, yeşil çubukta ise açılış fiyatını temsil eder.

Her çubuğun içinden çıkan, biri üstte diğeri altta olmak üzere iki küçük çubuk vardır. Üstteki küçük çubuk günün yüksek fiyatını, alttaki ise günün düşük fiyatını temsil eder.

En güvenilir mum formasyonları

İşte fiyat yönü ve momentumun öncüleri olarak son derece iyi performans gösteren en güvenilir mum formasyonlarından önde gelen beş mum kalıbı. Her biri, daha yüksek veya daha düşük fiyatları tahmin etmede çevreleyen fiyat çubukları bağlamında çalışır. Ayrıca iki şekilde zamana duyarlıdırlar:

  • Yalnızca gün içi , günlük, haftalık veya aylık olarak incelenmekte olan grafiğin sınırlamaları dahilinde çalışırlar.
  • Model tamamlandıktan sonra güçleri üç ila beş bar hızla azalır.

Three line strike mum formasyonu

En güvenilir mum formasyonları modellerinden ilki olan three line strike geri dönüş deseni, düşüş trendi içinde üç siyah mum oluşturur. Her çubuk daha düşük bir dip not eder ve bar içi alt seviyeye yakın kapanır. Dördüncü çubuk daha da aşağı açılır, ancak serideki ilk mumun tepe noktasının üzerinde kapanan geniş bir dış çubukta tersine döner. Açılış baskısı aynı zamanda dördüncü çubuğun altını da işaret ediyor. Bulkowski’ye göre, bu tersine çevirme, %83 doğruluk oranıyla daha yüksek fiyatları öngörüyor.

iki siyah boşluk mum formasyonu

İki siyah boşluk mum formasyonu, düşüş eğilimi gösteren bir desendir. İki düşüş mumundan oluşur. Bu model, hisse senedinin önceki günün kapanışından çok daha yüksek veya daha düşük bir fiyatla açıldığını ürkütücü bir doğrulukla duyurur. Bu model, Asya pazarlarında Avrupa veya Amerika pazarlarından çok daha güvenilirdir. Sık sık oluşmaz, bu da ona diğer mum çubuğu modellerinin çoğundan daha fazla tahmin gücü verir. Bu model, hisse senedi endeks çizelgeleri için en uygunudur çünkü hisse senetleri her zaman endeks seviyesinde açılır. Bu kalıbı tanımlamanın en iyi yolu, ikinci mumun birinci mumun dip seviyesinin çok altında açıldığı ve açılışının yakınında kapandığı iki ardışık düşüş mumunu izlemektir. Bulkowski’ye göre, bu model %68 doğruluk oranıyla daha düşük fiyatlar öngörüyor.

Üç siyah karga formasyonu

Üç siyah karga mum formasyonu, nispeten güvenilir bir aşağı yönlü dönüş deseni olarak kabul edilir. Bir yükseliş eğiliminin sonunda art arda üç düşüş mumundan oluşan üç siyah karga, kontrolün boğalardan ayılara geçtiğini işaret ediyor.

Bu model, düşüşün daha da düşük seviyelere inmeye devam edeceğini ve belki de daha geniş ölçekli bir düşüş trendini tetikleyeceğini tahmininde bulunur. Bulkowski’ye göre, bu model %78 doğruluk oranıyla daha düşük fiyatlar öngörüyor.

Akşam yıldızı formasyonu

Akşam yıldızı şamdan deseni, teknik analizde düşüş eğilimini belirlemek için kullanılan üç mumlu bir oluşumdur. Büyük bir yeşil mum, ikinci bir küçük gövdeli mum ve üçüncü bir büyük kırmızı mumdan oluşur.

Nadir olmasına rağmen, akşam yıldızı modeli tüccarlar tarafından güvenilir bir teknik gösterge olarak kabul edilir.
Akşam yıldızı, sabah yıldızı modelinin tam tersidir. İkisi sırasıyla düşüş ve yükseliş göstergeleridir.

Akşam yıldızı modeli en iyi, saatlik, günlük veya haftalık grafik gibi daha uzun bir zaman dilimi grafiğinde olası bir trendin tersine dönmesini haber vermek için kullanılır. En güvenilir versiyonların üst fitili az veya hiç yoktur ve alt fitili uzundur. Bu model %72 doğruluk oranına sahiptir. Bulkowski’ye göre, bu model %72 doğruluk oranıyla daha düşük fiyatlar öngörüyor.

Terk edilmiş bebek formasyonu

terk edilmiş bebek

Terk Edilmiş Bebek yükseliş modeli, bir dizi siyah mum daha düşük dipleri bastıktan sonra düşüş trendinin en düşük seviyesinde görünüyor. Bir sonraki çubukta pazar boşlukları düşer, ancak yeni satıcılar ortaya çıkmaz ve aynı fiyatta açılış ve kapanış baskıları olan dar bir Doji mumu verir. Üçüncü çubuktaki yükseliş boşluğu, toparlanmanın daha da yüksek seviyelere çıkmaya devam edeceğini ve belki de daha geniş ölçekli bir yükseliş trendini tetikleyeceğini tahmin eden modeli tamamlıyor. Bulkowski’ye göre, bu model %49.73 doğruluk oranıyla daha yüksek fiyatlar öngörüyor.

Mum Formasyonlarının Güvenilirliği

Tüm mum formasyonları eşit derecede iyi çalışmaz. Muazzam derecedeki popülaritelikleri onların güvenilirliklerini azalttı çünkü hedge fonları ve yaratmış oldukları algoritmaları onları analiz etti ve sömürdü. İyi finanse edilen bu oyuncular, perakende yatırımcılara ve teknik analiz stratejileri uygulayan geleneksel fon yöneticilerine karşı işlem yapmak için ellerindeki bu muazzam imkanlara güveniyorlar.

Diğer bir deyişle, hedge fon yöneticileri, yüksek oranlı yükseliş veya düşüş sonuçları arayan katılımcıları tuzağa düşürmek için yazılım kullanır.

Bununla birlikte, kısa ve uzun vadeli kâr fırsatlarına izin veren güvenilir modeller ortaya çıkmaya devam ediyor.

En güvenilir mum formasyonları adlı bu makalede belirtilen mum formasyonlarının güvenilirliklerinin ölçülmesi, 2008 tarihli “Candlestick Charts Ansiklopedisi” adlı kitabında mum kalıpları için performans sıralamaları oluşturan Thomas Bulkowski’nin çalışmalarına dayanmaktadır. Bu çalışma iki tür beklenen model sonucu için istatistikler sunar:

Tersine Dönüş : Mum ters dönüş modelleri, fiyat yönündeki bir değişikliği tahmin eder.
Devam : Devam kalıpları, mevcut fiyat yönünde bir genişleme öngörür.

En güvenilir mum formasyonları hangileridir?

Birçok model tercih edilir ve farklı tüccarlar tarafından en güvenilir olarak kabul edilir. Her ne kadar finansal piyasalarda en güvenilir cümlesi kesin bir şekilde net olarak söylenemediğinden dolayı en güvenilir olmasa da en popüler olan mum formasyonlarından bazıları;
Yükseliş formasyonları olarak: Üç Beyaz Asker, Kararlılık ve Sabah Yıldızı
Düşüş formasyonları olarak: Üç Kara Karga, Aynı Üç Karga ve Akşam Yıldızı formasyonlarıdır.

Mum formasyonları gerçekten çalışıyorlar mı?

Teknik analize dayalı işlem yapan birçok yatırımcı mum formasyonlarını başarıyla kullanır. Bununla birlikte, elektronik ticaret, bilgisayarlar bunu çok daha hızlı yaptığı için manuel tüccarların sonuçlarını yiyip bitirmektedirler. Bununla birlikte, birkaç seçilmiş desenin alışılmadık derecede doğru olduğu gösterilmiştir.

SONUÇ

Mum formasyonları piyasa oyuncularının dikkatini çeker, ancak bu kalıpların yaydığı birçok geri dönüş ve devam sinyali modern elektronik ortamda güvenilir bir şekilde çalışmaz.
Neyse ki, Thomas Bulkowski’nin istatistikleri, bu modellerin dar bir seçimi için alışılmadık bir doğruluk göstererek, tüccarlara işlem yapılabilir alım ve satım sinyalleri sunuyor.

En güvenilir mum formasyonları makalemizi hazırlarken yararlandığımız kaynaklara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

Kaynaklar

  1. Steven Nison. “Japanese Candlestick Charting Techniques: A Contemporary Guide to the Ancient Investment Techniques of the Far East.
  2. Thomas Bulkowski. “Encyclopedia of Candlestick Charts.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz