Positive Volume Index

2

Positive Volume Index, işlem hacminin bir önceki güne göre arttığı günlerde gerçekleşenlerle ilgilenmektedir. Fiyatların ve hacmin yükseldiği günlerde piyasa hakkında yeterli bilgi, deneyim ve mali güce sahip olan yatırımcıların bu fiyatları değerlendirdiği ve buralardan satıma geçtikleri varsayımından hareket etmektedir. Bilgisiz ve deneyimsiz küçük yatırımcı açısındansa durum fiyatların ve hacmin düştüğü seviyelerden satıma geçmek olarak özetlenebilir.

PVI’in hesaplanışında sadece bir önceki güne göre hacmin arttığı günler göz önüne alınır. Böyle bir günde önce bugünün kapanışı ile dünkü kapanış arasındaki farkın dünkü kapanışa oranı bulunur. Bu oranın dünkü PVI ile çarpımı ise bugünün PVI’ni verir. Bugünün hacminin düne eşit yada ondan küçük olduğu durumlarda ise yeni bir PVI hesaplanmaz ve dünkü PVI’e eşit olduğu kabul edilir.

Hacmin yükseldiği günlerle fiyatların yükseldiği günler arasındaki ilişki nedeniyle hesaplanan PVI eğrisi yukarı doğru eğimlidir ve buradan hareketle PVI’nin aşağı doğru hareketi hacim artarken fiyatların düştüğüne işaret edeceğinden bu satışların güçlendiğini göstermektedir.

Bir diğer yöntemse PVI’nin uzun vadeli bir hareketli ortalama ile beraber kullanılmasıdır. Buna göre PVI’nin 200 günlük ortalamasının üzerinde olması fiyatların güçlü bir şekilde yükselmeye devam ettiğinin ve alınmış olan pozisyonların korunabileceğinin bir göstergesidir. Aynı şekilde hareketli ortalamasının altına inen bir PVI ise güçlenen satışlardan ötürü “sat” sinyalini üretmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar.
    Hacim artar iken fiyat aşağı da gelebilir. PVI hacim artışı esnasındaki “fiyat değişimini” ölçtüğü için bu değişimin artı ya da eksi yönde olacağını söyleyemeyiz. Elbette bu genellikle fiyat artışı ile sonuçlanır fakat fiyatın düşebileceği de unutulmamalıdır. Ve bu durum için birkaç manüpulatif yorum yapılabilir.
    Bu indeksin Negative Volume Index eşliğinde kullanılması durumunda her iki yön için 5 dakikalık hatta 1 dakikalık peryotlarda “uygun bir ortalama türü ve peryodu” da eklenerek ( sizin de belirttiğiniz gibi ) muhteşem sonuçlar alınabilir.

    • Öncelikle zahmet edip değerli fikirlerinizi belirttiğiniz için teşekkür ederiz. Haklısınız mutlak olarak şu yönde veya bu yönde bir artış veya azalışın olacağını belirtmek yanlış bir kavram olur. Sizinde belirttiğiniz üzere tersi yönde de olabileceğinin yanı sıra genellikle fiyat artışı ile sonuçlanır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz