Teknik Analiz Nedir ?

0

Teknik analiz geçmiş fiyat hareketlerinden faydalanarak gelecekteki fiyat hareketleri tahminleme yöntemi olarak tanımlanabilir. Teknik analiz ekonomik analizlerden ve beklentilerden bağımsız daha çok matematik,istatistik ve fizik gibi bilimlerden faydalanılarak uygulanan bir yöntemdir.
Teknik analizde ekonomik göstergelerin gözardı edilebileceği gibi psikolojik faktörlerinde gözardı edildiği gözlemlenir. Böylece hem fiyat hem zaman analiziyle geleceği tahminlemeye çalışmaktadır.
Teknik analiz ; Modern Teknik Analizin atası olarak nitelendirilen Charles Dow’un The Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan makalelerinden derlenerek ortaya çıkarılan Dow Teorisi, teknik analiz metodlarının en eskisidir. Teorinin amacı ana hareketi belirleyerek doğru tarafta doğru zamanda yer almaktdır. Bu amaçla oluşturulan prensipler teknik analizin temel noktasını oluşturmaktadır.
Trendi tespit ederken ekonomik aktivitelerden destek alınır. Teori 6 ilkeye dayanmaktadır.
1. Fiyatlar ya da endeks herşeyi dikkate almaktadır.
2. Piyasada 3 temel trend vardır. Her bir trend bir öncekini zaman olarak kapsamaktadır.
-ana trend – ikincil trend – üçüncül trend ya da uzun vadeli , orta vadeli ve kısa vadeli
3. ana trendler 3 aşamada gerçekleşir
– biriktirme dönemi – boğa piyasası – dağıtım dönemi
4. ortalamalar trendi onaylamalıdır. Yani ortalamalar ile fiyatlar aynı yönde olmalıdır.
5. İşlem miktarı trendi onaylamalırdır.
6. Kesin bir dönüş sinyali alına dek trendler geçerlidir.
1900 ve 2000 yılları arasında piyasadaki uzun dönem trendi 27 defa yön değiştirmiş ve Dow Teorisi bu değişimlerin 25 tanesini doğru olarak tahmin etmiştir. Diğer bir ifade ile, Dow Teorisi zaman tahmininde %92.6 başarılı olmuştur.
Dow prensipleri doğrultusunda gerçekleştirilen teknik analizlerde bir çok farklı yöntem kullanılmaktadır. Yöntemlerin farklılaşması kullanıcısının piyasa ve risk algısına göre değişiklik göstermektedir. Teknik analiz bilgiler özellikle daha sonra değineceğimiz temel göstergelerle ilişkilendirmek doğru olacaktır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz